Majorán záhradný, majoránka

Majorán záhradný, majoránka (Origanum majorana, al. Majorana hortensis Moench), (Lamiaceae – hluchavkovité)

Charakteristika

Majorán záhradný je jednoročná, niekedy aj dvojročná bylina, vzhľadom veľmi podobná oregánu. Listy má užšie a menšie a vzrastom je trochu útlejšia v porovnaní s oregánom. Má priamu, rozkonárenú stonku a protistojné oválne listy. Celá rastlina príjemne špecificky vonia. Drobné biele kvety sa tvoria v hustých strapcoch, sú stopkaté a vyrastajú v pazuchách listov. Plody sú tvrdky a úplne dozrievajú len v teplých oblastiach. Rastlina dorastá do výšky 20 – 40 cm. Pochádza z oblasti Stredozemného mora, pestovali ju už starí Egypťania, Gréci a Rimania a počas križiackych výprav sa rozšírila do celej Európy.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa generatívne, semenami. Semená sa voľne vysievajú do pôdy na slnečnom mieste. Klíčia pomaly. Zvyknú sa tiež predpestovávať v pareniskách. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Ako pestovať majorán záhradný

Umiestnenie
Majorán je teplomilná rastlina. Dobre sa jej darí na teplých, suchých, slnečných stanovištiach chránených pred severnými vetrami.

Zemina
Vhodná zemina je suchšia, priepustná, piesočnato-hlinitá s dostatkom vápnika.

Zálievka
Rastline vyhovuje sucho. Zalievať ju treba pri vysievaní, po presadení a po zbere.

Kvitnutie
Majorán kvitne v júli až auguste.

Zber vňate
Vňať (Herba majoranae) sa zbiera za slnečného počasia a v čase plného kvitnutia. Odrezávajú sa len horné časti stonky. Po zostrihaní dolné časti rastliny čoskoro zase obrastajú, takže zber je možné opakovať aj 3 x za rok. Materiál sa suší vo zväzkoch na dobre vetranom vzdušnom mieste, teplota nesmie prekročiť 40 °C. Usušená vňať sa skladuje v suchu v uzavretých nádobách.

Využitie

Používa sa ako korenina v kuchyni v čerstvej aj sušenej podobe a tiež ako liečivá bylina. Je neodmysliteľnou súčasťou niektorých jedál, ako napríklad kelová, či gulášová polievka alebo zemiakové placky. Býva tiež súčasťou rôznych koreniacich zmesí spolu so saturejkou, petržlenom, tymiánom a podobne.

Skvelé kuchynské pomôcky aj všeličo iné môžete nájsť tu.

Liečivé vlastnosti

Na liečebné účely sa zbiera vňať (Herba majoranae), ako je opísané vyššie. Droga obsahuje silicu, triesloviny, horčiny, karotíny a vitamín C a má antioxidačné účinky na organizmus. Z minerálov obsahuje vápnik a železo. Podporuje tvorbu žalúdočných štiav, povzbudzuje chuť do jedla, pôsobí proti nadúvaniu a upokojuje nervovú sústavu, preto sa používa pri neurovegetatívnych ochoreniach a spastických kŕčoch. Čaj sa pripravuje z 1 čajovej lyžičky drogy na šálku vody a denne sa pijú 2 šálky.

Z majoránovej drogy sa pripravujú aj masti a pridáva sa do kúpeľov, ktoré majú význam pri liečení reumatizmu. Sušené listy sa môžu využiť na vytvorenie aromatických vrecúšok alebo vankúšov.

Príbuzné druhy

Pamajorán obyčajný, Oregano, Dobrá myseľ, (Origanum vulgare) je rastlina veľmi podobná majoránke, rozdiel je v tom, že pamajorán je trváca rastlina a má odlišnú, aj keď tiež výraznú arómu. Zbiera sa kvitnúca vňať tesne pred plným rozkvetom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *