Veternica hupehenská

Veternica hupehenská, Anemonka, (Anemone hupehensis, al Anemone hupehensis var. japonica), (Ranunculaceae – Iskerníkovité), cz: Sasanka hupejská, en: Japanese anemone, Chinese anemone, thimbleweed, windflower

Veternica hupehenská, Anemonka

Charakteristika

Rod veternica má pomerne široké zastúpenie a zahŕňa desiatky druhov trvalých rastlín, ktoré môžeme rozdeliť podľa doby kvitnutia na skoré jarné, letné a tie, ktoré kvitnú od konca leta do jesene.
Veternica hupehenská pochádza z Číny, z Provincie Hupeh, a mnoho storočí bola pestovaná a naturalizovaná v Japonsku. Vytvára vzdušné rozkonárané trsy, v spodnej časti sú bohatšie olistené. Dorastá do výšky 80 cm. Listy sú tmavozelené, dlaňovité, hlboko laločnaté, podobné viniču. Kvety sú jednoduché miskovité, zväčša bielej alebo ružovej farby so žltým stredom. Vyrastajú na rozkonárených stonkách a tvoria riedke súkvetia. Rastlina je mrazuvzdorná, v prvom roku po výsadbe ju však radšej na zimu prikryte čečinou alebo inou nástielkou. Zimu prežíva pomocou podzemných hľuznatých, dužinatých koreňov. Ak sa dobre zakorení, rýchlo sa rozrastá a časom vytvorí mohutnejší trs s bohatším kvitnutím.

Pozor, kontakt so šťavou veterníc môže podráždiť pokožku.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje koreňovými výhonkami, ktoré sa môžu oddeliť a presádzať na jar alebo na jeseň. Hľuzovité korene sa vysádzajú do hĺbky cca 5 – 8 cm do zeme. Veternici niekedy trvá dlhší čas, kým sa riadne uchytí, no keď sa tak stane, je z nej dlhoveká a bezproblémová rastlina.

Veternica hupehenská, Anemonka

Pestovanie veternice

Umiestnenie
Veternice vysádzame do polotieňa. Vyhovuje im ochrana vysokých rastlín a drevín v blízkosti. Doprajme im dostatok priestoru, aby sa mohli trsovito rozrásť.

Zemina
Vhodná je výživná, humózna, ľahká, priepustná a mierne vlhká zemina, skôr kyslá ako zásaditá. Každoročne na jar ocení obohatenie pôdy o preosiaty kompost.

Zálievka
Pôdu udržujeme mierne vlhkú. Sú citlivé na vyschnutie pôdy aj jej premočenie. Nedostatok vlahy sa môže prejaviť hnednutím listov. Po riadnom zakorenení znesú staršie rastliny aj sucho. V zime a v období pred kvitnutím uprednostňujú suchšiu pôdu.

Kvitnutie
Kvitne od polovice leta do začiatku jesene (august, september).

Strihanie

Rastline necháme na zimu celú nadzemnú časť, aby ju chránila pred silnými mrazmi. Zostrihneme ju až po skončení mrazov, na jar, približne vo výške 2 cm nad zemou.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Vďaka veternici môžete využiť prázdne miesto vo výsadbe pod stromami alebo pri kríkoch. Hodí sa do polotienistých záhonov, kde sú pre ňu ideálnou spoločnosťou hortenzie alebo hosty. Pestovať sa dá aj vo vegetačných nádobách, široký výber kvetináčov za výhodné ceny môžete nájsť napríklad tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.