Veternica hupehenská

Veternica hupehenská, Anemonka, (Anemone hupehensis, al Anemone hupehensis var. japonica, al Eriocapitella hupehensis), (Ranunculaceae – Iskerníkovité), cz: Sasanka hupejská, en: Japanese anemone, Chinese anemone, Thimbleweed, Windflower

Veternica hupehenská, Anemonka

Charakteristika

Rod veternica má pomerne široké zastúpenie a zahŕňa desiatky druhov trvalých rastlín, ktoré môžeme rozdeliť podľa doby kvitnutia na skoré jarné, letné a tie, ktoré kvitnú od konca leta do jesene.
Veternica hupehenská pochádza z Číny, z Provincie Hupeh, a mnoho storočí bola pestovaná a naturalizovaná v Japonsku, vďaka čomu sa zvykne nazývať aj japonská veternica. Rastlina vytvára vzdušné rozkonárené trsy, ktoré sú v spodnej časti bohatšie olistené. Dorastá do výšky 80 cm. Listy sú tmavozelené, dlaňovité, hlboko laločnaté, podobné viniču. Kvety sú jednoduché miskovité, zväčša bielej alebo ružovej farby so žltým stredom. Vyrastajú na rozkonárených stonkách a tvoria riedke súkvetia.

Rastlina je mrazuvzdorná, v prvom roku po výsadbe ju však radšej na zimu prikryte čečinou alebo inou nástielkou. Zimu prežíva pomocou podzemných hľuznatých, dužinatých koreňov. Ak sa dobre zakorení, rýchlo sa rozrastá a časom vytvorí mohutnejší trs s bohatším kvitnutím.

Pozor, kontakt so šťavou veterníc môže podráždiť pokožku.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje koreňovými výhonkami, ktoré sa môžu oddeliť a presádzať na jar alebo na jeseň. Hľuzovité korene sa vysádzajú do hĺbky cca 5 – 8 cm do zeme. Veternici niekedy trvá dlhší čas, kým sa riadne uchytí, no keď sa tak stane, je z nej dlhoveká a bezproblémová rastlina.

Ako pestovať veternicu

Umiestnenie
Veternicu hupehenskú vysaďte do polotieňa. Vyhovuje jej ochrana vysokých rastlín a drevín v blízkosti. Doprajte jej dostatok priestoru, aby sa mohla trsovito rozrásť.

Zemina
Vhodná je výživná, humózna, ľahká, priepustná a mierne vlhká zemina, skôr kyslá ako zásaditá. Každoročne na jar ocení obohatenie pôdy o preosiaty kompost.

Zálievka
Pôdu udržujte mierne vlhkú. Rastlina je citlivá na vyschnutie pôdy aj jej premočenie. Nedostatok vlahy sa môže prejaviť hnednutím listov. Po riadnom zakorenení znesie staršia rastlina aj sucho. V zime a v období pred kvitnutím uprednostňuje suchšiu pôdu.

Kvitnutie
Kvitne od polovice leta do začiatku jesene (august, september).

Veternica hupehenská, Anemonka

Strihanie

Rastline nechajte na zimu celú nadzemnú časť, aby ju chránila pred silnými mrazmi. Zostrihnite ju až po skončení mrazov, na jar, približne vo výške 2 cm nad zemou.

Galéria

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Vďaka veternici môžete využiť prázdne miesto vo výsadbe pod stromami alebo pri kríkoch. Hodí sa do polotienistých záhonov, kde sú pre ňu ideálnou spoločnosťou hortenzie alebo hosty. Pestovať sa dá aj vo vegetačných nádobách, široký výber vhodných kvetináčov môžete nájsť napríklad tu.

V záhradách sa zvyknú pestovať aj iné druhy veterníc, napríklad veternica hájna, alebo veternica lesná (foto dole).

Veternica lesná (Anemone sylvestris)

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *