Matthiola longipetala, Fiala

Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa, Behbahan (syn: Cheiranthus longipetalus), (Brassicaceae – kapustovité), cz: Fiala dlouhoplátečná, en: Night Scented Stock, Evening Scent Stock

Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa

Charakteristika

Matthiola longipetala je okrasná letnička alebo dvojročná rastlina so skromným vzhľadom, ktorá na prvý pohľad veľmi nezaujme. Čo ju však robí príťažlivou a zaujímavou je, že večer, za súmraku a v noci šíri do okolia silnú a veľmi príjemnú vôňu. Cez deň ju necítiť.

Rastlina rastie do výšky 40 – 45 cm, často nerastie vzpriamene, ale sa nahýňa, alebo váľa. Stonku má väčšinou pretiahnutú a len mierne rozvetvenú. Listy má úzke, elipticko kopijovité, nepravidelne vrúbkované a riedko rozmiestnené na stonke. Jej kvietky sa počas dňa zdajú byť zvädnuté. Sú štvorlupeňové, kvitnúce fialovo ružovou až bielou farbou a široké sú približne 1 až 2 centimetre. Pochádza z Euroázie.

Rod Matthiola má viacero druhov rastúcich v Stredomorí, západnej Európe a Mikronézii. Pomenovaný bol podľa rene­sančného lekára a bota­nika P. O. Matthioliho, autora svetoznámeho herbára.

Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Vysiať si ich môžete už na jeseň alebo skoro na jar priamo na stanovište. Je to letnička, ktorá sa veľmi ľahko ujme.

Matthiola uprednostňuje chladné pestovateľské podmienky. V oblastiach s chladnejšími zimami sa rastlina vysieva na jar. Tam, kde sú mierne zimy, môžete rastliny vysievať už na jeseň. Rastlina môže začať klíčiť už v zime alebo skoro na jar.

Semená vyklíčia za 3 až 20 dní pri ideálnej teplote pôdy 12 – 18°C. Môžete si ich predpestovať aj v interiéri, výsev sa robí 6 – 8 týždňov pred poslednými jarnými mrazmi. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať matthiolu

Umiestnenie
Má radšej nižšie teploty, ale zároveň potrebuje plné slnko. (podobne ako napríklad sedmokráska). Keď sa pôda v lete zahreje, rastline sa už nedarí a zvykne odumierať.

Zemina
Vyhovuje jej priepustný a humózno piesčitý substrát s dostatkom živín a s neutrálnym až mierne zásaditým pH.

Zálievka
Poskytnite jej dostatok pravidelnej závlahy a súčasne dobre priepustnú pôdu. Nemá rada zamokrenú pôdu.

Kvitnutie
Kvitne na jar, koncom apríla a v máji, pri vhodných podmienkach a správnom reze môžete rastlinu primäť k druhému kvitnutiu.

  • Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa
  • Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa
  • Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa
  • Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa
  • Matthiola longipetala, Fiala, Divoká nočná vôňa

Tipy na starostlivosť

Aby sa neváľala, poskytnite jej nejakú oporu, ktorá ju udrží vzpriamene. Vysaďte si ju na menej exponované miesto do záhona s trvalkami, kde sa bude môcť dobre zrásť s prostredím a jej stonka bude mať oporu. Zároveň ju umiestnite tak, aby ste si mohli užiť jej krásnu vôňu.

Odporúča sa pestovať ju v hustejšom spone, aby mala kompaktný vzhľad, alebo ju zakomponujte do výsadby medzi iné rastliny. Vysejte si ju napríklad s inými letničkami medzi tulipány, po ktorých preberie štafetu kvitnutia.

Zohnať sa dajú aj špeciálne vyšľachtené druhy, ktoré okrem toho, že krásne voňajú, aj pekne vyzerajú.

Rez

Po prvom kvitnutí sa odporúča rastlinu zrezať, čím sa podporí ďalšie kvitnutie od júla až do prvých mrazov. Rastlina sa tiež zvykne používať na rez do kytíc. Nožnice na strihanie bylín nájdete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *