Miniatúrna ruža

Miniatúrna ruža, miniruža, izbová ruža, (Rosa), (Rosaceae – ružovité)

Charakteristika

Miniatúrna ruža je vzrastom nízky, husto rozkonárený kríček. Ide o hybrid vyšľachtený z odrody Rosa chinensis. Tým, že sa zvykne pestovať v interiéri, dostala názov aj izbová ruža. Ak jej však chceme poskytnúť správnu starostlivosť, mali by sme k nej pristupovať ako k vonkajšej rastline. Miniruža dorastá do výšky 35 – 40 cm a má lesklé, tmavozelené, trojpočetné listy. Kvety sú plné, v priemere majú asi 4 cm. Objavuje sa ich naraz niekoľko. Kvety môžu byť biele, smotanové, žlté, červené, oranžové, ružové aj fialové. Často aj veľmi príjemne voňajú. Pestovať ju môžete v nádobe, v ktorej vyzerajú romanticky hlavne ružové odrody v bielom črepníku. Prosperovať bude aj v záhone na záhradke.

Rozmnožovanie

Ružu si môžeme rozmnožiť na jar prostredníctvom vrcholových stonkových odrezkov. Ideálny pre tento účel je jednoročný výhonok s pätkou zo staršieho (dvojročného dreva), pri ktorom je väčšia šanca, že bude vytvárať korienky. Pred zapichnutím do substrátu odrezky namočíme v stimulátore zakoreňovania, čo je prípravok s obsahom rastlinných hormónov. Pre rýchlejšiu tvorbu koreňov je potrebná vyššia teplota pôdy (alebo zakoreňovacieho substrátu). Odrezky počas zakoreňovania chránime pred slnkom, to by ich mohlo vysušiť a zahubiť. Dobré je držať ich v úplnom tieni. Zaujímavé je, že z týchto odrezkov nie vždy vyrastie rovnaká odroda.

Miniatúrna ruža, miniruža, izbová ruža, (Rosa)

Výsadba

Pred výsadbou sa oplatí pripraviť si pôdu tak, aby mala jemnú štruktúru do dostatočne veľkej hĺbky. Odporúča sa do nej zapracovať aj dobre vyzretý kompost. Ak máte veľmi ťažkú pôdu, jej vlastnosti vylepšíte pridaním preparenej rašeliny s neutrálnym pH alebo kremičitého piesku. Sadenice treba vysádzať o 1 až 2 cm hlbšie, ako boli v pôvodnom kvetináči. Podporíte tým tvorbu nových podpovrchových koreňov. Okolo sadeníc ružičiek sa nenastieľa zem drvenou kôrou, ani ničím iným. Naopak, vyhovuje im skôr okopávanie a prevzdušňovanie okolitej zeminy, výrazne tým podporíte vitalitu a zdravotný stav rastliny. Po výsadbe a počas vegetácie pravidelne rastlinu zalievajte. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať miniružu

Umiestnenie
Ruža vyžaduje slnečné a vzdušné stanovisko. V interiéri potrebuje veľmi svetlé miesto a chladnejšie prostredie. V lete jej vyhovuje letnenie na balkóne. Môžete ju pestovať aj v polotieni, na slnku však bohatšie zakvitne.

Zemina
Ideálna je dobre priepustná záhradná zemina, bohatá na na živiny a vápnik. Ak miniružu plánujete pestovať v nádobe, po kúpe rastlinky ju presaďte do špeciálneho substrátu pre ruže a do väčšieho črepníka ako bol pôvodný. Použiť môžete aj univerzálny záhradnícky substrát s jemnou štruktúrou.

Zálievka
Nemá rada sucho, preto jej zabezpečte stálu vlhkosť pôdy. Zalievajte ju ku koreňom, listy sa snažte udržiavať suché, aby ste nevytvorili podmienky pre hubovité choroby.

Hnojivo
Počas celého vegetačného obdobia môžete miniružu prihnojovať vyzretým kompostom alebo špeciálnymi hnojivami v malých dávkach. Nevhodné sú hnojivá s vyššími dávkami dusíka. Podporujú totiž vegetatívny rast a ruže potom menej kvitnú. Okrem toho hrozí riziko, že nevyzreté konáriky vymrznú. Skúsiť môžete tekuté hnojivo na podporu kvitnutia.

Rastliny v črepníku vyžadujú častejšie hnojenie aj zalievanie ako tie na záhone.

Kvitnutie
Kvitne od mája až do jesene, prakticky celú sezónu.

Choroby a škodcovia
Môže sa u nej objaviť Spála ružovitých, škvrnitosť listov, hrdza alebo múčnatka. Dôležité je priebežne kontrolovať zdravotný stav rastlín a zasiahnuť vždy na začiatku výskytu choroby, kým je rozsah poškodenia malý. Miniruže môžu okrem hubových chorôb ohrozovať aj vošky.
Pri prvých príznakoch škvrnitosti je dôležité napadnuté listy čo najrýchlejšie odstrániť do odpadu (nie do kompostu), aby sa choroba nešírila ďalej.

Strihanie

Rez ruže má veľký vplyv na tvorbu kvetov aj na dĺžku kvitnutia. Základom je skorý jarný rez, ktorý sa vykonáva pred pučaním, resp. na jeho začiatku. Nadzemná časť sa skracuje asi na jednu polovicu až jednu tretinu. Zrezáva sa zelený obrast a niektoré staršie, viacročné konáriky, ktoré sa odstraňujú celé. Záhradné nožnice si vyberiete tu. Odstráňte pritom suché, poškodené a zahusťujúce konáriky. Skráťte aj všetky konáriky, ktoré vyrastajú v miestach mechanického poškodenia kríčka alebo v okolí miesta očkovania.

Ostatné konáriky skráťte podľa potreby tak, aby mala rastlina kompaktný tvar, zbytočne ju však nerežte. Vyhýbajte sa aj radikálnemu rezu. Počas kvitnutia je veľmi dôležité odstraňovať odkvitnuté kvety, najlepšie na jeden až dva zdravé púčiky. Tým zabezpečíte aj priebežné tvarovanie kra. Čerstvo presadené rastliny nestrihajte, alebo len veľmi mierne.

Miniatúrna ruža, miniruža, izbová ruža, (Rosa)

Zazimovanie

Miniruža, ako aj ostatné ruže, potrebuje zimný odpočinok. Koncom leta ju prestaňte prihnojovať a znížte aj zálievku. Pred príchodom mrazov zakryte rastlinu vysadenú na záhone čečinou, prípadne netkanou textíliou, aby ste ju ochránili pred vymrznutím. Môžete jej prihrnúť ku koreňom viac pôdy. Aj nádoba s miniružou môže zostať takto upravená vonku. Počas slnečných zimných dní, keď nemrzne občas rastlinu mierne zalejte.

V predjarí, keď prejdú mrazy, prikrývku odstráňte a rastlinku zostrihajte podľa popisu hore. Ak ju pestujete v nádobe, odporúča sa presádzať ju každé 2 – 3 roky do čerstvej zeminy. Pekné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *