Materina dúška včasná zakrpatená

Materina dúška včasná (Thymus praecox), cz: Mateřídouška časná (Lamiaceae – Hluchavkovité)

materina dúška

Charakteristika

Pôdopokryvná materina dúška je nízka, suchomilná, mrazuvzdorná a nenáročná trvalka. Vyrastá do výšky 5 cm v liste aj kvete. Niektoré kultivary môžu dorásť do výšky až 15 cm. Materina dúška rastie veľmi kompaktne, rada tvorí odnože a vo vyhovujúcich podmienkach zaplní aj väčšie plochy. Farba kvetov je ružová, ale vyskytujú sa aj odrody s bielymi alebo fialovými kvietkami. Listy má drobné, jemné, stredne zelené, chĺpkaté a vyrastajúce v ružiciach. Sú vždyzelené a podlhovasté, ich dĺžka je cca 2 mm, šírka 1 mm. Tenké plazivé stonky zakoreňujú a drevnatejú. Celá rastlina je príjemne aromatická a neopadáva, je stálezelená.

Rozmnožovanie materinej dúšky

Materina dúška sa rozmnožuje prostredníctvom odnoží, ktoré zakoreňujú. Takto môžeme oddeliť časť rastliny a presadiť na iné miesto. Vhodné obdobie je skoro na jar, alebo v jeseni. Predávajú sa aj semienka materinej dúšky, avšak tento spôsob rozmnožovania je zdĺhavejší a s menšou zárukou úspechu. Semienka sa vysievajú v marci a apríli.

materina dúška

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie
Materinej dúške vyhovuje slnečné stanovište.

Zemina
Ideálna je vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Darí sa jej v mierne zásaditých, vápencových, piesčitých aj kamenistých pôdach, ktoré sú chudobné na živiny. Dostupný je aj substrát určený pre bylinkovú záhradu, ktorý má vplyv na zvýraznenie chuti a arómy byliniek. Substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Nevyžaduje stabilnú vlhkosť, uprednostňuje skôr suché a teplé prostredie.

Kvitnutie
Materina dúška kvitne od mája do júla záplavou drobných, voňavých, ružových kvietkov.

Choroby a škodcovia
Je odolná voči škodcom, zaujímavosťou je, že odpudzuje slimákov a slizniakov.

Kombinácia s inými rastlinami

Materina dúška sa vo výsadbe využíva ako výplňová trvalka, ktorá dotvára celkovú koncepciu záhona a zároveň vypĺňa voľné miesta medzi ostatnými, vyššími trvalkami, letničkami alebo kríkmi.

Ak ju pestujeme v skalke, môžeme ju zasadiť k jarným cibuľovinám alebo k iným vankúšovito rastúcim trvalkám, napríklad k bielej iberke, ružovej taričke alebo pôdopokryvnému floxu šidlolistému. Na slnečnom stanovišti bude rásť aj s Ibištekom, ktorý nevytvára veľký tieň.

Využitie

Materina dúška bude skrášlovať okraje výsadby, suché múriky a je vhodná aj na pestovanie na strešných záhradách alebo v črepníkoch. Jej vyhľadávanými vlastnosťami sú pôdopokryvná schopnosť, nízky vzrast, bohaté a voňavé kvitnutie a vysoká odolnosť proti plnému slnku a drsnému zaobchádzaniu. Je možné pestovať ju ako pochôdznu rastlinu, namiesto trávnika. Výhodou je, že ju netreba kosiť. Pri dotyku rastlina šíri do okolia príjemnú vôňu.

Materina dúška v priaznivých podmienkach rýchlo zaplní voľné miesta v záhone a pôsobí dekoračne celý rok.

Mnohé zdroje uvádzajú, že je liečivá, rovnako ako voľne rastúce, lúčne odrody materinej dúšky.

Rôzne potreby pre pestovanie a spracovanie aromatických byliniek môžete nájsť tu.

materina dúška

Iné príbuzné odrody

Dúška materina (Thymus serpyllum/pseudolanuginosus) rastie na slnečných stráňach, lúkach a priekopách. Kvitne v máji až septembri. Je liečivá, v čase kvitnutia a za slnečného počasia sa zbierajú horné bylinné časti a sušia sa v tieni. Odvar z rastliny priaznivo pôsobí najmä na tráviacu, dýchaciu a nervovú sústavu. Využíva sa pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch a nervozite.

Dúška tymianová – tymian (Thymus vulgaris) kvitne v máji a júni, pochádza z oblasti Stredozemia a pestuje sa v záhradách ako liečivá rastlina a korenina. Zbiera sa na začiatku kvitnutia a zber sa opakuje aj v lete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.