Materina dúška včasná zakrpatená

Materina dúška včasná (Thymus praecox), cz: Mateřídouška časná (Lamiaceae – Hluchavkovité)

Materina dúška včasná zakrpatená (Thymus praecox)

Charakteristika

Pôdopokryvná materina dúška je nízka, suchomilná, mrazuvzdorná a nenáročná trvalka. Vyrastá do výšky 5 cm v liste aj kvete. Niektoré kultivary môžu dorásť do výšky až 15 cm. Materina dúška rastie veľmi kompaktne, rada tvorí odnože a vo vyhovujúcich podmienkach zaplní aj väčšie plochy. Farba kvetov je ružová, ale vyskytujú sa aj odrody s bielymi alebo fialovými kvietkami. Listy má drobné, jemné, stredne zelené, chĺpkaté a vyrastajúce v ružiciach. Sú vždyzelené a podlhovasté, ich dĺžka je cca 2 mm, šírka 1 mm. Tenké plazivé stonky zakoreňujú a drevnatejú. Celá rastlina je príjemne aromatická a neopadáva, čiže je stálezelená.

Rozmnožovanie materinej dúšky

Materina dúška sa rozmnožuje prostredníctvom odnoží, ktoré zakoreňujú. Takto môžeme oddeliť časť rastliny a presadiť na iné miesto. Vhodné obdobie je skoro na jar, alebo v jeseni. Predávajú sa aj semienka materinej dúšky, avšak tento spôsob rozmnožovania je zdĺhavejší a s menšou zárukou úspechu. Semienka sa vysievajú v marci a apríli.

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie: Materinej dúške vyhovuje slnečné stanovište.

Zemina: Vyhovuje jej vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Darí sa jej v mierne zásaditých, vápencových, piesčitých aj kamenistých pôdach, ktoré sú chudobné na živiny.

Zálievka: Nevyžaduje stabilnú vlhkosť, vyhovuje jej skôr suché a teplé prostredie.

Kvitnutie: Materina dúška kvitne od mája do júla záplavou drobných, voňavých, ružových kvietkov.

Choroby a škodcovia: Materina dúška je odolná voči škodcom, zaujímavosťou je, že odpudzuje slimákov a slizniakov.

Kombinácia s inými rastlinami

Materina dúška sa vo výsadbe využíva ako výplňová trvalka, ktorá dotvára celkovú koncepciu záhona a zároveň vypĺňa voľné miesta medzi ostatnými, vyššími trvalkami, letničkami alebo kríkmi.

Ak ju pestujeme v skalke, môžeme ju zasadiť k jarným cibuľovinám alebo k iným vankúšovito rastúcim trvalkám, napríklad k bielej iberke, ružovej taričke alebo pôdopokryvnému floxu šidlolistému. Na slnečnom stanovišti bude rásť aj s Ibištekom, ktorý nevytvára veľký tieň.

Využitie

Materina dúška je trvalka vhodná na pestovanie v skalkách. Bude sa jej dariť na okrajoch záhonov, na suchých múrikoch a dá sa pestovať aj na strešných záhradách alebo v črepníku. Jej vyhľadávanými vlastnosťami sú pôdopokryvná schopnosť, nízky vzrast, bohaté a voňavé kvitnutie a vysoká odolnosť proti plnému slnku a drsnému zaobchádzaniu. Je možné pestovať ju ako pochôdznu rastlinu, namiesto trávnika. Výhodou je, že ju netreba kosiť. Pri dotyku rastlina šíri do okolia príjemnú vôňu.

Materina dúška rada zaplní voľné miesta vo výsadbe a pôsobí dekoračne celý rok.

Mnohé zdroje uvádzajú, že je liečivá, rovnako ako voľne rastúce, lúčne odrody materinej dúšky.

Iné príbuzné odrody

Dúška materina (Thymus serpyllum/pseudolanuginosus) rastie na slnečných stráňach, lúkach a priekopách. Kvitne v máji až septembri. Je liečivá, v čase kvitnutia a za slnečného počasia sa zbierajú horné bylinné časti a sušia sa v tieni. Odvar z rastliny priaznivo pôsobí najmä na tráviacu, dýchaciu a nervovú sústavu. Využíva sa pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch a nervozite.

Dúška tymianová – tymian (Thymus vulgaris) kvitne v máji a júni, pochádza z oblasti Stredozemia a pestuje sa v záhradách ako liečivá rastlina a korenina. Zbiera sa na začiatku kvitnutia a zber sa opakuje aj v lete.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.