Materina dúška včasná zakrpatená

Materina dúška včasná, (Thymus praecox), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Mateřídouška časná

materina dúška

Charakteristika

Pôdopokryvná materina dúška je nízka, suchomilná, mrazuvzdorná a nenáročná trvalka. Vyrastá do výšky 5 cm v liste aj kvete. Niektoré kultivary môžu dorásť do výšky až 15 cm. Materina dúška rastie veľmi kompaktne, rada tvorí odnože a vo vyhovujúcich podmienkach zaplní aj väčšie plochy. Farba kvetov je ružová, ale vyskytujú sa aj odrody s bielymi alebo fialovými kvietkami. Listy má drobné, jemné, stredne zelené, chĺpkaté a vyrastajú husto a protistojne usporiadané na stonkách. Sú drobné a podlhovasté, ich dĺžka je cca 2 mm, šírka 1 mm. Tenké plazivé stonky drevnatejú a zakoreňujú. Celá rastlina je príjemne aromatická a vždyzelená, hoci v zime farba lístkov naberá bordové odtiene.

Rozmnožovanie

Materina dúška sa rozmnožuje prostredníctvom odnoží, ktoré zakoreňujú. Takto môžeme oddeliť časť rastliny a presadiť na iné miesto. Vhodné obdobie je skoro na jar, alebo v jeseni. Predávajú sa aj semienka materinej dúšky, avšak tento spôsob rozmnožovania je zdĺhavejší a s menšou zárukou úspechu. Semienka sa vysievajú v marci a apríli.

materina dúška

Údaje pre pestovateľov

Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Umiestnenie
Materinej dúške vyhovuje slnečné stanovište.

Zemina
Ideálna je vzdušná a dobre priepustná zemina na plnom slnku. Darí sa jej v mierne zásaditých, vápencových, piesčitých aj kamenistých pôdach, ktoré sú chudobné na živiny.

Zálievka
Nevyžaduje stabilnú vlhkosť, uprednostňuje skôr suché a teplé prostredie.

Kvitnutie
Materina dúška kvitne od mája do júla záplavou drobných, voňavých, ružových kvietkov.

Choroby a škodcovia
Je odolná voči škodcom, zaujímavosťou je, že odpudzuje slimákov a slizniakov.

Kombinácia s inými rastlinami

Vo výsadbe sa využíva ako výplňová trvalka, ktorá dotvára celkovú koncepciu záhona a zároveň vypĺňa voľné miesta medzi vyššími trvalkami, letničkami alebo kríkmi. Pekne vynikne aj ako výplň medzi pochôdznymi dlažobnými kameňmi, kde pri náhodnom dotyku šíri do okolia príjemnú vôňu.

Svoje miesto si nájde aj v skalke, pri jarných cibuľovinách alebo pri iných vankúšovito rastúcich trvalkách, napríklad pri ružovej taričke alebo pri pôdopokryvnom floxe šidlolistom. Na slnečnom stanovišti bude rásť aj s ibištekom, ktorý nevytvára veľký tieň.

Využitie

Materina dúška bude skrášlovať okraje výsadby, suché múriky a je vhodná aj na pestovanie na strešných záhradách alebo v črepníkoch. Jej vyhľadávanými vlastnosťami sú pôdopokryvná schopnosť, nízky vzrast, bohaté a voňavé kvitnutie a vysoká odolnosť proti plnému slnku a drsnému zaobchádzaniu. Je možné pestovať ju ako pochôdznu rastlinu, namiesto trávnika. Výhodou je, že ju netreba kosiť.

Materina dúška v priaznivých podmienkach rýchlo zaplní voľné miesta v záhone a pôsobí dekoračne celý rok.

Mnohé zdroje uvádzajú, že je liečivá, rovnako ako voľne rastúce, lúčne odrody materinej dúšky.

materina dúška

Iné príbuzné odrody

Dúška materina (Thymus serpyllum/pseudolanuginosus) rastie na slnečných stráňach, lúkach a priekopách. Kvitne v máji až septembri. Je liečivá, v čase kvitnutia a za slnečného počasia sa zbierajú horné bylinné časti a sušia sa v tieni. Odvar z rastliny priaznivo pôsobí najmä na tráviacu, dýchaciu a nervovú sústavu. Využíva sa pri nespavosti, bolestiach hlavy, závratoch a nervozite.

Dúška tymianová – tymian (Thymus vulgaris) kvitne v máji a júni, pochádza z oblasti Stredozemia a pestuje sa v záhradách ako liečivá rastlina a korenina. Zbiera sa na začiatku kvitnutia a zber sa opakuje aj v lete.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *