Slamienka

Slamienka, Slamiha slamienková, (Helichrysum bracteatum), (Asteraceae – astrovité), en: Strawflower, cz: Smil

Charakteristika

Slamienka, jedna z najobľúbenejších rastlín využívaných na sušenie pre ozdobu, patrí do mnohopočetného rodu z čeľade astrovité. Pochádza z Austrálie, kde rastie ako trvalka. U nás sa však pestuje iba ako letnička, pretože nie je mrazuvzdorná. V závislosti od odrody a kultivaru rastlina dorastá do výšky 20 – 120 cm. Nízke kultivary napríklad zoženiete pod názvom slamienka nízka. Slamienka vytvára pevnú priamu stonku, ktorá sa môže rozvetvovať a vyrastajú na nej zelené kopijovité listy. Kvety sa tvoria v diskovitých úboroch a majú v priemere veľkosť 2 – 5 cm. Pestujú sa v rôznych odtieňoch žltej, ružovej, oranžovej aj červenej farby a bývajú aj biele druhy, všetky zväčša so žltým stredom.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Semienka sa vysievajú od marca do apríla do skleníkov alebo parenísk. Vysejte ich len na povrch substrátu a nezasypávajte, pretože potrebujú na klíčenie svetlo. Zalejte len veľmi opatrne, aby ste ich nevyplavili. Doba klíčenia trvá 10 – 15 dní. Priamy výsev na záhon je možný od polovice mája, keď už nehrozia mrazy. Vtedy môžete vysádzať aj predpestované semenáčiky.

Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Slamienka, (Helichrysum bracteatum)
Slamienka, (Helichrysum bracteatum)

Ako pestovať slamienku

Umiestnenie
Slamienka miluje slnko, preto jej vyhovujú teplé, slnečné a pred vetrom chránené stanovištia (pred vetrom chráňte hlavne vyššie odrody). Veľmi dobre znáša horúce slnko, no znesie aj polotieň.

Zemina
Darí sa jej v každej záhradnej pôde, ideálna zemina je suchšia, dobre priepustná a výživná. Do substrátu jej pred výsadbou primiešajte trochu vyzretého kompostu.

Zálievka
Rastlinu polievajte podľa potreby ku koreňom, na zálievku nezabúdajte, ak ju pestujete v nádobách. Medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu zeminy preschnúť. Nevyhovuje jej zamokrená pôda.

Strihanie
Ak chcete podporiť rozkonárenie stonky, zrežte koniec hlavnej stonky v čase, keď dosiahne 10 až 15 cm. Kvety na zber odoberajte priebežne, na stonke ponechajte aspoň 4 až 5 bočných výhonkov, čiže nestrihajte hlbšie. Takto zároveň podporíte ďalšie kvitnutie. Nožnice na strihanie byliniek a konárov môžete nájsť tu.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra.

Využitie

Mnohí pestovatelia si kvety slamienky sušia a vytvárajú z nich trváce sušené kytičky alebo iné dekorácie. Zrezávajú sa polorozvinuté kvety ideálne vtedy, keď sú rozvinuté len 2 – 3 vrstvy lupeňov. Odstráňte všetky listy a zaveste bezlisté kytičky vo zväzkoch kvetmi nadol na tienistom, chladnom a vzdušnom mieste. Kvety sa budú počas sušenia naďalej otvárať. Okvetné lupienky slamienok sú ako papier, majú pevný nemenný tvar a farbu, ktorú si udržujú dlhodobo aj v sušenej forme. Preto sa tiež zvyknú nazývať večné kvety alebo papierové kvety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.