Slamienka

Slamienka, Slamiha slamienková, (Helichrysum bracteatum), (Asteraceae – astrovité), cz: Smil, en: Strawflower

Charakteristika

Slamienka, jedna z najobľúbenejších rastlín využívaných na sušenie pre ozdobu, patrí do mnohopočetného rodu z čeľade astrovité. Pochádza z Austrálie, kde rastie ako trvalka. U nás sa však pestuje iba ako letnička, pretože nie je mrazuvzdorná. V závislosti od odrody a kultivaru rastlina dorastá do výšky 20 – 120 cm. Nízke kultivary napríklad zoženiete pod názvom slamienka nízka. Slamienka vytvára pevnú priamu stonku, ktorá sa môže rozvetvovať a vyrastajú na nej zelené kopijovité listy. Kvety sa tvoria v diskovitých úboroch a majú v priemere veľkosť 2 – 5 cm. Pestujú sa v rôznych odtieňoch žltej, ružovej, oranžovej aj červenej farby a bývajú aj biele druhy, všetky zväčša so žltým stredom.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Zvyčajne sa vysievajú od marca do apríla do skleníkov alebo parenísk. Vysejte ich len na povrch substrátu a nezasypávajte zeminou, pretože na klíčenie potrebujú svetlo. Pokropte ich vodou len veľmi opatrne, aby ste ich nevyplavili. Doba klíčenia trvá 10 – 15 dní. Priamy výsev na záhon je možný od polovice mája, keď už nehrozia mrazy. Vtedy môžete vysádzať aj predpestované semenáčiky. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Slamienka, (Helichrysum bracteatum)
Semená slamienky

Ako pestovať slamienku

Umiestnenie
Miluje slnko a vyhovujú jej teplé, slnečné a pred vetrom chránené stanovištia (pred vetrom chráňte hlavne vyššie odrody). Aj keď veľmi dobre znáša horúce slnko, bez problémov znesie aj polotieň.

Zemina
Darí sa jej v každej záhradnej pôde, ideálna zemina je suchšia, dobre priepustná a výživná. Do substrátu jej pred výsadbou primiešajte trochu vyzretého kompostu.

Zálievka
Polievajte ju podľa potreby ku koreňom, na zálievku nezabúdajte, ak ju pestujete v nádobách. Medzi zálievkami nechajte vrchnú vrstvu zeminy preschnúť. Nevyhovuje jej zamokrená pôda.

Strihanie
Ak chcete podporiť rozkonárenie stonky, zrežte koniec hlavnej stonky v čase, keď dosiahne 10 až 15 cm. Kvety na zber odoberajte priebežne, na stonke ponechajte aspoň 4 až 5 bočných výhonkov, čiže nestrihajte hlbšie. Takto zároveň podporíte ďalšie kvitnutie. Nožnice na strihanie byliniek aj konárov môžete nájsť tu.

Kvitnutie
Kvitne od júla do októbra.

Využitie

Pestovatelia si kvety slamienky sušia a vytvárajú z nich trváce sušené kytičky alebo iné dekorácie. Zrezávajú sa polorozvinuté kvety ideálne vtedy, keď sú rozvinuté len 2 – 3 vrstvy lupeňov. Odstráňte všetky listy a zaveste bezlisté kytičky vo zväzkoch kvetmi nadol na tienistom, chladnom a vzdušnom mieste. Kvety sa budú počas sušenia naďalej otvárať. Okvetné lupienky slamienok sú ako papier, majú pevný nemenný tvar a farbu, ktorú si udržujú dlhodobo aj v sušenej forme. Preto sa tiež zvyknú nazývať večné kvety alebo papierové kvety.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *