Kocúrnik mussiniho

Kocúrnik mussiniho, (Nepeta racemosa), en: Raceme catnip, (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Šanta hroznovitá

Kocúrnik mussiniho (Nepeta racemosa)

Charakteristika

Kocúrnik mussiniho je okrasná mrazuvzdorná trvalka, pochádzajúca pravdepodobne zo Zakaukazska, Turecka a Iránu. Dorastá do výšky 20- 40 cm. Má priamu až poliehavú, štvorhrannú, jemne chlpatú stonku. Listy sú protistojné, pílkovité, srdcovito vajcovitého tvaru, dlhé do 3 cm. Farba listov je tmavšia zelená so šedastým nádychom. Kvety vyrastajú v hornej časti stonky z pazúch listov a vytvárajú husté strapcovité súkvetia. Kvitnú na modro až modrofialovo. Kvety aj listy rastliny sú silne aromatické. Plody sú tvrdky. Niekomu môže pripomínať mätu alebo medovku.

Latinský rodový názov pochádza od etruského mesta Nepete (dnešné Nepi – v strednom Taliansku), kde sa táto bylina vo veľkom pestovala. Druhové pomenovanie v slovenčine dáva tušiť, že rastlina je spájaná s mačkami, ktoré sú jej vôňou priťahované. Kocúrnik sa zvykol pestovať vo vidieckych záhradách a považoval sa za čarodejnú rastlinu.

V súčasnosti sú v ponuke záhradníctiev rôzne hybridy tejto rastliny, ktoré vznikli hlavne krížením Nepeta racemosa a Nepeta cataria. Vyšľachtili sa rastliny s nižším, rozložitým a kompaktnejším rastom, s ešte dlhším obdobím kvitnutia, ružovou farbou kvetov a celkovo výraznejšími kvetmi.

Rozmnožovanie a výsev

Kocúrnik si môžeme vypestovať zo semien. Semená vyklíčia za 14 – 21 dní, vysievame ich do pareniska v priebehu marca. Ak plánujete rastlinu pestovať v byte v kvetináči pre potešenie seba, či svojej mačky, vysievať ju môžete od februára do júna, alebo aj od septembra do októbra. Ideálna teplota klíčenia je 18 -23 °C. Semienka len jemne zatlačte do zeminy a nezahrabávajte.

Kocúrnik mussiniho (Nepeta racemosa)
Kocúrnik ako podrastová rastlina s ozdobným cesnakom

Ako pestovať kocúrnik

Umiestnenie
Obľubuje suché slnečné stanovištia, na ktoré môže občas počas dňa dopadať aj tieň. Dobre znáša mestské prostredie.

Zemina
Na pestovanie kocúrnika je vhodná hlinitopiesočnatá alebo piesčitá pôda, priepustná, neutrálna, môže byť aj chudobnejšia na živiny.

Zálievka
Kocúrnik veľmi dobre toleruje sucho. Občasná zálievka a prihnojenie, hlavne po reze pre podporu kvitnutia mu však neuškodí. Zalievať treba aj sadenice po výsadbe kvôli dobrému zakoreneniu a rastliny v nádobách.

Pomôcky pri pestovaní byliniek aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne od mája do augusta. Pri optimálnej starostlivosti patrí medzi najdlhšie kvitnúce trvalky.

Strihanie
Rastlinu zastrihnite po odkvitnutí kvetov počas vegetácie. Docielite tým opakované a bohaté kvitnutie. Záhradné nožnice nájdete tu.

Kocúrnik mussiniho (Nepeta racemosa)

Kocúrnik a mačky

Kocúrnik svojou vôňou pôsobí na mačky omamne. Mačky k rastline pričuchávajú a obtierajú sa o ňu, niekedy ju aj konzumujú. Rastlina spôsobuje mačkám dobrú náladu, trvá to asi 10 minút a potom nastane útlm. Mnohí to porovnávajú s účinkami omamných látok na človeka. Pôsobenie kocúrnika na mačku však nemá žiadne negatívne vedľajšie účinky a nie je návykové. Výťažkami z kocúrnika zvyknú predajcovia obohacovať aj mnohé hračky a pomôcky pre mačky. Treba však podotknúť, že kocúrnik nepôsobí na všetky mačky rovnako a niektoré z nich sú jednoducho voči jeho vôni imúnne. Kocúrnik je nenáročná rastlina, nie je dôvod nevyskúšať, ako na ňu zareaguje práve vaša mačka.

Kombinovanie s inými rastlinami

Kocúrnik sa výborne hodí na výsadby do zmiešaných záhonov, kde pôsobí ako podrastová výplňová rastlina. Vysádza sa k jarným cibuľovinám, napríklad k tulipánom, alebo ozdobnému cesnaku, ktorým po odkvete a dozrievaní cibúľ zakryje žltnúce listy. Svoje miesto nájde tiež vo väčšej skalke.
Tiež sa zvykne kombinovať s ružami, pretože má priaznivý vplyv na ich zdravotný stav.

Rastlina navyše pôsobí ako repelent na niektoré druhy hmyzu. Niektoré zdroje uvádzajú, že odpudzuje skočky, preto ju treba skúsiť vysadiť aj k rastlinám, pre ktoré sú skočky pohromou (kaleráb, kel, reďkovky, kapucínka).

Príbuzné druhy

Kocúrnik obyčajný (Nepeta cataria) je trváca bylina s chlpatou rozkonárenou stonkou a malými, bielymi kvietkami s fialkastými fliačkami, vyrastajúcimi z pazúch listov. Rastlina má liečivé účinky, chuťou pripomína medovku. Používa sa pri liečbe nervových porúch a migrény, podporuje trávenie a pomáha pri liečbe ženských chorôb.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *