Plešivec dvojdomý

Plešivec dvojdomý, (Antennaria dioica), (Asteraceae – astrovité)

Charakteristika

Plešivec dvojdomý je pôdopokryvná poloopadavá trvalka s kobercovitým vzrastom a drevnatejúcim podzemkom. Dorastá zväčša do výšky 5 – 15 cm (literatúra uvádza aj výšku do 30 cm) a do šírky 40 cm. Tvorí ružice prízemných lopatkovitých listov, ktoré vytvárajú pôdny pokryv. Na stonkách sa tvoria úzke čiarkovité sediace listy. Na rube sú listy bielo plstnaté, čím celá rastlina získava strieborno zelený vzhľad. Kvety sa tvoria na riedko olistených vzpriamených stonkách. Úbory kvetov sú ružovej až fialkastej farby a zoskupené sú do koncových okolíkatých strapcov. Časť rastlín vytvára len fialkasté samičie kvety, druhá časť má biele obojpohlavné kvety. Plody sú chlpaté nažky.

V záhradách sa pestujú rôzne vyšľachtené kultivary, ktoré sa líšia farbou kvetov, výškou vzrastu aj nárokmi na starostlivosť. Sú to napríklad ‚Rotes wunder‘, ´Bright Rose´, ‚Rubra‘.

Výskyt v prírode

Plešivec dvojdomý je euroázijský druh rozšírený na rozsiahlych územiach strednej a severnej Európy a areál výskytu siaha až na Sibír. V Západných Karpatoch sa vyskytuje od nížin po subalpínsky stupeň. Je to svetlomilná rastlina, ktorej vyhovujú skôr kyslé podklady a pôdy, vápencovým a iným bázickým horninám sa vyhýba. Rastie zvyčajne na slnečných svahoch, na medziach, lúkach a pasienkoch v spoločnosti rôznych vresových porastoch.

Rozmnožovanie

Do okolia sa rozširuje zakoreňujúcimi sa výbežkami. Rozmnožiť si ju môžete oddelením trsov, prípadne odkopaním časti rastliny a presunutím na nové miesto. Dajte pozor aby odkopané časti mali dostatok koreňov, zvýši to šance na úspech. Vhodné obdobie je jar alebo jeseň. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Ako pestovať plešivec

Umiestnenie
Najvhodnejšie je slnečné stanovište, prípadne mierny polotieň. Rastlina je úplne mrazuvzdorná, odolnosť sa uvádza až do -35°C, samozrejme za predpokladu, že máte zdravú a dobre zakorenenú rastlinu.

Zemina
Zemina by mala byť hlinito piesočnatá až hlinitá a priepustná, ľahká až stredne ťažká a stredne úrodná.

Zálievka
Nároky na závlahu má nízke. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie, takisto rastliny pestované v nádobách. Dospelá rastlina vo voľnej zemi prežije bez závlahy aj dlhšie letné horúčavy a obdobia sucha.

Kvitnutie
Kvitne od mája do júla.

Využitie

Plešivec je rastlina predurčená na pestovanie v minizáhradkách, skalkách alebo ako obruba záhonov. Je suchomilný a bezúdržbový. Vynikne v kombinácii s kameňom, napríklad aj v kamennej stene alebo pri múriku. Dá sa pestovať len tak v záhone s ostatnými trvalkami alebo aj v črepníkoch. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť napríklad tu. Plešivec sa výborne hodí do strešných záhrad a do pôdopokryvných trvalkových kobercov, spoločne s rozchodníkmi alebo taričkou. Môžete si ho tiež skombinovať s machovcom alebo s materinou dúškou. Svojimi kvetmi priťahuje včely a motýle.

Liečivé účinky

Na liečebné účely sa ručne zbierajú úbory (Flos pedis cati) s krátkymi stopka­mi pred úplným rozvinutím kvetov. Fa­rebné úbory sú hodnotnejšie ako biele. Uschovávajú a sušia sa oddelene. Sušenie sa robí na lieskach na dobre vetranom mieste v tieni. Droga príjemne vonia a chutí horko. Obsahuje silice, horčiny, triesloviny, organické farbivá, flavonoidy a organické kyseliny. Má odhlieňovací účinok, používa sa pri hnačkách a podporuje vylučovanie žlče a býva súčasťou močopudných čajovinových zmesí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *