Náprstník hrdzavý, (Digitalis ferruginea), (Plantaginaceae – skorocelovité), cz: Náprstník zrzavý, en: Rusty foxglove
Charakteristika
Náprstník hrdzavý je dvojročná alebo krátkodobá trváca rastlina dorastajúca do výšky 1,2 m. V prvom roku vytvára bazálnu ružicu stredne zelených podlhovastých listov. Listy na stonke sú striedavé, celistvookrajové, sediace, kopijovité a špicato končisté. Kvety sa tvoria v druhom roku v koncových strapcoch na vrchole olistených vysokých stoniek vyrastajúcich zo stredu bazálnej ružice. Rúrkovité kvety bývajú ovisnuté alebo vodorovne zoskupené pozdĺž stonky. Sú krémovo žltej až svetlozlatohnedej farby s hrdzavým vnútorným žilkovaním a ich spodné pysky sú výrazne dlhšie. Kališné lístky sú vajcovitého tvaru. Kvety kvitnú v neskorej jari až do leta. Plod je kužeľovitá tobolka. Jednotlivé kvety pripomínajú odstrihnuté konce rukavíc alebo chrániče prstov, ktoré sa používajú pri šití, odtiaľ je všeobecný názov náprstník. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Rovnako ako u všetkých druhov náprstníkov, všetky časti tejto rastliny sú prudko jedovaté, pri konzumácii spôsobujú vážne nepohodlie a zvracanie. Kontakt s listami môže tiež spôsobiť alergickú reakciu.
Výskyt
Náprstník hrdzavý je európsky druh s centrom výskytu v oblasti Balkánu. Nájdete ho v Taliansku, štátoch bývalej Juhoslávie, Grécku, Bulharsku, Turecku, Iráne, na juh po Libanon a severná hranica jeho výskyty vedie Maďarskom. Vo voľnej prírode vyhľadáva lúky a pasienky, lesné okraje, ale rastie aj popri cestách, na okrajoch polí a na rumoviskách. Obľúbený je aj ako okrasná rastlina a v záhradách sa pestuje vo viacerých kultivaroch, napríklad ‚Gigantea Gelber Herold´.
Rozmnožovanie
Náprstník si vypestujete zo semena zasiateho priamo do záhrady na jar. Keďže je to dvojročná rastlina, v prvom roku vytvára iba bazálnu ružicu listov. Táto ružica prezimuje ako vždyzelené lístie a kvetné stonky vytvorí nasledujúci rok.
Odstránením odkvitajúcich kvetných klasov podporíte sekundárne kvitnutie. Pred tvorbou semien odrežte všetky kvitnúce stonky až po bazálne listy a tým povzbudíte rastlinu, aby sa správala ako trvalka. Záhradné nožnice nájdete tu. Ak po odkvitnutí necháte stonky s kvetmi dozrieť, semená sa budú vysemeňovať na mieste a rastliny sa budú správať ako dvojročky. Odkvitnuté kvetné stonky strácajú na atraktivite, keď dozrievajú semená a preto pestovatelia väčšinou kvetné stonky odstraňujú, nechávajú ich len pár na samovýsev.
Ako pestovať náprstník
Umiestnenie
Ideálne je polotienisté alebo tienisté stanovište, napríklad popri kyslomilných kríkoch a stromoch. Vhodné je aj plné slnko, na slnečnom stanovišti však potrebuje viac závlahy.
Zemina
Uprednostňuje vlhké, organicky bohaté, kyslé a dobre priepustné pôdy.
Zálievka
Pôdu mu udržiavajte vlhkú, nesmie sa nechať vyschnúť.
Kvitnutie
Kvitne od mája až do septembra.
Choroby a škodcovia
Začiatkom leta sa môže objaviť múčnatka a škvrnitosť listov, ktoré, ak nezasiahnete, môžu značne znehodnotiť listy. V zime, v zle odvodnených pôdach dochádza k zahnívaniu listov. V lete rastlinu môžu napadnúť vošky, vlnatka a slimáky.
Využitie
Náprstník sa pestuje v záhradách ako okrasná rastlina vhodná do tienistého záhona. Jeho majestátnosť a farebnosť vynikne napríklad pred tmavým pozadím zo stálozelených kríkov. Pestovateľské pomôcky aj všeličo iné do vašej záhrady a domácnosti si vyberiete tu.
Príbuzné druhy
Náprstník veľkokvetý (Digitalis grandiflora) dorastá do výšky 30 – 120 cm. Má žlté kvety s hnedou kresbou vo vnútri. Vyrastajú v jednostrannom strapci.
Náprstník vlnatý (Digitalis lanata) pochádza z Balkánu a dorastá do výšky 40 – 80 cm. Má mnohokveté dlhé a husté súkvetie, ktoré nikdy nie je jednostranné. Zároveň je silne vlnaté. Koruna kvetov je žlto belavá s výraznou hnedou žilnatinou.
Náprstník červený (Digitalis purpurea) má ružovofialové alebo biele kvety, zvnútra sú brvité a majú tmavofialové škvrnky.