Čermeľ hájny

Čermeľ hájny, (Melampyrum nemorosum), (Orobanchaceae – zárazovité, predtým Scrophulariaceae – krtičníkovité), cz: Černýš hajní, en: Wood cow-wheat

Charakteristika

Čermeľ hájny je jednoročná poloparazitická bylina dorastajúca do výšky 10 – 60 cm. Má priamu, mierne rozvetvenú stonku a úzko kopijovité až široko vajcovité spravidla celookrajové listy, ktoré rastú protistojne. Kvety sú usporiadané v riedkom strapcovitom súkvetí obrátenom na jednu stranu, v ktorom jednotlivé kvety vyrastajú z pazúch listeňov. Kým dolné listene sú zelené a podobné listom, horné sú väčšinou výrazne zubaté a modrofialovo sfarbené.

Koruna kvetov zlatožltej farby má lievikovitú rúrku s dvoma pyskami a dolná časť korunnej rúrky má hrdzavočervené odtiene. Korunná rúrka býva zväčša 2x dlhšia ako kalich. Plod je vajcovitá dvojpuzdrová tobolka obsahujúca načernalé semená.

Čermeľ hájny je pomerne premenlivý druh a to hlavne v šírke listov, počte stonkových článkov a sfarbení listeňov.

Výskyt

Rozšírený je v submeridionálnej, temperátnej až suboceánickej oblasti Európy. Rastie na svetlých a polotienistých, suchších a na minerálne látky bohatých stanovištiach v svetlých listnatých lesoch, krovinách, na lesných okrajoch a popri cestách od nížin do horského stupňa.

Kvitne od júna (niekedy už od mája) do septembra.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré majú na svojom povrchu štruktúru bohatú na lipidy zvanú elaiozóm, ktorú veľmi obľubujú mravce. Ide o výživný dužinatý výrastok, ktorý mravce konzumujú a vďaka tomu semená roznášajú do okolia. Využívanie mravcov na rozptyľovanie semien je obojstranne výhodné a tento jav sa nazýva myrmekochória. Využívajú ho aj iné rastliny, napríklad chochlačkovec žltý alebo snežienky.

Využitie

Čermeľ hájny patrí medzi mierne jedovaté rastliny, obsahuje toxickú iridoidnú zlúčeninu aukubín, ktorá má tlmivý účinok na centrálnu nervovú sústavu. Táto látka zároveň spôsobuje, že rastlina pri sušení sčerná.

V niektorých krajinách (napríklad v Litve a na Ukrajine) je považovaná za liečivú rastlinu. Na tieto účely sa používa kvitnúca vňať, ktorá obsahuje okrem glykozidu aukubín aj alkaloidy a kyselinu askorbovú.

Zaujímavosť

Ako bolo spomenuté vyššie, čermeľ hájny je poloparazitická rastlina. Má jednoduchý koreňový systém a bohato vyvinuté haustóriá.

Haustórium je špeciálny absorpčný orgán, metamorfovaný koreň, pomocou ktorého parazitické alebo poloparazitické rastliny vrastajú do vodivých pletív hostiteľa a odčerpávajú z nich živiny alebo roztoky anorganických látok. Najčastejšie sú hostiteľmi čermeľa rôzne trávy, ale môžu to byť aj korene kríkov.

Názov rodu Melampyrum pochádza z gréckych slov melas- znamená čierny a -pyros znamená pšenica. Pomenovanie môže odkazovať na skutočnosť, že ak sa semená druhu Melampyrum dostanú medzi zrná pšenice alebo inej obilniny a takéto obilie sa zomelie na múku na výrobu chleba, upečený chlieb sa zafarbí (sčernie). Výbavu do kuchyne si doplníte tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *