Náprstník červený

Náprstník červený, (Digitalis purpurea), (Plantaginaceae -skorocelovité), en: Foxglove, Common foxglove

Charakteristika

Náprstník červený je mohutná jedovatá mrazuvzdorná dvojročná bylina. V prvom roku vyháňa hustú ružicu prízemných svetlozelených listov, z ktorej v druhom roku vyrastá priama, sivoplsnatá stonka do výšky 80 – 150 cm. Na stonke sa tvoria podlhovasto vajcovité, končisté listy, ktoré dosahujú veľkosť až 25 cm a pozvoľna sa zužujú do krátkej stopky. Kvety vyrastajú druhým rokom z pazúch listeňov v hornej časti stonky, sú zväčša ovisnuté a tvoria jednostranný strapec. Jednotlivé kvety sú veľké do 5 cm, koruna je zvončekovitého tvaru akoby nafúknutá a so šikmým nenápadne dvojpyskovým okrajom. Farba kvetov je ružovofialová, alebo biela, zvnútra sú kvety brvité a s tmavofialovými škvrnkami. Kalich je päťzubý a plody sú tobolky.

Výskyt

Rastlina je pôvodná a rozšírená vo väčšine miernych oblastí západnej časti Európy. Rastie v horských polohách na lesných lúkach a rúbaniskách, na kamenistých svahoch a na okrajoch svetlých lesov. Pestuje sa v záhradách ako okrasná rastlina a tiež v poľných kultúrach pre farmaceutický priemysel.

V záhradách sa pestujú kultivované formy, ktoré často vykazujú kvety úplne obklopujúce centrálny klas, na rozdiel od pôvodnej divokej rastliny, u ktorej sa kvety objavujú iba na jednej strane. Boli tiež vyvinuté početné kultivary s rôznymi farbami kvetov. Semená sa často predávajú v zmesi hybridov Excelsior v odtieňoch bielej, ružovej a fialovej.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Tie len jednoducho rozsypte na vlhký záhon na polotienistom mieste. Miesto výsevu musíte udržiavať stále mierne vlhké, nikdy nesmie vyschnúť. Sucho zabráni vyklíčeniu. Pár dní po výseve sa začnú objavovať mladé semenáčiky, ktoré do zimy vytvoria bohaté listové ružice a druhým rokom zakvitnú. Druhá dôležitá vec pre úspešné klíčenie je svetlo. Semená preto nikdy neprihŕňajte zeminou, klíčia totiž na svetle. Po rozhodení na povrch pôdy ich teda stačí len jemne pritlačiť. Náprstník sa na vhodne zvolenom stanovišti udomácni a v ďalších rokoch sa už rozmnožuje / vysieva sám (keď mu necháte dozrieť tobolky) a tak zostáva ozdobou záhrady na mnoho rokov.

Rastlinku si môžete predpestovať v parenisku alebo fóliovníku, v ktorých viete lepšie zabezpečiť ideálne podmienky pre klíčenie. Fóliovník si vyberiete tu.

Náprstník červený, (Digitalis purpurea)

Ako pestovať náprstník

Umiestnenie
Ideálne je polo-tienisté alebo tienisté stanovište, napríklad popri kyslomilných kríkoch a stromoch. Vhodné je aj plné slnko, na slnečnom stanovišti však potrebuje viac závlahy.

Zemina
Ideálna je ľahká, piesočnatá, mierne vlhká zemina neobsahujúca vápnik, rastlina obľubuje mierne kyslú až kyslú pôdu s dostatkom humusu.

Zálievka
Pôdu mu udržiavajte vlhkú.

Kvitnutie
Kvitne od júna do augusta. Po odkvitnutí koncom leta rastliny strácajú svoju krásu a keďže ide o dvojročné rastliny, možete zvážiť ich odstránenie zo záhrady. Pred tým však počkajte, kým dozrejú semená, aby ste si zabezpečili rastliny aj do nasledujúcej sezóny.

Choroby a škodcovia
Začiatkom leta sa môže objaviť múčnatka a škvrnitosť listov, ktoré, ak nezasiahnete, môžu značne znehodnotiť listy. V zime, v zle odvodnených pôdach dochádza k zahnívaniu listov. V lete rastlinu môžu napadnúť vošky, vlnatka a slimáky.

Využitie

Ide o liečivú rastlinu, ktorá sa pestuje na farmaceutické účely, no nie je vhodná na domáce použitie, pretože je silne jedovatá. Zbierajú sa listy (Folium digitalis purpurea). Listy obsahujú jedovaté glykozidy najmä digitoxín a gitoxín, saponíny, enzýmy, farbivá a slizy. Z drogy sa vyrábajú liečivá na srdcové choroby a krvný obeh. Používajú sa pri zlyhaní srdcovej činnosti, na tlmenie pulzu, pri vyrovnávaní nepravidelnej a nedostatočnej srdcovej činnosti a pri srdcovej hypertrofii. Náprstníkové drogy a všetky z nich vyrobené prostriedky pôsobia aj močopudne. Ukladajú sa v organizme.

Náprstník sa pestuje v záhradách ako okrasná rastlina vhodná do tienistého záhona. Jeho majestátnosť a farebnosť vynikne napríklad pred tmavým pozadím zo stálozelených kríkov. Pestovateľské pomôcky a všeličo iné do vašej záhrady si vyberiete tu.

Príbuzné druhy

Náprstník veľkokvetý (Digitalis grandiflora) dorastá do výšky 30 – 120 cm. Má žlté kvety s hnedou kresbou vo vnútri. Vyrastajú v jednostrannom strapci.
Náprstník vlnatý (Digitalis lanata) pochádza z Balkánu a dorastá do výšky 40 – 80 cm. Má mnohokveté dlhé a husté súkvetie, ktoré nikdy nie je jednostranné. Zároveň je silne vlnaté. Koruna kvetov je žlto belavá s výraznou hnedou žilnatinou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *