Egrešovec oblý, Karambola

Egrešovec oblý, Karambola, (Averrhoa carambola), (Oxalidaceae – kysličkovité), cz: Karambola ostrá, en: Star fruit, Five-corner, Carambola, Belimbing Besi

Charakteristika

Egrešovec oblý je malý tropický strom alebo ker dorastajúci do výšky 5 až 12 m. Má širokú zaoblenú korunu s nepárno perovito zloženými zelenými listami dlhými cca 20 cm. Každý list má 5 – 11 vajcovitých až vajcovito kopijovitých lístkov. Sú citlivé na svetlo a dotyk, takže sa skláňajú ako listy mimózy v tme, alebo keď sú vyrušené. V prípade dlhého obdobia sucha ich rastlina zhadzuje. Voňavé kvety kvitnú v pazuchách listov počas celého roka, zvyčajne až v štyroch samostatných etapách. Kvety sú malé, zvončekovitého tvaru s piatimi okvetnými lístkami ružovej až červenofialovej farby a majú belavé okraje. Z nich sa vyvinú oranžové, voskové, podlhovasto elipsoidné, 5-hranné plody, ktoré majú v priereze tvar hviezdy.

Rod (Averrhoa) bol pomenovaný po slávnom maurskom lekárovi, astronómovi a filozofovi 12. storočia Ibn-Ruschdovi známom ako Averroes (1126-1198), ktorý sa narodil v Cordobe v Španielsku.

Rozmnožovanie

Karambolu si vypestujete zo semien, ktoré sa vysievajú na výsevný substrát zjemnený perlitom alebo pieskom. Semienka len jemne zahrňte zeminou. Klíčenie trvá 2 – 3 týždne pri teplote 25 – 30 °C. Keďže kvety potrebujú krížové opelenie, aby produkovali ovocie, rastliny pestované zo semien sú variabilné. Pareniská a fóliovníky nájdete tu.

Výskyt

Pochádza pravdepodobne z juhovýchodnej Ázie, ale keďže sa už nenachádza vo voľnej prírode, je ťažké určiť, odkiaľ presne pochádza. Karambola sa pestuje v tropických a subtropických oblastiach pre svoje jedlé plody, a to hlavne v Indonézii, Indii a na Srí Lanke, v Malajzii a na Taiwane, čiastočne aj v Thajsku, Izraeli, Spojených štátoch, Brazílii, Filipínach, Číne, Austrálii. V tropickej juhovýchodnej Ázii sa pestuje už od staroveku. Na indický subkontinent a Srí Lanku ho mohli zaviesť austrálski obchodníci.

Ako pestovať egrešovec

Umiestnenie
Rastlina obľubuje teplé slnečné miesta, chránené pred vetrom. U nás sa môže pestovať v interiéri v zimných záhradách alebo skleníkoch. Neznáša mráz, vietor a striedanie sucha a tepla. Keď teploty klesnú pod 13°C, zastaví aktívny rast. Ideálna teplota je 22°C a viac. Pestovateľské pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Zemina
Pestujte ju v bohatých, kyslých, rovnomerne vlhkých a dobre odvodnených hlinitých pôdach. Pôda by mala byť kyprá a bohatá na živiny. Vhodná je napr. zmes rašeliny, piesku a kompostu.

Zálievka
Doprajte jej pravidelnú zálievku tak, aby koreňový bal úplne nevyschol. Vyšší prísun vody poskytnite rastline len v čase zrenia plodov.

Kvitnutie
Väčšie rastliny môžu v tropických oblastiach kvitnúť celoročne a pokiaľ majú vhodné podmienky, rastliny môžu mať kvety, nezrelé a zrelé plody súčasne.

Zber plodov
Plody sa vyvinú len z určitého počtu kvetov. V prirodzených tropických podmienkach stromy dávajú dve až tri úrody za rok a rastliny môžu kvitnúť a prinášať ovocie asi rok po vyklíčení semien.

Škodcovia a choroby
Nevyskytujú sa vážne problémy s hmyzom alebo chorobami. V príliš vlhkých pôdach sa môže vyvinúť hniloba koreňov. Môže sa vyskytnúť aj antraknóza, škvrny na listoch a plesne. Potenciálnymi hmyzími škodcami sú ovocné mušky, chrobáky a húsenice.

Ovocie karambola

Karambola alebo inak hviezdicové ovocie (Star fruit) sa najčastejšie konzumuje čerstvé, podávané v exotických ovocných šalátoch alebo ako ozdoba pohárov a nápojov. Pred jedením sa odstránia rebrá a plod sa nakrája na plátky. Vzniknú tak charakteristické päť ak viac cípe hviezdy. Tenká, priesvitná vonkajšia šupka je hladká a lesklá ako vosk. Dužina plodu je veľmi šťavnatá, sklovito žltá a okolo stredu má malé semená. Chuťou pripomína egreš. Plody obsahujú nízky obsah cukru, vitamínu C, minerálnych látok, vápnika, horčíka, železa a fosforu. Zároveň obsahujú veľké množstvo kyseliny šťaveľovej, ktorá je vo vysokých koncentráciách toxická. Preto by sa toto ovocie nemalo jesť vo veľkom množstve, obzvlášť to platí pre pacientov s poškodenými obličkami.

Ovocie karambola sa zvykne zavárať, a vyrába sa z neho želé, džem a šťava. Všeličo do kuchyne aj do domácnosti nájdete tu. Okrem konzumácie sa ovocie používa v tradičnej ázijskej medicíne na liečbu ovčích kiahní, črevných parazitov, bolestí hlavy a iných chorôb. Šťava z hviezdicového ovocia sa dá použiť na odstránenie škvŕn z bielizne.

Príbuzné druhy


Druhy z rodu Egrešovec (Averrhoa) sú jedni z dvoch drevitých, stromovitých rastlín patriacich do čeľade Oxalidaceae – kysličkovité. Do tejto čeľade patrí takmer 900 druhov rastlín. Väčšinou sú to bylinné trvalky alebo letničky pochádzajúce z tropických a subtropických oblastí, hoci veľa ich rastie aj v iných častiach sveta. V našich lesoch rastie napríklad kyslička obyčajná.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *