Chamedorea úhľadná

Chamedorea úhľadná, (Chamaedorea elegans), Salónna palma, Horská palma (Neanthe elegans) (Palmae – palmy) (Arecaceae – Arekovité), cz: Chamedorea sličná

Chamedórea úhľadná

Charakteristika

Chamedorea úhľadná patrí medzi nenáročné palmy vhodné na pestovanie v interiéri. Má dlhé, oblúkovito zahnuté listy, rozdelené do dvojíc po oboch stranách strednej žilky. Po čase vytvára rastlina nízky tenký kmienok. Do kvetináčov sa často sadia viaceré rastliny spolu, aby vytvorili hustejší tvar. Po troch až štyroch rokoch môže chamedorea vykvitnúť bohatými trsmi drobných žltých kvetov. Kvitne bez ohľadu na ročnú dobu. Má samčie aj samičie kvety, tie samičie pekne voňajú. Pri pestovaní v izbových podmienkach zostáva malou kompaktnou rastlinou, rastie veľmi pomaly. V prirodzenom prostredí dorastá do väčších výšok.

Pôvodom je rastlina z Mexika a Guatemaly.

Rozmnožovanie

Chamedorea sa rozmnožuje len semenami. Vyklíčia iba pri vysokej teplote pôdy (24 – 26°C). V priaznivých podmienkach sa rastlina dožíva dlhého veku.

Ako pestovať chamedoreu

Umiestnenie
Počas vegetačného obdobia je rastlinu vhodné pestovať na jasnom filtrovanom svetle. V zime môže byť vystavená priamemu slnečnému svetlu. Odporúča sa umiestniť ju k oknu obrátenému na sever. Ideálna teplota je okolo 18 – 24°C. Znesie však aj nižšie teploty (12°C).

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina, zmiešaná s trochou rašeliny. Špeciálny substrát určený pre palmy môžete nájsť tu.

Zálievka
Zalievať treba intenzívne, v zimnom období znižujeme zálievku na strednú intenzitu. Rastline vyhovuje vysoká vlhkosť vzduchu, preto sa kvetináč umiestňuje na misku naplnenú zvlhčovacími kamienkami.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia (obdobie rastu, v lete) sa odporúča vyživovať rastlinu štandardným tekutým hnojivom zriedeným na polovičnú koncentráciu. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Škodcovia a choroby
Na rastline sa môžu objaviť hnedé konce listov. To obvykle spôsobuje priveľmi suchý vzduch, treba zvýšiť vzdušnú vlhkosť.
Listy, ktoré vyzerajú ako suché a majú striebristý alebo škvrnitý povrch, sú pravdepodobne napadnuté roztočmi. Opäť pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti, napríklad aj rozprašovaním čistej vody okolo rastlín.

Tip na pestovanie a dekoráciu

Chamedorea je nenáročná na pestovanie. Dobre prosperuje v menšom kvetináči, presádzame ju len ak rastlina celkom vyplní nádobu svojimi koreňmi. Palmy vo všeobecnosti nemajú rady porušenie koreňov, takže presádzame, len keď je to už nevyhnutné, raz za niekoľko rokov. Robíme tak na jar. Krásne kvetináče nájdete napríklad tu.

Rastlina je ako stvorená do jednoducho, moderne zariadených miestností.
Ideálnym miestom na život je pre ňu svetlá kúpeľňa. Tu bude mať dostatok vlhkosti, aby zostala zdravá. (Do kúpeľne sa zvyknú umiestňovať aj nefrolepky, ktorým tiež vyhovuje vlhké prostredie.)

Jemné mladé rastlinky tohto druhu sú využívané pre dekoráciu terárií, napríklad spolu s fitóniou.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.