Monarda dvojmocná

Monarda dvojmocná, (Monarda didyma), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Zavinutka podvojná, en: Bee balm, Wild bergamot, Oswego tea, Scarlett monarda

Charakteristika

Monarda dvojmocná je trváca, mrazuvzdorná aromatická bylina so vzpriameným kompaktným vzrastom. V závislosti od odrody dorastá do výšky od 40 cm do 120 cm a do šírky okolo 60 cm. Vytvára pevné, vzpriamené nerozvetvené výhonky. Listy má tmavo zelené s červenkastou žilnatinou, sú široko kopijovitého tvaru, so zúbkovaným okrajom a jemne chĺpkaté. Kvety sa tvoria na konci stoniek. Vyšľachtené boli kultivary s kvetmi červenej, ružovej, fialovej alebo bielej farby.

Všetky časti rastliny vrátane kvetov, listov a stoniek majú príjemnú aromatickú citrusovú vôňu pripomínajúcu bergamot a to vďaka vysokému obsahu esenciálnych olejov a thymolu.

Pôvod

Monarda je endemická rastlina Severnej Ameriky. Zástupcovia rodu sa vyskytujú takmer na celom kontinente od Kanady po južné Mexiko. (Chýbajú na Aljaške). Rastú v svetlých lesoch a ich okrajoch, v otvorenej prérii, na vlhkých lúkach a v nivách riek aj na stanovištiach ovplyvňovaných človekom – popri cestách a podobne.

Rod bol pomenovaný po španielskom lekárovi a botanikovi zo Sevilly Dr. Nicolasovi Monardovi (1493 – 1588) , ktorý rastlinu nazval bergamota, pretože vôňou pripomína citrónovník horký bergamotový.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami. Výsev sa robí na jar do vlhkého substrátu, semená zasypte iba jemnučkou vrstvou zeme. Doba klíčenia býva okolo 7 – 14 dní. Ak nemáte fóliovník alebo parenisko, (ktoré zoženiete tu), nádobu s výsevom môžete prikryť priesvitnou fóliou, do ktorej urobíte dierky. Dajte však pozor, aby vám nezačal substrát plesnivieť. Umiestnite ho na svetlé miesto s teplotou ideálne okolo 20 – 25°C a udržujte ho mierne vlhký. Fóliu denne odkrývajte na 1 – 2 hodiny.

Ak staršia rastlina dostatočne zhustne, môžete ju množiť aj delením.

Ako pestovať monardu

Umiestnenie
Obľubuje slnečné miesta, najlepšie plné slnko (v kombinácii s vlhkou zeminou).

Zemina
Na pestovanie monardy je potrebná vzdušná, dobre priepustná pôda bohatá na humus a živiny.

Zálievka
Počas rastového obdobia monardu výdatne zavlažujte, a to tak, aby medzi zálievkami horná vrstva substrátu preschla. Vyhnite sa tomu, aby korene stáli vo vode. Raz za mesiac môžete dopriať rastline kvapalné hnojivo na bylinky.

Kvitnutie
Kvitne od konca júna do septembra.

Strihanie
Zostrihať ju môžete po odkvitnutí, neskoro na jeseň, alebo začiatkom jari. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu.

Starostlivosť v zime
Pred zimnou sezónou môžete (ale nemusíte) rastlinu zrezať. Nechajte ju odpočívať bez zálievky a hnojenia. Rastliny v kvetináčoch preneste hibernovať na chladné miesto, kde nemrzne.

Choroby a škodcovia
Rastlina je náchylná na napadnutie hubovitými chorobami hlavne vtedy, keď je pestovaná v tienistom a vlhkom prostredí. Na konci sezóny, alebo v nevhodných podmienkach, sa objavuje múčnatka.

Tipy na pestovanie

Monarda dvojmocná pekne vynikne pestovaná v kombinácii s trávami a inými trvalkami. Ideálne je zasadiť ju tak, aby ostatné rastliny zakryli jej mierne lysé spodné časti stoniek aj substrát okolo koreňov. To zároveň pomôže udržať zeminu vlhkú. Vhodné sú trvalky s nízkym vzrastom, napríklad kríčkové astry alebo rozchodník.

Dá sa úspešne pestovať aj v nádobách, (pekné kvetináče nájdete tu), alebo aj na slnečnom svahu s krovinami, v bylinkových záhradách a na brehoch rybníkov.

Využitie

Pôvodní obyvatelia Ameriky využívali rastlinu v tradičnej medicíne ako antiseptikum, proti plynnatosti, na ošetrenie ústnej dutiny vrátane zubov, alebo pri bolestiach hlavy a nachladnutí. Rozmrvené listy sa používali ako korenina v kuchyni.

Monarda je bohatým zdrojom silne antiseptickej látky – thymolu, ktorá sa nachádza aj v tymiáne, oregáne alebo materinej dúške. Vďaka prítomnosti thymolu je možné používať ju ako spomínané rastliny (na utišovanie zápalov dýchacích ciest, na upokojenie a nespavosť). Odvar z kvetov a listov údajne pomáha pri nevoľnosti, plynatosti, tlmí menštruačné a reumatické bolesti.

Vôňa sa využíva v aromaterapii, do parfémov a mydiel, nachádza sa aj v niektorých zubných pastách a ústnych vodách.

Zbiera sa nezdrevnatená vňať s listami a kvetmi, alebo len okvetné lístky, ktoré treba dobre presušiť. Bylinkári ju pridávajú do bylinných zmesí určených pre obdobie nachladnutí a respiračných ochorení.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *