Orgován obyčajný

Orgován obyčajný (Syringa vulgaris), (Olivovité – Oleaceae), cz: Šeřík obecný, en: Lilac

orgován
Orgován obyčajný (Syringa vulgaris)

Charakteristika

Orgován je okrasný opadavý mrazuvzdorný svetlomilný ker. Môže narásť až do výšky 4 metrov, radšej sa však rozrastá do šírky. V máji kvitne veľkými strapcovitými súkvetiami, ktoré sú tvorené množstvom jednoduchých aj plných drobných rúrkovitých kvietkov. Ich farebná škála sa pohybuje od bielej, smotanovej, cez ružovú, purpurovú, fialovú, modrú až k viacfarebným. Kvietky veľmi príjemne voňajú. Listy orgovánu sú protistojné, vajcovito srdcovité.

Plody sú najprv zelené, neskôr hnedé tobolky, ktoré dozrievajú na konci leta, resp. začiatkom jesene. V tobolke sa nachádzajú krídlaté semená. Poloprázdne tobolky zostávajú na konároch až do nasledujúceho roka (ak neodstraňujeme odkvitnuté súkvetia).

Tobolky orgovánu so semenami. Odfotené vo februári.

Odnožovanie orgovánu

Orgován obyčajný veľmi silno obrastá podzemnými výhonkami, ktoré sa šíria do okolia. Rýchlo splanejú bez toho, aby kvitli. Jednoročný výhonok môžeme oddeliť, presadiť a vypestovať nový krík, ktorý nám zakvitne cca za 4 – 5 rokov. Ale tiež bude odnožovať, čo nie je žiadúce, hlavne ak máme malú záhradku. Práve pre túto rozpínavosť si orgován vyslúžil prívlastok problémová drevina.

Záhradkári, ktorí sa chcú vyhnúť tejto chybe krásy, pestujú orgovány naštepené na podpníkoch krovín, ktoré netvoria podzemné výhonky. Najčastejšie sa pre tento účel využíva vtáčí zob (Ligustrum). Naštepený orgován máva však nižšiu životnosť.

Ako pestovať orgován

Umiestnenie
Orgovány sú nenáročné dreviny, vyhovuje im slnečná poloha, prípadne aj polotieň. Najlepšie však kvitnú na slnečných stanovištiach.

Mladé rastliny sadíme v jeseni, na zakorenenie potrebujú dostatok vlahy.

Zemina
Vhodná je hlinitá až hlinitopiesočnatá pôda, priepustná, mierne zásaditá (vápenatá) alebo neutrálna.

Zálievka
Pri mladých a čerstvo zasadených kríkoch dbáme na primeranú zálievku, aby rastlina dobre zakorenila. V dobe počas kvitnutia by mala byť pôda stále mierne vlhká, ale nie premočená. Premokrenie orgovánom neprospieva.

Kvitnutie
Orgován kvitne v máji, cca 3 týždne. Odkvitnuté súkvetia odstraňujeme až po prvé rozkonárenie. Tým zabránime rastline v tvorbe semien. Súčasne ju tým podporíme v tvorbe nových výhonkov prinášajúcich kvety pre nasledujúci rok.

V lete preberá kvitnúcu štafetu tzv. letný orgován. Ide o krík s oficiálnym názvom budleja, ktorý má podobný tvar kvietkov usporiadaných v užších strapcovitých súkvetiach.

Strihanie orgovánu

Pre orgován je rez dôležitý, hoci nie je nevyhnutný každý rok. Mladé rastliny striháme na jar, keď nemrzne, môžeme už vo februári alebo začiatkom marca. Korunku presvetlíme, skrátime suché, poškodené a prerastené výhonky (tie čo rastú krížom alebo inak zavadzajú). Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.

Staršie kvitnúce kry režeme v čase vegetačného pokoja, po odkvitnutí. Čím je rez hlbší, tým viac sa tvoria nové silnejšie výhonky. Ak si želáme väčšie množstvo väčších súkvetí, zredukujeme aj tieto výhonky.
Zdvojené výhony, na ktorých orgován kvitol už jeden alebo dvakrát môžeme zrezať hlbšie až po silnejší nový výhon, smerujúci von z koruny. Prekážajúce konáre zrežeme tesne pri zemi alebo ich skrátime hlboko do kostrových konárov.

Staré kry orgovánov znášajú radikálne zmladenie veľmi dobre, preto sa netreba báť skrátiť ich aj o polovicu, či dve tretiny do starého dreva. Príliš veľký zásah do koruny však môže spôsobiť, že rastina ďalšie 2 roky nekvitne.

Pri strihaní šetríme mladé dostatočne silné výhonky s veľkými vrcholovými kvetnými púčikmi. Listové púčiky bývajú menšie a vyrastajú po stranách.

Veľké rezné rany ošetríme štepárskym voskom.

Záhradkárske tipy a využitie

Orgován sa hodí na solitérnu, aj skupinovú výsadbu. Dá sa pestovať ako strom s tvarovateľnou korunou, alebo ako súčasť voňavého, hoci opadavého živého plota. Využíva sa aj na spevňovanie svahov, napr. popri cestách.

Ak nie ste alergickí na peľ a kvitnúce kvety, náladu vám zdvihne voňavá kytička z vetvičiek rozkvitnutého orgovánu. Vo váze vydrží dlhšie, ak z nej odstránite listy a konce drevených stoniek zrežete našikmo. Skúsiť môžete aj ďalší trik: konce stoniek jemne naklepať kladivom.

Okrem peľu, obsahuje orgován aj inú látku, ktorá môže citlivým ľuďom spôsobovať podráždenie pri kontakte s pokožkou alebo sliznicou. Ide o látku syringín, kedysi využívanou v ľudovom liečiteľstve proti horúčke.

Éterické oleje z kvetov orgovánu nachádzajú využitie v kozmetickom priemysle pri výrobe voňaviek.

Choroby a škodcovia orgovánu

Strapka krovinová (Dendrothrips ornatus) je hmyz, ktorého drobné, štíhle telo dosahuje dĺžku 1 – 2 mm, má krátke tykadlá a dva páry úzkych, obrvených krídel. Škodia cicaním rastlinných štiav a prenášajú aj niektoré virózy okrasných rastlín (podobne ako vošky). Okrem orgovánu poškodzuje strapka aj lipy a vtáčí zob. Napadnuté listy majú striebristý vzhľad a ich okraje sa zvinujú. Poškodené listy neskôr opadávajú. Škodca prezimuje v štádiu dospelého hmyzu v puklinách kôry svojich hostiteľov, alebo v podraste. V suchých a teplých rokoch sa strapka krovinová dokáže rýchlo premnožiť, preto treba ohrozené rastliny kontrolovať a pri zistení prvých príznakov zasiahnuť.

3 komentáre k “Orgován obyčajný

  • 10. októbra 2020 at 10:55
    Permalink

    Ďakujem za podnetný článok. Vidno, že ste veľmi skúsená pestovateľka. Ja mám orgován pred záhradou na zelenom páse popri ceste. Už je rozbujnený a informácia, že staré kry znášajú radikálne zmladenie ma potešila. Zaujímavé pre mňa bolo aj rozmnoženie na podpník vtáčieho zobu, možno niekedy vyskúšam. Vtáčí zob je inak výborné tvrdé drevo na kúrenie v krbe 🙂

    Reply
    • 11. októbra 2020 at 9:26
      Permalink

      Ďakujem za milý komentár.:) Vyskúšajte, prajem veľa úspechov.

      Reply
  • 5. mája 2021 at 8:36
    Permalink

    Dobry den, my mame v zharade orgovan odroda palibin, orvy rok od sadenia krasne kvitol, ale vlani a aj tento rok som si vsimla ze puciky ktore vznikli postupne vysychaju a nevykvitol… Co moze byt problem?

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *