Pupenec trojfarebný

Pupenec trojfarebný, (Convolvulus tricolor), (Convolvulaceae – pupencovité), cz: Svlačec trojbarevný, en: Dwarf Morning Glory,

Charakteristika

Pupenec trojfarebný patrí medzi nenáročné popínavé, alebo poliehavé letničky. Dorastá do výšky 20 – 40 cm. Lievikovité kvety sú veľké cca 3 cm a vyrastajú na dlhých stopkách z pazúch listov. Zaujímavé je sfarbenie kvetov, dominantná sýtomodrá na okrajoch obklopuje biele lupeňovité kreslenie uprostred a to obklopuje žltý stred. Pupenec bohato kvitne a vytvára kríčkovité zoskupenia. Na rozvetvených stonkách rastú úzke, striedavé, kopijovité, stredne zelené listy, ktoré sú usporiadané do ružíc.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semena vysiateho rovno na záhony. Vysievajte ho v apríli do hĺbky 1 cm. Neodporúča sa rastlinu predpestovávať v črepníkoch, nemá rada presádzanie a nemusí sa chytiť. Klíčenie trvá do 14 dní. Ak pupenec predsa len chcete predpestovať, presaďte ho po posledných mrazoch s celým pôdnym balom tak, aby ste čo najmenej zasiahli do koreňov.

Ako pestovať pupenec

Umiestnenie
Vyhovuje mu stanovište na plnom slnku.

Zemina
Vhodná je hlinitá, stredne ťažká, priepustná zemina na slnečnom stanovišti. Pôda môže byť od mierne zásaditej po mierne kyslú. Ak je pôda obzvlášť chudobná na živiny, primiešajte do nej pred výsevom trochu kompostu. Inak je pupenec na pôdu naozaj nenáročný.

Zálievka
Je odolný aj voči suchu, v prípade veľkého sucha mu môžete dopriať občasnú zálievku.

Kvitnutie
Má dlhé obdobie kvitnutia, od júla do septembra. Každý kvet kvitne len jeden deň, potom sa zavrie, zoschne a vytvorí plod – guľovitú chlpatú tobolku so semenami.

Choroby
Bežne netrpí chorobami, ale koncom sezóny sa objavuje múčnatka a zriedkavo aj vošky.

Tipy na pestovanie

Pupenec je vhodný na pestovanie v závesných nádobách alebo na pokrytie aj väčších lysých plôch v záhonoch. Vhodný je aj do skaliek. Pekne vynikne so žltokvitnúcimi letničkami, ako sú ozdobné nízke slnečnice, krásky, alebo aksamietnice. Ak sa rozhodnete pre pestovanie v nádobe, zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem.

Príbuzný druh

Príbuznou tejto okrasnej letničky, je obávaná burina Pupenec roľný.  Rastlina vytvára mohutný koreňový systém, ktorý dosahuje hĺbku až 3 metre a vyrastajú z neho odnože s ďalšími postrannými koreňmi. Tieto korene majú veľkú regeneračnú schopnosť. Stonky rastliny sa ovíjajú zľava husto okolo opory a dorastajú do výšky aj 1 m. Je to rastlina náročná na svetlo, preto sa najčastejšie vyskytuje v riedkych výsadbách, alebo na ich okrajoch. Často býva aj v trávniku a je ťažké zbaviť sa jej ekologicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *