Pupenec trojfarebný

Pupenec trojfarebný, (Convolvulus tricolor), cz: Svlačec trojbarevný, en: Dwarf Morning Glory, (Convolvulaceae – Pupencovité)

Pupenec trojfarebný, Convolvulus tricolor

Charakteristika

Pupenec trojfarebný patrí medzi nenáročné popínavé, alebo poliehavé letničky. Dorastá do výšky 20 – 40 cm. Lievikovité kvety sú veľké cca 3 cm a vyrastajú na dlhých stopkách z pazúch listov. Zaujímavé je sfarbenie kvetov, dominantná sýtomodrá na okrajoch obklopuje biele lupeňovité kreslenie uprostred a to obklopuje žltý stred. Pupenec bohato kvitne a vytvára kríčkovité zoskupenia. Na rozvetvených stonkách rastú úzke, striedavé, kopijovité, stredne zelené listy, ktoré sú usporiadané do ružíc.

Rozmnožovanie

Pestuje sa zo semena vysiateho rovno na záhony. Vysievame ho v apríli do hĺbky 1 cm. Neodporúča sa rastlinu predpestovávať v črepníkoch, nemá rada presádzanie a nemusí sa chytiť. Klíčenie trvá do 14 dní. Ak pupenec predsa len chceme predpestovať, presadíme ho po posledných mrazoch s celým pôdnym balom tak, aby sme čo najmenej zasiahli do koreňov.

Ako pestovať pupenec

Umiestnenie
Pupencom vyhovuje stanovište na plnom slnku.

Zemina
Vhodná je hlinitá, stredne ťažká, priepustná zemina na slnečnom stanovišti. Vyhovuje im pôda od mierne zásaditej po mierne kyslú. Ak je pôda obzvlášť chudobná na živiny, primiešame do nej pred výsevom trochu kompostu. Inak sú na pôdu nenáročné.

Zálievka
Pupenec je odolný voči suchu, v prípade veľkého sucha mu môžeme dopriať občasnú zálievku.

Kvitnutie
Má dlhé obdobie kvitnutia, od júla do septembra. Každý kvet kvitne len jeden deň, potom sa zavrie, zoschne a vytvorí plod – guľovitú chlpatú tobolku so semenami.

Choroby
Netrpí chorobami, ale koncom sezóny sa objavuje múčnatka a zriedkavo aj vošky.

Tipy na pestovanie

Pupenec je vhodný na pestovanie v závesných nádobách alebo na pokrytie aj väčších lysých plôch v záhonoch. Vhodný je aj do skaliek. Pekne vynikne so žltokvitnúcimi letničkami, ako sú ozdobné nízke slnečnice, krásky, alebo aksamietnice.

Príbuzný druh

Príbuznou tejto okrasnej letničky, je obávaná burina Pupenec roľný.  Rastlina vytvára mohutný koreňový systém, ktorý dosahuje hĺbku až 3 metre a vyrastajú z neho odnože s ďalšími postrannými koreňmi. Tieto korene majú veľkú regeneračnú schopnosť. Stonky rastliny sa ovíjajú zľava husto okolo opory a dorastajú do výšky aj 1 m. Je to rastlina náročná na svetlo, preto sa najčastejšie vyskytuje v riedkych výsadbách, alebo na ich okrajoch. Často býva aj v trávniku a je ťažké zbaviť sa jej ekologicky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.