Orlíček obyčajný

Orlíček obyčajný, (Aquilegia vulgaris), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Orlíček planý, en: Columbine 

Orlíček obyčajný

Charakteristika

Orlíček obyčajný je trváca mrazuvzdorná bylina, dorastajúca do výšky 40 – 80 cm. Má vzpriamenú, rozkonárenú a riedko olistenú byľ a krátky hrubý podzemok. Prízemné listy sú dlhostopkaté, dvojito perovito delené a vytvárajú vankúš, z ktorého vyrastajú dlhé stonky nesúce kvety.

Kvety rastú jednotlivo, sú ovisnuté ako zvončeky a mávajú v priemere 5 cm. Vonkajšie korunné lupienky sú obrátené dozadu a predĺžené do zakrivenej ostrohy. To pripomína pazúry orla a z toho je odvodený názov rastliny v latinčine aj slovenčine (aquila – orol). Kvety kvitnú v rôznych farbách od bielej cez ružovú, modrú, červenú až po fialovú. Vyskytujú sa aj dvojfarebné odrody, napríklad belasá farba s bielou, ružová s bielou, tmavo purpurová so žltou alebo fialová s ružovou. Plody sú mechúriky.

Orlíčky sa medzi sebou veľmi ľahko krížia a po záhrade sa rozširujú samovýsevom. Najlepšie sa im darí na miestach, na ktorých sa samé uchytia.

Výskyt

Orlíček je pôvodná európska bylina mierneho pásma. Rastie na teplých, suchších, často vápenatých stanovištiach, na trávnatých a krovinatých stráňach a na horských lúkach a riedkych listnatých lesoch od nížin do subalpínskeho stupňa. V prírode sa vyskytuje hlavne vo fialovej farbe kvetov, v záhradách, ako už bolo spomenuté, sa pestujú rôznofarebné kultivary.

Orlíček obyčajný, (Aquilegia vulgaris)

Rozmnožovanie

Orlíčky sa štandardne rozmnožujú semenami, najradšej spomínaným samovýsevom. Veľmi ľahko sa medzi sebou krížia, preto bývajú semenáčiky často farebne aj tvarovo odlišné od materskej rastliny. Môžete si zvoliť aj vegetatívny spôsob rozmnožovania, čiže rozdelenie staršej, zdravej a silnej rastliny na dve časti. Dávajte len pozor, aby zostala zachovaná dostatočná koreňová sústava na obidvoch častiach. Takýmto množením sa zachovajú identické vlastnosti rastliny. Delenie trsov vykonávajte skoro na jar alebo v auguste. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Veľmi jednoduchý postup ako vypestovať orlíčky zo semien je nasledovný: V polovici leta pozbierajte dozreté semená a voľne ich rozhoďte na záhon. Mierne ich zalejte, aby sa zaplavili do zeme. Do jesene obvykle rastlinky vyklíčia a vytvoria nízke porasty. Nasledujúcu jar zakvitnú. Semená orlíčkov sú veľmi drobné, klíčivosť si uchovávajú 2 až 3 roky. Pre lepšiu klíčivosť potrebujú prejsť stratifikáciou, čiže obdobím chladu až mrazu. Mnohé semienka preto vyklíčia až v nasledujúcej sezóne na jar. Orlíček zakvitne až na druhý rok po sejbe.

Ako pestovať orlíček

Umiestnenie
Najvhodnejšie je stanovište s dostatkom rozptýleného svetla. Orlíček znesie slnko aj polotieň. Vhodný nie je celodenný úpal na suchom mieste a ani celodenný tieň.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje výživnú, humóznu, hlinitú, priepustnú a dostatočne vlhkú pôdu, v ktorej sa nachádza aj vápnik.

Zálievka
Zemina okolo orlíčkov by mala byť stále mierne vlhká, nie však trvalo zamokrená. Čím väčšiemu slnku a úpalu je orlíček vystavený, tým väčšmi by ste mali dbať na pravidelnú zálievku. V polotieni a vyhovujúcej zemine prakticky nepotrebuje starostlivosť.

Kvitnutie
Podľa odrody a životných podmienok kvitne od jari až do skorého leta, čiže v máji a júni, niekedy aj v júli. Kvitnutie trochu predĺžite opatrným odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

Manipulácia
Manipulujte s ním opatrne, je to jedovatá rastlina. Po požití môže spôsobiť poruchy dýchania, srdcovej činnosti, kŕče…

Choroby a škodcovia

Na orlíčkoch sa zvyknú objavovať vošky a zvyčajne ich roznášajú mravce. Vošky sú malý, pomaly sa pohybujúci hmyz, ktorý saje z rastlín šťavy a spôsobuje tým zakrpatenie a deformovanie listov a púčikov. Častokrát prenášajú aj rôzne rastlinné vírusy.

Občas bývajú orlíčky napadnuté zelenými húsenicami piliarky, ktoré dokážu vyžrať lístky až na kostrnku. Rastliny preto pravidelne kontrolujte a v prípade potreby zasiahnite.

Orlíček obyčajný

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Tým, že orlíček obľubuje polotieň, je vhodné vysádzať ho k plotom, ohradám, prípadne ku kríkom alebo na okraje iných vyšších porastov. Orlíčkom nevyhovuje príliš hustá výsadba s inými rastlinami, pretože majú radšej viac vlastného priestoru. Vysadiť alebo vysiať si ho však môžete aj do trvalkového záhona, kde rád vyplní vzniknuté medzery. Hodí sa k rastlinám, s ktorými sa bude dopĺňať svojou výškou a nárokmi na prostredie. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Môjmu orlíčku sa darí v poraste s pakostom podzemkatým, ľaliovkou a floxom šidlolistým.

2 komentáre k “Orlíček obyčajný

 • 17. septembra 2023 at 13:06
  Permalink

  Keď hľadám informácie o nejakej rastlinke, rada kliknem na linky na vašu stránku. Máte tu pekne a prehľadne uvedené informácie a výstižné fotky. A už tu máte spracovaných veľa rastlín. Oceňujem vašu prácu. Ďakujem. Nech sa darí. 🙂

  Reply
  • 26. septembra 2023 at 21:02
   Permalink

   Ďakujem za milý odkaz, veľmi ma teší, že sa Vám Mojerastliny.sk páčia 🙂

   Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *