Orlíček obyčajný

Orlíček obyčajný, (Aquilegia vulgaris), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Orlíček planý, en: Columbine 

Orlíček obyčajný

Charakteristika

Orlíček obyčajný je trváca, mrazuvzdorná bylina, dorastajúca do výšky 40 – 70 cm. Má vzpriamenú, rozkonárenú a riedko olistenú byľ. Prízemné listy sú dlhostopkaté a vytvárajú vankúš, z ktorého vyrastajú dlhé stonky nesúce kvety.

Kvety rastú jednotlivo, sú ovisnuté ako zvončeky a mávajú v priemere 5 cm. Vonkajšie korunné lupienky sú obrátené dozadu a predĺžené do zakrivenej ostrohy. To pripomína pazúry orla a z toho je odvodený názov rastliny v latinčine aj slovenčine (aquila – orol). Kvety kvitnú v rôznych farbách od bielej cez ružovú, modrú, červenú až po fialovú. Často sú aj dvojfarebné, napríklad belasá s bielou, ružová s bielou, tmavopurpurová so žltou alebo fialová s ružovou. Plody sú mechúriky.

Orlíček sa rozširuje po záhrade samovýsevom a najlepšie sa mu darí na mieste, kde sa sám uchytí. Rastliny sa medzi sebou veľmi ľahko krížia.

Rozmnožovanie

Orlíčky sa štandardne rozmnožujú semenami, samovýsevom. Môžeme zvoliť aj vegetatívny spôsob rozmnožovania, čiže rozdelenie staršej, zdravej a silnej rastliny na dve časti. Dávame pozor, aby sme zachovali dostatočnú koreňovú sústavu na obidvoch častiach. Takýmto množením zachováme identické vlastnosti rastliny. Orlíčky sa veľmi ľahko krížia, preto semenáčiky bývajú často farebne aj tvarovo odlišné od materskej rastliny. Delenie trsov vykonávajte skoro na jar alebo v auguste. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Veľmi jednoduchý postup ako vypestovať orlíčky zo semien je nasledovný: V polovici leta pozbierame dozreté semená a voľne ich rozhodíme na záhon. Potom ich zalejeme, aby sa zaplavili do zeme. Do jesene obvykle rastlinky vyklíčia a vytvoria nízke porasty. Nasledujúcu jar zakvitnú. Semená orlíčkov sú veľmi drobné, klíčivosť si uchovávajú 2 až 3 roky. Pre lepšiu klíčivosť potrebujú prejsť stratifikáciou, čiže obdobím chladu až mrazu. Mnohé semienka preto vyklíčia až v nasledujúcej sezóne na jar. Orlíček zakvitne až na druhý rok po sejbe.

Ako pestovať orlíček

Umiestnenie
Najvhodnejšie je stanovište s dostatkom rozptýleného svetla. Orlíček znesie slnko aj polotieň. Vhodný nie je celodenný úpal na suchom mieste a ani celodenný tieň.

Zemina
Pre dobrý rast potrebuje orlíček výživnú, humóznu, hlinitú, priepustnú a dostatočne vlhkú pôdu, v ktorej sa nachádza aj vápnik.

Zálievka
Zemina okolo orlíčkov by mala byť stále mierne vlhká, nie však trvalo zamokrená. Čím väčšiemu slnku a úpalu je orlíček vystavený, tým väčšmi by sme mali dbať na pravidelnú zálievku. V polotieni a vyhovujúcej zemine prakticky nepotrebuje starostlivosť.

Kvitnutie
Podľa odrody a životných podmienok kvitne od jari až do skorého leta. Orlíček bohato zakvitne v máji a júni, kvitnutie trochu predĺžime opatrným odstraňovaním odkvitnutých kvetov.

Manipulácia
Manipulujeme s ním opatrne, je to jedovatá rastlina. Po požití môže spôsobiť poruchy dýchania, srdcovej činnosti, kŕče…

Choroby a škodcovia

Na orlíčkoch sa zvyknú objavovať vošky a zvyčajne ich roznášajú mravce. Vošky sú malý, mäkký, pomaly sa pohybujúci hmyz, ktorý saje z rastlín šťavy. Napádajú veľa druhov rastlín, ktorým spôsobujú zakrpatené, deformované listy a púčiky. Môžu prenášať aj škodlivé rastlinné vírusy.

Niekedy orlíčky napadnú zelené húsenice piliarky a tie dokážu vyžrať lístky až na kostrnku.

Rastliny preto pravidelne kontrolujte a v prípade potreby zasiahnite.

Orlíček obyčajný

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Tým, že orlíček obľubuje polotieň, je vhodné vysádzať ho k plotom, ohradám, prípadne ku kríkom alebo na okraje iných vyšších porastov. Orlíčkom nevyhovuje príliš hustá výsadba s inými rastlinami, majú radšej viac vlastného priestoru.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Orlíček vysádzame na záhony do skupín medzi trvalky, s ktorými sa bude vhodne dopĺňať výškou, napríklad s margarétou bielou alebo ľaliovkou. Tá má v čase kvitnutia orlíčka ešte len listy, pri ktorých orlíček pekne vynikne. Po odkvitnutí orlíčka potom zaplní priestor svojimi kvetmi ľaliovka.

Medzi ďalšie rastliny vhodné na kombináciu s orlíčkom patrí veternica, prvosienka, lupina, zvončeky alebo ruže. Orlíček vhodne vyplní medzery v trvalkovom záhone.

Orlíček na Slovensku

Orlíček obyčajný (Aquilegia vulgaris) rastie u nás aj vo voľnej prírode, prevažne na teplých, suchších, často vápenatých stanovištiach, na lúkach, krovinatých stráňach a riedkych listnatých lesoch. Kvety má fialové až fialovomodré a kvitne v máji až júli.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.