Palina dračia – estragón

Palina dračia – estragón (Artemisia dracunculus), (Astrovité – Asteraceae), cz: Pelyněk kozalec, en: Tarragon

Palina dračia – estragón

Charakteristika

Palina dračia je trváca, aromatická rastlina s podzemkami, z ktorých vyrastajú priame stonky so striedavými čiarkovitými listami. Dorastá do výšky 1 – 1,3 metra. Stonky sú v hornej časti pravidelne rozkonárené a konáriky sú ukončené metlinami z drobných, bledožltých, guľôčkovitých kvetných úborov. Plody sú nažky, ktoré však v stredoeurópskych podmienkach dozrievajú len zriedkavo. Palina dračia sa používa ako korenina na dochutenie jedál a táto korenina je známa pod názvom estragón.

Pestujú sa dve odrody paliny dračej, jedna je francúzska a druhá je ruská. Francúzska odroda je trochu nižšia, tmavozelená, má jemnejšiu chuť a arómu a zvykne sa označovať ako pravý estragón. Darí sa mu v celom Stredomorí. Ruská odroda sa viac pestuje v našich podmienkach, pretože nie je taká citlivá na chlad, je mohutnejšia a bledšej farby, listy sú užšie, mäkšie a nie lesklé. Najlepšiu chuť dosiahneme pri dlhšom pestovaní na jednom mieste. Francúzsky estragón sa odporúča presádzať každé tri roky.

Rozmnožovanie

Rastlina sa rozmnožuje vegetatívne delením starších trsov alebo prostredníctvom odnoží, ktorými sa šíri do okolia. Rastlinu delíme na jar alebo na jeseň, sadíme ju do cca 12 cm hĺbky. Dá sa množiť aj zelenými odrezkami, ale je to menej efektívne a nie vždy to končí úspechom.

Ako pestovať palinu dračiu

Umiestnenie
Podobne ako pri väčšine koreniacich byliniek, aj paline dračej vyhovuje teplé, svetlé a suchšie stanovište. Francúzske odrody sú menej odolné voči zime, preto ich na jeseň prikrývame nástielkou, aby nevymrzli.

Zemina
Najlepšie sa jej darí na suchej, stredne ťažkej pôde, bohatej na vápnik. Dobrá je aj piesočnatá priepustná pôda. Nevyhovujú jej mokré a kyslé pôdy.

Zálievka
Rastline vyhovuje sucho, hoci zálievka v lete ku koreňom jej určite neublíži. Problémy by jej mohla spôsobiť podmáčaná pôda, obzvlášť v zime.

Starostlivosť
Ruská odroda je odolná, francúzska vyžaduje na zimu ochranu, aby nevymrzla. V lete, keď rastlina vyrastie do vyše metrovej výšky, zvykne sa váľať a lámať, stonky majú tendenciu drevnatieť a spodné lístky žltnúť a schnúť. Ak v tomto čase rastlinu hlboko zrežete, vyraší ešte do jesene z podzemkov mladé čerstvé výhonky. Takýmto spôsobom zároveň udržiavame kompaktný rast paliny. Aj na zimu sa rastlina zrezáva. Vhodné záhradné nožnice si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Kvitnutie
Palina kvitne od júla do septembra.

Zber vňate
Zbierajú sa mladé výhonky, vrchné časti bylín, (Herba dracunculi). Zbiera sa ručne a za slnečného počasia a pred rozkvitnutím púčikov. Za takýchto podmienok rastlina obsahuje najviac silice, ktorá dodáva koreniu príjemnú arómu. Vrcholky stoniek sa viažu do snopčekov a hneď sa sušia na tienistom, dobre vetranom mieste, pri teplotách do 35°C. Nezbierajú sa už zdrevnatené časti, vhodné je odrezať hornú časť byliny, dlhú asi 25 cm. Vňať sa nesmie sušiť na slnku. Pri nesprávnom sušení si rastlina nezachová svetlozelenú farbu, typickú arómu a chuť.

Využitie estragónu

Vňať a lístky paliny dračej sa využívajú ako korenina na dochutenie rôznych pokrmov. Vďaka intenzívnej chuti a vôni stačí pridávať do jedál len malé dávky. Dobré je tiež vedieť, že estragón sa nemá variť.

Používa sa čerstvý, mrazený aj sušený. Býva súčasťou šalátového korenia, alebo iných koreniacich a nakladacích zmesí. Dá sa použiť ako petržlen, na ochutenie polievok, prívarkov, omáčok a zemiakov. Špeciálne vhodný je spolu s kôprom na dochutenie okyslených jedál, zaváraných uhoriek a paradajkových jedál. Vyrába sa z neho palinový ocot. Tiež je vhodný na prípravu bylinkového masla. Skvelé pomôcky do kuchyne môžete nájsť tu.

Liečivé vlastnosti

Hlavnou účinnou látkou drogy paliny dračej je silica, ďalej obsahuje horčiny a triesloviny, horčík a vitamín A. Používa sa vo forme čaju, alebo prášku na zvýšenie chuti do jedla, na podporenie tvorby žalúdočných štiav, trávenia a látkovej premeny a na posilnenie organizmu. Podobný účinok má aj silica, destilovaná z čerstvých rastlín. Pri kôrnatení tepien a cievnych poruchách sa odporúča žuť čerstvé listy a piť medicinálne víno z tejto drogy.

V stredoveku sa droga používala proti moru.

Niektoré zdroje uvádzajú, že palina obsahuje tiež anestetickú látku eugenol, ktorá pomáha pri bolestiach zubov, má antiseptický a protikŕčový účinok a používala sa proti hlístam a parazitom.

Príbuzné druhy

Všetky nižšie spomenuté druhy paliny majú veľmi podobné zloženie a podobné účinky. Mierne sa odlišujú vzhľadom.

Palina obyčajná (Artemisia vulgaris) je trváca, kríčkovito rastúca rastlina s červenkasto zafarbenou stonkou a striedavými, článkovito delenými listami. Rastie ako burina v celom miernom pásme v záhradách, rumoviskách a lúkach. Patrí k najstarším liečivým rastlinám, no účinky má o trochu slabšie, ako ostatné druhy palín. Pri užívaní a dávkovaní treba brať do úvahy, že droga obsahuje jedovatý tujón.

Palina pravá (Artemisia absinthium) je trváca rastlina kríčkovitého vzrastu s priamymi stonkami a striedavými perovito dielnymi, petržlenovitými listami. Celá rastlina má striebristo plstnaté štetinky. Tiež dorastá do výšky viac ako jeden meter a je suchomilná. Už oddávna sa používa na liečenie žalúdočných ťažkostí. Je silne aromatická a je súčasťou alkoholického nápoja Absint.

Palina obrovská (Artemisia abrotanum) je poloker s bylinnými konármi a hustými delenými čiarkovitými listami. Rastlina príjemne vonia a používa sa na osvieženie vzduchu v miestnostiach a ako ochrana proti moli šatovej.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *