Pečeňovník trojlaločný

Pečeňovník trojlaločný, (Hepatica nobilis, syn.Hepatica triloba), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Jaterník podléška

Charakteristika

Pečeňovník trojlaločný je trváca, čiastočne vždyzelená rastlina vysoká 10-15 cm. Má tmavohnedý šupinatý podzemok, z ktorého vyrastajú početné niťovité korienky. Listy vyrastajú v prízemnej ružici na dlhých, často bielo chĺpkatých stopkách. Sú trojlaločné a jednotlivé laloky sú široko vajcovité, tupé až tupo končisté a celistvookrajové. Mladé listy sú hlavne zo spodnej strany bielo chlpaté až bielo vlnaté a mäkké, neskôr pevnejú, strácajú chĺpky, stávajú sa kožovitými a získavajú červenkastohnedú farbu. Objavujú sa až neskôr, väčšinou po odkvitnutí.

Kvety vyrastajú jednotlivo na dlhých chlpatých stopkách skoro na jar. Sú pravidelné, obojpohlavné, majú 5 – 10 (ale väčšinou 6 – 7) korunných lupienkov výraznej modrofia­lovej farby, ktorá je na spodnej strane svetlejšia. Pod kvetom sú 3 vajcovité kalichovité listene. Zriedkavejšie sa vyskytujú rastliny aj s ružovou alebo bielou farbou kvetov. Podvečer, alebo pri zamračenej oblohe sú kvety zavreté a ovisnuté a rastlina je takmer prehliadnuteľná. Plody sú nažky.

Vedecký názov hepatica je odvodený z gréckeho pomenovania pečene (hepar). Tvar čepele listov pripomína tvar pečene a po zhnednutí má aj podobnú farbu. Nobilis znamená vznešený a triloba znamená trojlaločný.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sú súčasťou plodov – nažiek. Nažky sú početné, podlhovasté a chlpaté, majú krátky zobáči­k a tvoria sa na polguľovitom kvetnom lôžku. Zobáčik alebo výrastok na nažkách obľubujú mravce, ktoré ho konzumujú a prenášajú nažky do okolia. Podobne roznášajú mravce aj semená iných rastlín, napríklad snežienok, ktoré kvitnú ešte o trochu skôr na jar ako pečeňovník.

Výskyt v prírode

Pečeňovník je rozšírený v miernom pásme Európy a Ázie, rastie na čerstvých, humóznych, tienistých a najmä vápenatých stanovištiach v svetlých listnatých lesoch a kriačinách od nížin (nie na rovinách) až do horského stupňa. Obľubuje výhrevné, slabo vlhké až vysychavé pôdy, v lete prehrie­vané. Na Slovensku rastie v okolí Bratislavy na Devínskej Kobyle, v severnej časti Strážovských vrchov, v Slovenskom rudohorí, v severnej časti Slovenského raja, v Spišských vrchoch a kotlinách. V Čechách je jeho výskyt častejší ako u nás.

Ako pestovať pečeňovník

Umiestnenie
Pečeňovník obľubuje polotienisté stanovištia pod korunami opadavých listnatých stromov a kríkov a častokrát sa pestuje aj v skalkách.

Zemina
Najlepšie sa mu darí v humóznej, kyprej, mierne vlhkej, priepustnej zemine.

Zálievka
Uprednostňuje prirodzene vlhkejšie stanovištia.

Kvitnutie
Kvitne od marca do mája.

Ďalšie odporučenie
Na zimu sa odporúča chrániť rastlinu nástieľkou z lístia.

Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Využitie

Pečeňovník trojlaločný je liečivá a mierne jedovatá rastlina. Na liečebné účely sa zbierajú listy bez stopiek po odkvitnutí rastliny. Droga ovplyvňuje funkciu vylučovacieho ústrojenstva, rozpúšťa žlčníkové kamene a má silný močopudný účinok. V ľudovom liečiteľstve sa používal pri žlčníkových a pečeňových kolikách. Odvar zo sušených listov sa používal tiež pri zápaloch ústnej sliznice, pri krvácaní z ďasien a ako kloktadlo.

V mnohých krajinách patrí medzi chránené rastliny.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *