Fúrik – nenahraditeľný pomocník

Pri prácach na záhrade je každá pomoc dobrá. Ak potrebujete previezť zem, väčšie množstvo lístia, alebo aj drobný stavebný materiál tak je dobrý fúrik na nezaplatenie. Aké parametre treba zvážiť pri jeho výbere sa dozviete nižšie.

Záhradný vozík versus fúrik

Záhradné vozíky sú zväčša vyrobené z plastu a majú dve menšie kolieska. Ich nosnosť býva nižšia a slúžia zväčša na prevoz menšieho množstva ľahšieho materiálu ako napríklad lístie, burina.

Fúrik býva vyrobený z kovového pozinkového materiálu a má jedno, alebo dve kolesá. Podľa veľkosti odvezie materiály s vyššou váhou a pevná konštrukcia ho robí oveľa stabilnejším.

Pri výbere si dobre rozmyslite na aké činnosti chcete fúrik, respektíve vozík používať. Ak plánujete na záhrade či pri dome aj menšie stavebné práce, tak je fúrik určite lepšou voľbou. Vo fúriku totiž dokážete aj zamiešať betón či previezť ťažké kusy dlažby, či vrecia cementu. Ak však spravujete len menšiu záhradku, tak si vystačíte aj so záhradným vozíkom, ktorý vás vyjde lacnejšie.

Záhradné vozíky a fúriky za rôzne ceny nájdete tu.

Zaujímavou alternatívou k záhradným vozíkom môže byť aj detský fúrik. Na prvý pohľad hračka pre vaše dieťa sa ľahko stane jednoducho ovládateľným pomocníkom pre menšie záhradné práce. Cenovo pritom vyjde rovnako ako záhradný vozík.

...

Nosnosť a objem fúrikov

Základným parametrom, ktorý musíte pri obstaraní fúrika zvážiť je objem korby a nosnosť. V preklade to znamená, premyslieť si na aké všetky činnosti bude fúrik používať a takisto kde ho budete „parkovať“ napríklad počas zimy. Fúrik predsa len zaberá dosť miesta, aj keď ho opriete o stenu.

Väčšia nosnosť aj objem korby sú užitočné ak okrem záhradných prác uvažujete aj o menších stavebných prácach.

Fúriky zväčša mávajú objem korby od 50 do 100 litrov (záhradné vozíky len 50 litrov a menej) a nosnosť od 100 do 180 kg pri jednokolesových fúrikoch, a až do 220 kg pri dvojkolesových fúrikoch.

Široký výber fúrikov aj náhradných dielov nájdete tu.

Kolesá

Kolesá na fúrikoch bývajú buď nafukovacie gumené, alebo plné gumené.

Nafukovacie kolesá majú výhodu v lepšej pružnosti a ľahšej manipulácii s fúrikom. Nevýhodou je možnosť defektu, ktorý najmä v znečistených priestoroch nie je výnimočný.

Plné gumenné alebo plastové kolesá sú oveľa odolnejšie a defekt určite nedostanete. Avšak fúrik je o niečo ťažšie ovládateľnejší.

Rovnako dôležitý je aj počet kolies. Štandardne sa stretnete s jednokolesovým fúrikom, ale tie najväčšie fúriky mávajú dve kolesá. Fúrik s dvoma kolesami je stabilnejší a má aj vyššiu nosnosť.

...

Materiál

Najčastejšie používaným materiálom pri fúrikoch je kov upravený práškovaním pre vyššiu odolnosť. Kovové fúriky sú pevné a vydržia aj hrubšie zaobchádzanie.

Kúpiť sa dajú aj fúriky vyhotovené z plastu ale prekvapivo nie sú lacnejšie ako tie kovové. Ich výhodou je nižšia váha a ľahšia ovládateľnost, nevýhodou zase nižšia odolnosť voči poškodeniu.

Kovové aj plastové fúriky si môžete kúpiť tu.

Iné parametre (vyklápacia korba, pohon)

Ak prevádzkujete veľkú záhradu, menšiu farmu, alebo máte nerovinatý pozemok, tak stojí za zváženie či neinvestovať do fúrika s motorovým pohonom, prípadne vyklápacou korbou. Cenovo síce začínajú na 150€ ale dostanete za ne výrazne vyšší komfort a pohodlie pri používaní.

Ceny fúrikov

Záhradné vozíky sa dajú kúpiť za 20 až 40€ v závislosti od ich veľkosti.

Ceny jednokolesových fúrikov začínajú na 60€ a zväčša nie sú drahšie ako 75€, dvojkolesové fúriky dokážete kúpiť už za ceny okolo 75 až 80€.

Záhradné vozíky aj fúriky v rôznych vyhotoveniach a cenách si môžete pozrieť tu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *