Snežienka jarná

Snežienka jarná, (Galanthus nivalis), (Amaryllidaceae – amarylkovité), cz: Sněženka podsněžník, en: Snowdrop, Common snowdrop

Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

Charakteristika

Snežienka jarná patrí medzi prvé jarné kvietky a spoločne s ďalšími jarnými cibuľovinami, napríklad so šafránom jarným alebo s narcisom, symbolizujú príchod jari. Snežienka vytvára v zemi cibuľky veľké cca 1 cm. Z nich častokrát ešte zo zeme zakrytej snehom vyrastajú po dva listy a stonka nesúca biely previsnutý kvet. Listy sú tmavozelené, úzke a dlhé. Objavujú sa buď súčasne s kvetom, alebo o čosi neskôr. Listy potom odumierajú niekoľko týždňov po odkvitnutí kvetov. Snežienka zvykne dorásť do výšky 10-15 cm a časom sa trsovito rozrastá. Je to obľúbená záhradná trvalka a rastie aj voľne v prírode, väčšinou na okraji krovísk a lesov. Je jedovatá, obsahuje, okrem iného, alkaloid galantamín, o ktorom sa píše, že by mohol byť nápomocný pri liečbe alzheimerovej choroby.

Rozmnožovanie

Snežienka sa rozmnožuje vegetatívnym spôsobom a to delením cibuliek. Keď je už na jednom mieste porast veľmi hustý, môžete cibuľky porozsádzať. Vhodné obdobie je začiatok marca, keď už má snežienka odkvitnuté kvety a listy ešte stále zelené. Pomocou lopatky vyryte trsy tak, aby ste nepoškodili cibuľky a presaďte ich na vybrané miesto, aj s listami. Dobre ich zalejte, aby sa cibuľky mohli zakoreniť a následne zatiahnuť.

Snežienka sa môže rozmnožovať aj prostredníctvom semien, ktoré sú veľké približne 3 mm a dozrievajú v plode – tobolke. Na mladých tobolkách sa zvyknú hostiť mravce, ktoré potom prenášajú semienka aj do mravenísk a snežienku tým rozosievajú do okolia. Dozreté tobolky snežienok si môžete odložiť a vysušiť a koncom leta vysiať semená do pareniska, kde vyklíčia. Semenáčiky však budú kvitnúť najskôr po 3 – 4 rokoch. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.

Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

Výsadba

Čerstvo zakúpené cibuľky snežienok sa zvyknú vysádzať do zeme v októbri až v prvej polovici novembra, tak, ako býva zvykom takmer pri všetkých na jar kvitnúcich cibuľovinách. Cibuľky uložte do hĺbky 5 – 10 cm, vždy v menších alebo väčších skupinách, aby pekne vynikli. Po 4 – 5 rokoch pestovania, ak vám už snežienky slabšie kvitnú, vyberte ich z pôdy, rozdeľte a vysaďte na nové stanovište. Ak ich plánujete vysádzať až na jeseň, preskladnite ich na chladnejšom mieste v debničkách s rašelinou a pieskom.

Ako pestovať snežienku

Umiestnenie
Snežienka bude bohato kvitnúť na slnku a vyhovuje jej aj polotieň. Vhodné miesto pre ňu je pod opadavými kríkmi a stromami.

Zemina
Rastie v každej pôde, najlepšie sa jej však darí v humóznej, kyprej, obohatenej rašelinou a listovkou. Pôda by mala mať neutrálne pH. Snežienke nevyhovuje v pôde nadbytok dusíka, na prehnojených miestach bude tvoriť bujné listy a obmedzí tvorbu kvetov.

Zálievka
Okrem zálievky pri výsadbe nie je potrebné žiadne ďalšie zavlažovanie. Pomôcky pri pestovaní aj rôzne doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitnutie prebieha od februára do marca až apríla v závislosti od klimatických podmienok.

Choroby a škodcovia  
Medzi škodcov patria hraboši, pretože žerú cibuľky. Existujú špeciálne nádoby, v ktorých sa cibule sadia do zeme a ktoré zabránia hrabošom prístup k nim.

Pokiaľ snežienku pestujete dlhodobo na jednom mieste, porast môže veľmi zhustnúť a listy môžu podliehať hubovitým chorobám, najmä plesni snežnej, pri ktorej dochádza k odumieraniu listov aj cibúľ.

Starostlivosť po odkvitnutí

Väčšina cibuľovín a hľuzovín odolných voči zime môže zostať v zemi na jednom mieste veľa rokov. Podmienkou však je, že trpezlivo počkáme na zažltnutie olistenia, čím dáme cibuliam v zemi možnosť plne sa vyvinúť a dozrieť. Keď sa tak stane, rastlina svoje olistenie tzv. zatiahne. Listy ožltnú a zhnednú a vtedy ich môžeme odstrániť a tým uvoľniť miesto ďalším rastlinám na záhone. Vo všeobecnosti je pri cibuľovinách nežiadúca tvorba semien, preto priebežne odstraňujeme odkvitnuté stonky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *