Snežienka jarná

Snežienka jarná (Galanthus nivalis), (Amarylkovité – amaryllidaceae).

Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

Charakteristika

Snežienka jarná patrí medzi naše prvé jarné kvietky a spoločne s ďalšími jarnými cibuľovinami, napríklad so šafránom jarným alebo s narcisom oznamujú príchod jari. Snežienky majú cibule veľké cca 1 cm. Častokrát zo zeme zakrytej ešte snehom vyrastajú z cibulky dva listy a stonka nesúca biely, previsnutý kvet. Listy sú tmavozelené, úzke a dlhé. Objavujú sa buď súčasne s kvetom alebo krátko po odkvitnutí. Snežienky dorastajú do výšky 10-15 cm a časom sa trsovito rozrastajú. Je to obľúbená záhradná trvalka a rastie aj voľne v prírode, väčšinou na okraji krovísk a lesov. Rastlina je jedovatá, obsahuje alkaloid galantamín.

Rozmnožovanie

Najefektívnejší spôsob množenia je vegetatívny, čiže delením cibuliek. Vhodné obdobie na delenie je začiatok marca, keď už má snežienka odkvitnuté kvety a listy ešte stále zelené. Pomocou lopatky vyryjeme trsy tak, aby sme nepoškodili cibuľky a presadíme ich na určené miesto, aj s listami. Dobre ich zalejeme, aby sa cibuľky mohli zakoreniť a následne zatiahnuť.

Snežienka sa môže rozmnožovať prostredníctvom semien, ktoré sú dlhé približne 3 mm a dozrievajú v plode- tobolke. Na mladých tobolkách si zvyknú pochutnávať mravce, ktoré potom prenášajú semienka aj do mravenísk a snežienku tým zároveň rozosievajú do okolia. Dozreté tobolky sa môžu nechať vysušiť a koncom leta vysiať semená do pareniska, kde vyklíčia semenáčiky. Tie však budú kvitnúť až po 3 – 4 rokoch pestovania.

Snežienka jarná (Galanthus nivalis)

Výsadba

Snežienky, ako takmer všetky na jar kvitnúce cibuľoviny sa sadia do zeme v októbri a v prvej polovici novembra. Cibuľky ukladáme do hĺbky 5 – 10 cm, vždy v menších alebo väčších skupinách, aby pekne vynikli. Po 4 – 5 rokoch pestovania, keď už snežienky slabšie kvitnú, sa odporúča cibule z pôdy vybrať, rozdeliť a opäť na jeseň vysadiť. Preskladniť ich treba na chladnejšom mieste v debničkách s rašelinou a pieskom.

Ako pestovať snežienku

Umiestnenie
Snežienka bude bohato kvitnúť na slnku a vyhovuje jej aj pootieň. Vhodné miesto pre ňu je pod opadavými krami a stromami.

Zemina
Rastie v každej pôde, najlepšie sa jej však darí v humóznej, kyprej, obohatenej rašelinou a listovkou. Pôda by mala mať neutrálne pH. Snežienke nevyhovuje v pôde nadbytok dusíka, na prehnojených miestach bude tvoriť bujné listy a obmedzí tvorbu kvetov.

Zálievka
Okrem zálievky pri výsadbe nie je potrebné žiadne ďalšie zavlažovanie.

Kvitnutie
Kvitnutie prebieha od februára do marca v závislosti od poveternostných podmienok. Kvietky príjemne voňajú.

Choroby a škodcovia  
Medzi škodcov patria hraboši, ktorí žerú cibuľky. Existujú špeciálne nádoby, v ktorých sa cibule sadia do zeme a ktoré zabránia hrabošom prístup k nim.

Pokiaľ snežienku pestujeme dlhodobo na jednom mieste, porast môže veľmi zhustnúť a listy môžu podliehať hubovým chorobám, najmä plesni snežnej, pri ktorej dochádza k odumieraniu listov a cibúľ.

Starostlivosť po odkvitnutí

Väčšina cibuľovín a hľuzovín odolných voči zime môže zostať v zemi na jednom mieste niekoľko rokov. Podmienkou však je, že trpezlivo počkáme na zažltnutie olistenia, čím dáme cibuliam možnosť plne sa vyvinúť. Potom svoje olistenie stiahnu. Listy odstránime až keď sú žlté a hnedé a uvoľníme tým miesto pre ďalšie rastliny. Vo všeobecnosti je pri cibuľovinách nežiadúca tvorba semien, preto čo najskôr odstráňujeme odkvitnuté stonky.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.