Pluméria biela, (Plumeria alba), (Apocynaceae – zimozeleňovité), en: West Indian jasmine, White frangipani, Nosegay
Charakteristika
Pluméria biela je menší zaoblený opadavý strom pochádzajúci z Karibiku a širších oblastí tropickej Ameriky. S obľubou sa pestuje v tropických a subtropických oblastiach po celom svete, vrátane Stredomoria. V miernom pásme je pestovanie možné len v skleníkoch alebo v pestovateľských nádobách prenášaných pred zimou do nemrznúcich priestorov. Rastlina rastie do výšky 4 – 8 m a vyznačuje sa výraznými voňavými 5 lupienkovými bielymi kvetmi so žltými stredmi. Kvetné lupienky sú pevné, akoby mali ľahko voskový povrch a prekrývajú sa smerom doľava. Kvety dosahujú priemer okolo 5- 7 cm. Kvitnú od jari do jesene v koncových strapcoch. Konáre rastú vzpriamene a hoci sú hrubé, sú slabé a pokryté sú nápadnými listovými jazvami. Obsahujú mliečnu šťavu. Listy sú zelené, podlhovasto kopijovité, čiastočne hrotité, dlhé do 30 cm a sú na koncoch stoniek špirálovito zoskupené. Plody sú valcovité struky, ktoré sa pri pestovaní tvoria len zriedka.
Rodové meno získala rastlina na počesť Charlesa Plumiera (1646-1704), francúzskeho mnícha františkánskeho rádu, botanika a cestovateľa. Anglické pomenovanie Frangipani je od mena talianskeho šľachtica zo 16. storočia, ktorý vytvoril parfum s podobnou vôňou.
Ďalšie druhy
Rod Pluméria zahŕňa pod seba 6 – 9 druhov, z ktorých všetky pochádzajú z tropickej Ameriky. Ľahko sa vzájomne krížia a pestované formy aj niektoré divoké populácie sú ťažko určiteľné.
Pluméria červená (Plumeria rubra), nazývaná tiež Temple tree alebo Pagoda tree pochádza zo suchých a horúcich oblastí Mexika, Strednej Ameriky a Venezuely. Kvitne ružovými až červenými kvetmi.
Pluméria obtusa, po anglicky nazývaná tiež Singapore graveyard flower pochádza z Bahám a Veľkých Antíl a má biele kvety so žltým ústím. Od plumérie bielej sa odlišuje listami s tupými koncami / hrotmi.
Rozmnožovanie
Plumériu si rozmnožíte na jar prostredníctvom vrcholových odrezkov, ktoré odoberte zo zdravej silnej rastliny. Odrezok by mal byť dlhý asi 15 až 20 cm, zrežte ho šikmo, odstráňte z neho listy, aby ste nasmerovali všetku jeho energiu na tvorbu koreňov. Pár dní ho môžete nechať preschnúť, potom ho namočte do stimulátora zakoreňovania a vložte do rozmnožovacieho substrátu. V priebehu zakoreňovania substrát neprevlhčujte, aby ste nespôsobili hnilobu.
Ako pestovať plumériu
Umiestnenie
Na úspešný rast potrebuje dostatok svetla, tepla a vzdušnej vlhkosti. Doprajte jej pár hodín denne na slnečnom stanovišti, ideálne na popoludňajšom slnku. Toleruje svetlý tieň. Pomôcky a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.
Zemina
Odporúča sa pestovanie v bohatých, suchých až stredne vlhkých, dobre odvodnených, priepustných hlinitých pôdach. Pri pestovaní v nádobách môžete použiť substrát pre balkónové rastliny, alebo dobre priepustnú piesočnatú zmes.
Zálievka
Počas vegetačného obdobia má rada dostatok, nie však nadbytok vlahy. Určite sa vyhnite mokrým pôdam. Lepšie toleruje sucho ako mokro.
Výživa
Hnojí sa fosfátovými hnojivami s nízkym obsahom dusíka v čase, keď sa objavujú mladé listy. Hnojenie pred rozkvetom alebo v čase kvetu znižuje a spomaľuje kvitnutie.
Kvitnutie
Najviac kvitne v lete, ale kvitnúť môže dlho, až pokým nenastúpi chladné počasie. Obrázky na fotkách k článku boli napríklad urobené v novembri na juhu Španielska a na Madeire.
Strihanie
Ak musíte, strihajte ju v čase po odkvitnutí. Pluméria tvorí kvety len na nových výhonkoch.
Zazimovanie a ďalšie rady k pestovaniu
Hoci je pluméria strom, môžete ju pestovať aj ako izbovú rastlinu, väčšinou sa však pestuje v zimných záhradách a skleníkoch alebo na terasách, odkiaľ je na zimu presúvaná do chránených priestorov. Rastlina je opadavá. Počas zimného/suchého obdobia stráca listy a samozrejme prestáva kvitnúť. Počas zimovania sa odporúča zabezpečiť jej teplotu minimálne 13°C. V tomto období tiež výrazne znížte zálievku a nepodávajte hnojivá.
Presádzajte ju každým druhým rokom na jar. Debničky, kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. V suchom prostredí sa môžu vyskytnúť roztoče, ich prítomnosť zistíte na základe naťahaných pavučiniek na listoch. Prevenciou je zabezpečiť rastline vyššiu vzdušnú vlhkosť. Môžete jej sprejovať listy, pozor však, aby ste nezasiahli aj kvety, to by na nich vznikli nepekné škvrny.
Využitie
Kvety plumérie sa používajú na výrobu girlánd a vencov, ktoré sa potom dávajú ako dary hosťom, hodnostárom alebo blízkym, ktorí odchádzajú. Zvyk darovať girlandu stále pretrváva na Havai, Filipínach a Polynézii. Z voňavých kvetov sa tiež vyrába vonný olej.