Veternica iskerníkovitá pravá

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Sasanka pryskyřníkovitá pravá, en: Yellow wood anemone

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides)

Charakteristika

Veternica iskerníkovitá pravá je trváca bylina s hnedým plazivým šupinatým podzemkom. Z podzemku vyrastá na jar priama, jemne chlpatá byľ, na ktorej sú stopkaté trojpočetné listy, ktoré bývajú označované ako listene, resp. praslen listeňov. Samotné listy vyrastajú priamo z podzemku na dlhej stopke a sú tvorené rovnakými trojpočetnými lístkami, aké sa tvoria na stonke. Tento prízemný list sa môže, ale nemusí vždy objaviť pri rastline. Kvety sú jasnej žltej farby. Na jednej rastline rastie zvyčajne jeden, niekedy aj viac kvetov. Majú 5 – 7 okvetných lístkov a veľké sú v priemere 1,5 – 2,5 cm. V noci a pri zamračenom počasí sa skláňajú k zemi, aby boli tyčinky aj semenníky chránené pred rosou a dažďom.

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides)

Kvitne v apríli až v máji a dorastá do výšky 15 – 25 cm. Plody sú drsné zobákovité nažky bez perovitého prívesku. Rozširované sú mravcami.

Rastlina, podobne ako aj iné veternice, je jedovatá. Obsahuje jedovatý glykozid ranunkulín, ďalej saponíny a alkaloid anemonín. Pri kontakte so šťavou rastliny môže dôjsť k podráždeniu pokožky aj očí. Po požití sa u postihnutého objaví zvracanie, hnačka, kŕče, bolesti tráviaceho taktu, krvavý moč, pocity závratu. Smrteľná dávka pre človeka je pri požití 30 rastlín.

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides)

Výskyt

Veternica iskerníkovitá je charakterizovaná ako výslnný lesný druh s plným rozvojom na jar pred olistením stromov. Je stredne a viac náročná na vodu aj živiny. Vyhovujú jej čerstvé, silne kyslé až neutrálne pôdy bohaté na živiny, humózne, vlhké a kypré. Pôdy môžu byť piesočnaté, kamenisté alebo hlinité. Rozšírená je od nížin do horského stupňa vo vlhkejších listnatých a zmiešaných lesoch a hájoch a na horských lúkach, vo vlhkých krovinách, na brehoch riek a potokov. Patrí do vegetačného pása dubovo lipovo javorového zmiešaného lesa.

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides)

Niekedy rastie jednotlivo a niekedy vo väčšom počte jedincov spolu, často spoločne s veternicou hájnou. Fotky boli urobené v Nízkych Tatrách koncom apríla.

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides)

Príbuzné druhy

Veternica hájna (Anemone nemorosa) je výzorom podobná veternici iskerníkovitej, rozdiel je vo farbe kvetov, ktoré sú biele a je tiež o trochu menšia a krehkejšia, dorastá do výšky 10 – 15 cm. Kvitne od marca do mája.

Veternica lesná (Anemone sylvestris) je podobná veternici hájnej, len je trochu robustnejšia. Má rovnako biele kvety, ktoré sú však väčšie, majú 5 lupeňov a môžu mať priemernú veľkosť až 4 -7 cm. Kvitne o trochu neskôr, od apríla do polovice júna. Dorastá do výšky 20-45 cm.

Veternica narcisokvetá (Anemone narcissiflora) je 20 – 50 cm vysoká bylina s bielymi kvetmi usporiadanými po 3 – 8 kusov v okolíkatom súkvetí, ktoré je obklopené listeňmi. Kvitne v júni až v auguste. Vyskytuje sa na vysokohorských lúkach a holiach najmä s vápencovým podkladom. vo výškach okolo 1000 m n m.

Veternica hupehenská (Anemone hupehensis) pochádza z Číny, z Provincie Hupeh, a pestuje sa v záhradách a parkoch ako okrasná rastlina. Vytvára vzdušné rozkonárané, bohato kvitnúce trsy, v spodnej časti bohatšie olistené. Dorastá do výšky 80 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *