Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium, syn. Hylotelephium telephium), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Rozchodníkovec nachový, en: Stonecrop, Orpine, Live-forever
Charakteristika
Rozchodník vzpriamený je bohato kvitnúca mrazuvzdorná suchomilná jesenná trvalka. Má vzpriamené, dužinaté, spravidla nevetvené stonky, na ktorých rastú sediace listy. Stonky každoročne odumierajú a pred tým zo spodu drevnatejú, takže v zime po zoschnutí často zotrvávajú vzpriamené aj s odkvitnutými súkvetiami a stávajú sa tak prirodzenou dekoráciou zimných záhonov. Nové vetvičky rašia na jar pomerne neskoro, až koncom apríla, prípadne začiatkom mája. Počas vegetačného obdobia sú listy aj stonky sivozelenej farby a niekedy sa zvyknú sfarbovať do purpurova. Dužinaté listy majú oválny tvar a pílkovitý okraj. Na vrcholoch stoniek vyrastajú veľké husté chocholíkovité súkvetia tvorené drobnými stopkatými hviezdicovitými kvietkami. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej farby od bledoružovej po tmavopurpurovú a sú aj takmer bielej farby. Suché súkvetia sa odstraňujú až začiatkom jari. Rastlina v závislosti od odrody dorastá do výšky 30-60 cm, rastie trsovito a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa vegetatívne zakoreňovaním odrezkov na jar. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite / vtlačte do pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou ľahko zakoreňujú. Žiadnu starostlivosť nepotrebujú, na úspešnejšie uchytenie im udržujte substrát vlhký. Môžete si ich nechať zakoreniť aj v nádobe s vodou, a keď sa objavia korienky, presaďte ich do pôdy. Ak rastlinu z nejakého dôvodu potrebujete presadiť, urobte to skoro na jar alebo v jeseni po odkvitnutí. Čím dlhšie rozchodník rastie na jednom mieste, tým silnejšie kvitne. Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.
Ako pestovať rozchodník vzpriamený
Umiestnenie
Pre rozchodník vzpriamený je dôležité slnko a sucho. Zvládne aj celodenné oslnené a vyprahlé stanovište. Pri nedostatku svetla môžu mať rozchodníky spomalený rast a slabšie kvitnú.
Zemina
Vhodná je štrkovitá, piesočnatá a priepustná plytká pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov.
Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vlahu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať aj niekoľkomesačné sucho. Problémom býva premokrenie, ktoré vedie k zahnívanie koreňov.
Kvitnutie
Kvitne od augusta do októbra. Nástup kvitnutia nastáva, keď sa začnú skracovať dni. Ak rastlina prestane bohato kvitnúť, skúste ju zmladiť rozsadením.
Choroby a škodcovia
Netrpí chorobami, objaviť sa môžu hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu, alebo nepekný vzrast z nevhodnej starostlivosti. Výživná pôda, príliš veľa vody alebo tieňa spôsobujú, že sa trsy ohýnajú a tým sa pokazí celkový dojem z rastliny.
Starostlivosť
Na jar rastlinu vyčistite a odstráňte uschnuté stonky so súkvetiami z minulého roka.
Využitie
Rozchodník vzpriamený sa vysádza do skupín v trvalkových záhonoch v kombinácii s trávami alebo inými trvalkami. Vhodný je do skalky, do kamenných korýt a na miesta s plným slnkom, ktoré veľa rastlín neznesie. Vo výsadbe suchomilného charakteru si k nemu môžete vysadiť čistec vlnatý, ktorý rovnako obľubuje priame slnko. V rozkvitnutom jesennom záhone sa bude rád dopĺňať s astrami a chryzantémami. Zaujímavo vyzerá aj jednoliaty záhon z rozchodníkov v dvoch farebných prevedeniach. S úspechom sa dá pestovať aj v črepníku. Pekné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Príbuzné druhy
Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Patrí medzi nízke pôdopokryvné skalničky. Dorastá do výšky len 5 – 7 cm. Má drobné dužinaté lístky zeleno šedavej farby. Farba listov sa však mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej až po žiarivo zelenú.
Dobrý deň máte rozchodník žltý v zpriamený a aká je cena ďakujem.