Rozchodník vzpriamený

Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium al. Hylotelephium telephium), (Crassulaceae – tučnolistovité), cz: Rozchodníkovec nachový

Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium)

Charakteristika

Rozchodník vzpriamený je bohato kvitnúca mrazuvzdorná suchomilná jesenná trvalka. Rastie trsovito. Má vzpriamené, dužinaté, spravidla nevetvené stonky, na ktorých rastú sediace listy. Stonky každoročne odumierajú a pred tým zo spodu drevnatejú, takže v zime po zoschnutí často zotrvávajú aj s odkvitnutými súkvetiami v pôvodnom vzpriamenom tvare. Nové vetvičky rašia na jar pomerne neskoro, až koncom apríla, začiatkom mája. Počas vegetačného obdobia sú listy aj stonky sivozelenej farby, môžu sa tiež sfarbovať do purpurova. Dužinaté listy majú oválny tvar a pílkovitý okraj. Na vrcholoch stoniek vyrastajú veľké husté chocholíkovité súkvetia tvorené drobnými stopkatými hviezdicovitými kvietkami. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej farby od bledoružovej po tmavopurpurovú. Suché súkvetia bývajú prirodzenou dekoráciou zimných záhonov. Odstraňujeme ich až začiatkom jari. Rastlina v závislosti od odrody dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne zakoreňovaním odrezkov na jar. Odrezky alebo vetvičky len zapichneme / vtlačíme do pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou ľahko zakoreňujú. Žiadnu starostlivosť nepotrebujú, na úspešnejšie uchytenie im udržujeme substrát vlhký. Môžeme si ich nechať zakoreniť aj v nádobe s vodou, a keď sa objavia korienky, presadíme ich do pôdy. Ak rastlinu z nejakého dôvodu potrebujeme presadiť, robíme tak skoro na jar alebo v jeseni po odkvitnutí. Čím dlhšie rozchodník rastie na jednom mieste, tým silnejšie kvitne.

Ako pestovať rozchodník vzpriamený

Umiestnenie
Pre rozchodník vzpriamený je dôležité slnko a sucho. Zvládne aj celodenné oslnené a vyprahlé stanovište. Pri nedostatku svetla môžu mať rozchodníky spomalený rast a slabšie kvitnú.

Zemina
Vhodná je štrkovitá, piesočnatá a priepustná plytká pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž aby nedochádzalo k hnilobe koreňov.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vlahu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať aj niekoľkomesačné sucho. Problémom býva premokrenie, ktoré spôsobuje zahnívanie koreňov.

Kvitnutie
Kvitne od augusta do októbra. Nástup kvitnutia nastáva, keď sa začnú skracovať dni. Ak rastlina prestane bohato kvitnúť, skúste ju zmladiť rozsadením.

Choroby a škodcovia 
Netrpí chorobami, objaviť sa môžu hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu, alebo nepekný vzrast z nevhodnej starostlivosti. Výživná pôda, príliš veľa vody alebo tieňa spôsobujú, že sa trsy ohýnajú a tým sa pokazí celkový dojem z rastliny.

Starostlivosť
Na jar rastlinu vyčistíme a odstránime uschnuté stonky so súkvetiami z minulého roka.

Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium)

Využitie

Rozchodník vzpriamený vysádzame do skupín v trvalkových záhonoch v kombinácii s trávami alebo inými trvalkami. Vhodný je do skalky, do kamenných korýt a na miesta s plným slnkom, ktoré veľa rastlín neznesie. Vo výsadbe suchomilného charakteru sa k nemu zvykne vysádzať čistec vlnatý, ktorý rovnako obľubuje priame slnko. Rozchodník sa dá pestovať aj v črepníku. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem. V rozkvitnutom jesennom záhone sa bude dopĺňať s astrami a chryzantémami.

Príbuzné druhy

Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Patrí medzi nízke pôdopokryvné skalničky. Dorastá do výšky 5 – 7 cm. Má drobné dužinaté lístky zeleno šedavej farby. Farba listov sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej až po žiarivo zelenú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.