Rozchodník vzpriamený

Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium al. Hylotelephium telephium) (Crassulaceae – tučnolistovité)

Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium)

Charakteristika

Rozchodník vzpriamený je bohato kvitnúca jesenná trvalka. Je mrazuvzdorná. Vytvára bezchybné trsy zo vzpriamených dužinatých stoniek, na ktorých sú oválne listy sivozelenej farby. V dužinatých listoch si rastlina udržuje zásoby vody, preto dokáže prežiť dlhé obdobia sucha. Na vrcholoch stoniek sa tvoria veľké husté súkvetia drobných brokolicovitých kvietkov. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej farby od bledoružovej po tmavopurpurovú. Suché súkvetia bývajú prirodzenou dekoráciou zimných záhonov. Odstraňujeme ich až začiatkom jari. Rastlina v závislosti od odrody dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne zakoreňovaním odrezkov na jar. Odrezky alebo vetvičky len zapichneme / vtlačíme do pôdy priamo na konečné stanovisko. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou ľahko zakoreňujú. Žiadnu starostlivosť nepotrebujú, na úspešnejšie uchytenie im udržujeme substrát vlhký. Môžeme si ich nechať zakoreniť aj v nádobe s vodou, a keď sa objavia korienky, presadíme ich do pôdy. Ak rastlinu z nejakého dôvodu potrebujeme presadiť, robíme tak skoro na jar alebo v jeseni po odkvitnutí. Čím dlhšie rozchodník rastie na jednom mieste, tým silnejšie kvitne.

Ako pestovať rozchodník vzpriamený

Umiestnenie
Pre rozchodník vzpriamený je dôležité slnko a sucho. Zvládne aj celodenné oslnené a vyprahlé stanovište. Pri nedostatku svetla môžu mať rozchodníky spomalený rast a slabšie kvitnú.

Zemina
Vhodná je štrkovitá, piesočnatá a priepustná plytká pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vlahu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať aj niekoľkomesačné sucho. Problémom býva premokrenie, ktoré spôsobuje zahnívanie koreňov.

Kvitnutie
Kvitne od augusta do októbra. Ak prestane bohato kvitnúť, skúste rastlinu zmladiť rozsadením.

Choroby a škodcovia 
Rastlina netrpí chorobami, objaviť sa môžu hubové choroby z nadmernej vlhkosti substrátu, alebo nepekný vzrast z nevhodnej starostlivosti. Výživná pôda, príliš veľa vody alebo tieňa spôsobujú, že sa trsy ohýnajú a tým sa pokazí celkový dojem z rastliny.

Starostlivosť
Na jar rastlinu vyčistíme a odstránime uschnuté stonky so súkvetiami z minulého roku.

Rozchodník vzpriamený, (Sedum telephium)

Využitie

Rozchodník vzpriamený vysádzame do skupín v trvalkových záhonoch v kombinácii s trávami alebo inými trvalkami. Vhodný je do skalky, do kamenných korýt a na miesta s plným slnkom, ktoré veľa rastlín neznesie. Vo výsadbe suchomilného charakteru sa k nemu zvykne vysádzať čistec vlnatý, ktorý rovnako obľubuje priame slnko. Rozchodník sa dá pestovať aj v črepníku. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem. V rozkvitnutom jesennom záhone sa bude dopĺňať s astrami a chryzantémami.

Príbuzné druhy

Rozchodník bledý (Sedum pallidum) je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Patrí medzi nízke pôdopokryvné skalničky. Dorastá do výšky 5 – 7 cm. Má drobné dužinaté lístky zeleno šedavej farby. Farba listov sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej na jasne zelenú.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.