Rozchodník bledý

Rozchodník bledý, Rozchodník biely, (Sedum pallidum, syn. Sedum album), (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Stonecrop, Turkish sedum

Rozchodník bledý, (Sedum pallidum)

Charakteristika

Rozchodník bledý je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými dužinatými stonkami. Patrí medzi nízke pôdopokryvné skalničky. Má drobné dužinaté lístky zeleno šedavej farby. Farba listov sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej na sviežo zelenú. Na konci stonky rastú lístky v hustej mäsitej drobnej ružici. Ponad sterilné výhonky vyrastajú začiatkom leta stonky nesúce kvietky hviezdicovitého tvaru, ktoré sú bielo smotanovej farby s nádychom do ružova. Rastlina vytvára husté alebo redšie zvlnené koberce vysoké 5 – 8 cm.

Rozchodník bledý, (Sedum pallidum)
Rozchodník bledý v spoločnosti chryzantémy skalkovej

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne zakoreňovaním nekvitnúcich vetvičiek alebo tzv. potápaním. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite alebo vtlačte do pôdy priamo na vybrané miesto. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou ľahko zakoreňujú a časom sa začnú rozrastať do okolia. Žiadnu starostlivosť nepotrebujú, len zo začiatku im doprajte miernu zálievku, uľahčíte im tým zakoreňovanie.

Ako pestovať rozchodník

Umiestnenie
Pre rozchodník je vhodné slnečné stanovište, prípadne mierny tieň. Pre pestovanie v interiéri je treba nájsť mu miesto na veľmi slnečnom okne.

Zemina
Vhodná je štrkovitá a piesočnatá vápenatá a priepustná pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž, aby nedochádzalo k hnilobe koreňov, ku ktorej dochádza v premokrenej pôde. Rozchodníku sa bude dariť aj v plytkej a chudobnej zemine.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať niekoľkotýždňové sucho.

Kvitnutie
Kvitne od jari do polovice leta.

Rozchodník bledý, (Sedum pallidum)

Využitie

Rozchodník bledý môžete pestovať vo výsadbách, ktorým nemáte čas sa plne venovať, napríklad na skalkách pri chatách, pretože je takmer bezúdržbový. Pestovať sa zvykne v spoločnosti iných suchomilných skalničiek, s ktorými dotvára skalné kompozície. Vhodné sú napríklad materina dúška, skalná ruža alebo flox. Zaujímavo pôsobí výsadba súvislých rozchodníkových koberčekov v popredí iných trvaliek alebo letničiek, napríklad chryzantémy skalkovej alebo zvončeka skalničkového. Vysádza sa tiež pozdĺž skalných cestičiek v záhrade a dá sa pestovať aj v črepníkoch. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť tu.

Príbuzné druhy

Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými hustými súkvetiami, ktoré vyrastajú na vrcholoch olistených stoniek. Rastlina dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *