Rozchodník bledý

Rozchodník bledý, alebo biely, (Sedum pallidum, alebo sedum album), (Crassulaceae – tučnolistovité), en: Stonecrop, Turkish sedum

Rozchodník bledý, (Sedum pallidum)

Charakteristika

Rozchodník bledý je mrazuvzdorná, vždyzelená, trváca krehká rastlina s poliehavými stonkmi. Patrí medzi nízke pôdopokryvné skalničky. Má drobné dužinaté lístky zeleno šedavej farby. Farba listov sa mení v priebehu ročných období z naružovelej, modravej, hnedastej na jasne zelenú. Na konci stonky rastú lístky v hustej mäsitej drobnej ružici. Ponad sterilné výhonky vyrastajú začiatkom leta stonky s kvietkami hviezdicovitého tvaru a bledej smotanovej farby s nádychom do ružova. Rastlina vytvára husté alebo redšie zvlnené koberce vysoké 5 – 8 cm.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne zakoreňovaním nekvitnúcich vetvičiek alebo tzv. potápaním. Odrezky alebo vetvičky len zapichnite alebo vtlačte do pôdy priamo na vybrané miesto. Lístky a konáriky pri dotyku s vlhkou pôdou ľahko zakoreňujú a rozrastajú sa do okolia. Žiadnu starostlivosť nepotrebujú, na úspešnejšie uchytenie sa doprajte mladým priesadkám miernu zálievku.

Rozchodník bledý, (Sedum pallidum)
Rozchodník bledý v spoločnosti chryzantémy skalkovej

Ako pestovať rozchodník

Umiestnenie
Pre rozchodník je vhodné slnečné stanovište, prípadne mierny tieň. Pre pestovanie v interiéri je treba nájsť mu miesto na veľmi slnečnom okne.

Zemina
Vhodná je štrkovitá a piesočnatá vápenatá a priepustná pôda chudobná na živiny. Dôležitá je dobrá drenáž aby nedochádzalo k uhnívaniu koreňov. Rozchodníku sa bude dariť v plytkej a chudobnej zemine a nepotrebuje pridané hnojivo.

Zálievka
Je to suchomilná rastlina a netreba ju polievať, vystačí si s atmosferickými zrážkami. Mladé, čerstvo zasadené rastlinky potrebujú vodu na zakorenenie. Dospelá rastlina dokáže tolerovať niekoľkotýždňové sucho.

Kvitnutie
Kvitne od jari do polovice leta.

Rozchodník bledý, (Sedum pallidum)

Využitie

Rozchodník bledý môžeme pestovať vo výsadbách, ktorým nemáme čas sa plne venovať, napríklad na skalkách pri chatách, pretože je takmer bezúdržbový. Pestovať sa môže v spoločnosti iných suchomilných skalničiek, s ktorými dotvoria skalné kompozície, napríklad materina dúška, skalná ruža alebo flox. Dekoračne pôsobí výsadba súvislých koberčekov v popredí iných trvaliek alebo letničiek, napríklad chryzantémy skalkovej alebo zvončeka skalničkového. Vysádza sa pozdĺž skalných cestičiek v záhrade, okolo tzv. nášľapných kameňov. Dá sa pestovať aj v črepníkoch. Zaujímavé kvetináče môžete nájsť, keď kliknete sem.

Príbuzné druhy

Rozchodník vzpriamený (Sedum telephium) je bohato kvitnúca jesenná trvalka s veľkými hustými súkvetiami kvetov, ktoré vyrastajú na vysokých stopkách. Kvety bývajú v rôznych odtieňoch ružovej farby. Listy sú svetlozelené a dužinaté. Rastlina dorastá do výšky 30-60 cm a vytvára kompaktný polguľovitý kríček.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.