Ruelia simplex

Ruélia simplex, Mexická petúnia, Brittonova divá petúnia, (Ruellia simplex, syn: Ruellia angustifolia, Ruellia brittoniana, Cryphiacanthus angustifolius), (Acanthaceae – akantovité), en: Britton’s wild petunia, Mexican petunia, Texas petunia

Charakteristika

Ruellia simplex je vždyzelená, krovitá, rizomatózna, trváca bylina dorastajúca do výšky 90 cm. Tvorí vzpriamené stonky zelenej alebo fialovej farby s tmavozelenými, protistojnými, kopijovitými listami, ktoré sú 15 – 30 cm dlhé a 1,3 – 1,9 cm široké. Ich čepeľ má zospodu výraznú žilnatinu a hladké alebo zvlnené okraje. Kvety v tvare trúbky sú stopkaté a sú kovovo modré až fialové, s piatimi okvetnými lístkami a pripomínajú petúnie. Rastú jednotlivo z pazúch horných listov alebo zoskupené vo voľných strapcoch na koncoch stoniek. Kvety dosahujú veľkosť 4 – 8 cm. Pestujú sa aj biele alebo ružové formy a existuje aj trpasličia odroda, ktorá je vysoká iba 30 cm. Plody sú fazuľovité struky, ktoré explozívne rozptyľujú zrelé semená na všetky strany.

Rod je pomenovaný na počesť francúzskeho bylinkára a lekára Jeana de la Ruelle (1474-1537), ktorý bol lekárom francúzskeho kráľa Francoisa I. (1494-1547), ktorý vládol od roku 1515 až do svojej smrti v roku 1547. Prímenie simplex sa vzťahuje na jednoduché, nie zložené listy.

Výskyt

Pochádza z Mexika, Karibiku a Južnej Ameriky. S obľubou sa vysádzala ako okrasná rastlina v rôznych kútoch tropického a subtropického sveta a častokrát aj unikala zo záhrad a začala sa voľne rozmnožovať predovšetkým v Spojených štátoch (Florida), Austrálii a niektorých častiach Ázie a na niekoľkých tichomorských ostrovoch. V niektorých hlavne teplých a vlhkých oblastiach sa správa invázne, vytvára husté, jednodruhové porasty, ktoré vytláčajú pôvodné rastliny. Vyhovuje jej vlhké prostredie, ako sú priekopy, okraje rybníkov, brehy jazier a močiarov, ale môže prežiť aj v suchších podmienkach.

Rozmnožovanie

Šíri sa podzemkami a početnými životaschopnými semenami, ktoré môžu klíčiť aj za svetla aj za tmy. Semená, keď sú mokré, produkujú gélovitú látku, čo im umožňuje priľnúť k rôznym povrchom a šíriť sa aj na väčšie vzdialenosti. V miernych oblastiach, kde sa rastlina nespráva invázne a pestuje sa ako letnička, si ju pestovatelia rozmnožujú odrezkami, delením trsov a semenami. Odrezky stoniek sa v prípade potreby prezimujú v interiéri.

Ako pestovať rueliu

Umiestnenie
Je to všestranná rastlina, ktorá znáša extrémne široké spektrum podmienok pestovania. Darí sa jej na plnom slnku aj v čiastočnom tieni. Najbohatšie však kvitne na plnom slnku. Znáša vysoké teploty a vlhkosť.

Zemina
Výborne prosperuje vo vlhkých, úrodných, humóznych a priepustných pôdach. Darí sa jej aj ako okrajovej vodnej rastline v bažinatých pôdach, alebo aj v bežných záhradných pôdach s rovnomernou vlhkosťou.

Zálievka
Zavedené rastliny majú úctyhodnú odolnosť voči suchu.

Kvitnutie
Každý kvet kvitne iba jeden deň. V miestach svojho prirodzeného prostredia, pripomínajúcich jej mexický pôvod, bohato kvitne od mája do novembra a niekedy aj po celý rok. Stále bohato, aj keď o čosi menej intenzívne, kvitne pestovaná ako letnička v severnejších oblastiach a to zvyčajne od mája do septembra. Po odkvitnutí odrežte stonky, aby ste podporili tvorbu nových kvetov. Záhradné nožnice si vyberiete tu.

Využitie

V subtropických oblastiach, kde nie je vyhlásená za inváznu, je to vynikajúca rastlina v bažinatých záhradách, aj ako rastlina na okraj jazierok. Rastlina je vhodná na pestovanie vo veľkých nádobách a môže sa pestovať v interiéri ako izbová rastlina. Rôzne pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Tým, že je tolerantná k rôznym podmienkam mestskej krajiny, stáva sa obľúbenou voľbou pre nehostinné oblasti, pretože si poradí v tieni, na slnku, vo vlhkej, suchej a chudobnej pôde. Ako už bolo spomenuté, v oblastiach, kde v zime mrzne, sa môže pestovať ako letnička.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *