Magnólia veľkokvetá

Magnólia veľkokvetá, (Magnolia grandiflora), (Magnoliaceae -magnóliovité), cz: Šácholan velkokvětý, en: Southern magnolia, Bull bay, Laurel magnolia, Evergreen magnolia, Large-flower magnolia, Big laurel

Charakteristika

Magnólia veľkokvetá je stredný až veľký vždyzelený strom s jednoduchým kmeňom, ktorý môže dorásť do výšky až 30 m. Obvykle však dorastá do výšky 5- 8 cm. Listy sú striedavé, tuhé, hrubo kožovité a eliptické. Ich čepeľ je dlhá 10 – 20 cm a široká 4 – 10 cm. Listy pripomínajú figovník kaučukový (Ficus elastica). Majú výraznú strednú žilku, z vrchnej strany sú sýto zelené a výrazne lesklé, zospodu sú však pokryté hnedohrdzavými chĺpkami, ktoré vytvárajú plstnatý povrch listu, čo rastline pomáha proti nadmernému vyparovaniu vody.

Veľké nápadné smotanovo biele kvety majú priemer 15 – 30 cm a svojou vôňou pripomínajú citrón. Skladajú sa z 9 až 12 bielych oválnych dužnatých okvetných lístkov s voskovou textúrou. Vyrastajú na koncoch vetvičiek dospelých stromov.

Plodom je 7 – 10 cm veľký vajcovitý mechúrik, ktorý je vlastne súplodím a pripomína šišku.

Magnólia veľkokvetá, (Magnolia grandiflora)

Výskyt

Pochádza z juhovýchodných oblastí USA, od Virginie po centrálnu Floridu a na západ po východný Texas. Je súčasťou vždyzelených nížinných subtropických lesov a rastie na pobrežnej nížine južného Atlantiku na zalesnených dunách, pahorkoch, na okrajoch vodných plôch a močiarov v nadmorských výškach do 120 m n m. V roku 1900 si štát Mississippi zvolil magnóliu veľkokvetú za svoju štátnu rastlinu a preto si tiež hovoria Magnóliový štát.

Rastlina sa bežne pestuje v stredomorských (aj iných) subtropických oblastiach ako okrasná drevina a bolo vyšľachtených aj veľa kultivarov. Pôvodná rastlina nie je v podmienkach strednej Európy plne mrazuvzdorná. V posledných rokoch je už aj u nás v ponuke záhradníctiev v odolnejších kultivaroch určených na pestovanie v teplejších častiach Slovenska. Pomôcky pri pestovaní aj doplnky do domácnosti si vyberiete tu.

Odrody

Magnólia veľkokvetá ´ALTA´ je kompaktný, vždyzelený, vyšší ker či nízky strom, ktorý by mal byť mrazuvzdorný do -24°C.

Magnólia veľkokvetá ´LITTLE GEM´ dorastá do výšky 2-4 m. Má menšie listy ako bežná magnólia veľkokvetá a je hustejšie olistená. Kvety sú krémovo biele a tiež sú menšie a zároveň ich je na rastline oveľa viac. Kvitnúť začína začiatkom leta a kvitne až do posledných teplých jesenných dní. Tiež sa uvádza mrazuvzdornosť do – 24°C.

Magnólia veľkokvetá ‚GALLISSONIENSIS GOLIATH‘ je kultivar, ktorý sa vo Francúzsku pestuje už vyše 150 rokov a populárny je aj v Británii, kde je považovaný za plne otužilý. Mrazuvzdornosť sa uvádza do -20°C.

Magnólia veľkokvetá, (Magnolia grandiflora)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, z ktorých asi 50 % dokáže vyklíčiť a šíria ich vtáky a cicavce. Môže sa rozmnožovať aj odrezkami.

Odrezky sa odoberajú po ukončení kvitnutia a trvá dlho, kým zakorenia. Aj zakorenená mladá rastlina býva citlivá a náročná na životné podmienky.

Semená sa vysievajú na jar do hĺbky 1 cm do pareniska alebo skleníka. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Pred výsevom musia prejsť stratifikáciou, čiže fázou nízkej teploty – napríklad v chladničke po dobu cca 2 mesiace. Doba klíčenia je nepravidelná a môže trvať aj niekoľko týždňov. Magnólie vypestované zo semien kvitnú potom najskôr po 8 – 10 rokoch.

Ako pestovať magnóliu

Umiestnenie
Ako teplomilná rastlina potrebuje teplé, slnečné a pred vetrom chránené stanovište. Znesie aj polotieň.

Zemina
Darí sa jej v primerane vlhkej, priepustnej, neutrálnej alebo mierne kyslej zemine obohatenej humusom. Do výsadbovej jamy primiešajte dobre vyzretý kompost alebo humus. Znesie aj hlinitú alebo piesočnatú pôdu, no nebude prosperovať v zamáčanej nepriepustnej a vápenatej zemine.

Zálievka
Mladé rastliny je lepšie pravidelne zavlažovať, staršie už netreba. Pre udržanie rovnomernej vlhkosti okolo koreňov je dobré vystlať okolo magnólie mulčovaciu kôru.

Kvitnutie
Kvety sa začínajú objavovať na začiatku leta. Rozkvitajú postupne, vďaka čomu môže kvitnutie prebiehať aj 2 mesiace.

Strihanie
Kvitne na koncoch minuloročných výhonov, akýkoľvek rez je teda potrebné vykonávať opatrne. Strihanie magnólií sa vo všeobecnosti veľmi neodporúča.

Magnólia veľkokvetá, (Magnolia grandiflora)

Príbuzné druhy

V našich podmienkach sa obľube tešia aj ďalšie druhy magnólií.

Magnólia Soulangeova (M. x soulangeana) patrí u nás medzi najčastejšie pestované stromovité magnólie. Ide o rozložitejšiu a pomaly rastúcu drevinu, dorastajúcu do výšky 6 – 9 m a šírky 4 m.

Magnólia hviezdokvetá (M. stellata) je nízka rastlina vhodná do malých záhrad. Jej voňavé biele kvety kvitnú aj na mladých kroch. Sú aj ružovokveté kultivary.

Magnólia ľaliokvetá (M. liliiflora) patrí k najotužilejším druhom. Kvitne až v máji, takže ju neohrozujú neskoré mrazy. Kvety sú výrazne ružové, voňavé, štíhle a vzpriamené a málokedy sa otvoria úplne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *