Pilea spruceana Norfolk

Pilea spruceana ‚Norfolk‘, (Urticaceae – pŕhľavovité), en: Silver Tree, Friendship plant, Angel Wings

Pilea spruceana Norfolk

Charakteristika

Pilea spruceana je ďalšia obľúbená a nenáročná izbová rastlina spomedzi rodu Pilea, ktorých je asi 600 -715 druhov. Prirodzene rastú v tropických, subtropických a teplých miernych oblastiach. Pilea spruceana Norfolk je nízka rastlina, zvyčajne dosahuje výšku do 20 cm. Vytvára rozvetvené výhonky. Má husté listy vajcovitého tvaru, ktoré vyrastajú v pároch, protistojne, na pomerne dužinatej stonke. Listy sú veľmi dekoratívne, očaria svojou textúrou aj farbou s kovovým nádychom. Listy sú asi 5 cm dlhé, dvojfarebné, sivohnedé a štruktúrované tromi výraznými klenutými žilami v hnedozelených pásoch, kontrastujúcich so striebristo šedými pruhmi pomedzi ne. Majú akoby prešívaný vzhľad. Mladé listy majú červenkastý odtieň. Rastlina kvitne nenápadnými bielymi a ružovými kvetmi, ktoré v porovnaní s mimoriadne atraktívnymi listami nemajú nijakú zvláštnu okrasnú hodnotu.

Rozmnožovanie

Pileu si ľahko rozmnožíte vrcholovými stonkovými odrezkami, cca 8 cm dlhými, ktoré odoberte na jar alebo v lete. Odrezky dobre a rýchlo zakorenia, takže bezproblémovo získate nové rastliny.

Pilea spruceana Norfolk

Ako pestovať pileu

Umiestnenie
Obľubuje rozptýlené svetlo a dá sa pestovať aj v polotieni. Aby bola pekne vyfarbená, potrebuje dostatok svetla. Je to teplomilná rastlina, vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 16°C.

Zemina
Pôdu má rada slabo kyslú až neutrálnu, zabezpečte jej rašelinový alebo hlinitý substrát.

Zálievka
Vhodná je stredná zálievka, počas vegetačného obdobia udržujte zeminu mierne vlhkú, medzi 2 zálievkami ju nechajte mierne vyschnúť. Vyhovuje jej zvýšená vlhkosť vzduchu. Zabezpečte jej ju pravidelným sprejovaním mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do misky s mokrými kamienkami.

Hnojenie
V lete, raz za dva týždne pridajte do zálievky tekuté hnojivo.

Kvitnutie
Kvitne od septembra do januára. Kvietky sú veľmi drobné, bielo-ružové, veľké cca 1 – 2 mm.

Tip na pestovanie a dekoráciu

Pilea spruceana ‚Norfolk‘ je ideálna rastlina na pestovanie v teráriu, napríklad spolu s mladými rastlinkami chamedorei alebo rodinným šťastím. Vďaka tomu, že jej vyhovuje zvýšená vlhkosť vzduchu, teplo a filtrované svetlo, môžete ju skúsiť naaranžovať do hrubostenných sklenených nádob, ako sú sklenené gule, hlbšie sklenené misy alebo široké fľaše.

Pre svoju kompaktnosť a dekoratívnosť sa žiada pileu umiestniť na nízky stolík, ktorý poskytuje možnosť zhora a zblízka pozorovať jej dekoratívne ružice listov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.