Pilea spruceana Norfolk

Pilea spruceana ‚Norfolk‘, (Urticaceae – pŕhľavovité), en: Silver Tree, Friendship plant, Angel Wings

Pilea spruceana Norfolk

Charakteristika

Pilea spruceana je ďalšia obľúbená a nenáročná izbová rastlina spomedzi rodu Pilea, ktorých je asi 600 -715 druhov. Prirodzene rastú v tropických, subtropických a teplých miernych oblastiach. Pilea spruceana Norfolk je nízka rastlina, zvyčajne dosahuje výšku do 20 cm. Vytvára rozvetvené výhonky. Má husté listy vajcovitého tvaru, ktoré vyrastajú v pároch, protistojne, na pomerne dužinatej stonke. Listy sú veľmi dekoratívne, očaria svojou textúrou aj farbou s kovovým nádychom. Listy sú asi 5 cm dlhé, dvojfarebné, sivohnedé a štruktúrované tromi výraznými klenutými žilami v hnedozelených pásoch, kontrastujúcich so striebristo šedými pruhmi pomedzi ne. Majú akoby prešívaný vzhľad. Mladé listy majú červenkastý odtieň. Rastlina kvitne nenápadnými bielymi a ružovými kvetmi, ktoré v porovnaní s mimoriadne atraktívnymi listami nemajú nijakú zvláštnu okrasnú hodnotu.

Rozmnožovanie

Pileu si ľahko rozmnožíte vrcholovými stonkovými odrezkami, cca 8 cm dlhými, ktoré odoberte na jar alebo v lete. Odrezky dobre a rýchlo zakorenia, takže bezproblémovo získate nové rastliny.

Pilea spruceana Norfolk

Ako pestovať pileu

Umiestnenie
Obľubuje rozptýlené svetlo a dá sa pestovať aj v polotieni. Aby bola pekne vyfarbená, potrebuje dostatok svetla. Je to teplomilná rastlina, vhodná je bežná izbová teplota, ktorá by v zime nemala klesnúť pod 16°C.

Zemina
Pôdu má rada slabo kyslú až neutrálnu, zabezpečte jej rašelinový alebo hlinitý substrát.

Zálievka
Vhodná je stredná zálievka, počas vegetačného obdobia udržujte zeminu mierne vlhkú, medzi 2 zálievkami ju nechajte mierne vyschnúť.

Vlhkosť vzduchu
Vyhovuje jej zvýšená vlhkosť vzduchu. Zabezpečte jej ju pravidelným sprejovaním mäkkou vodou, alebo kvetináč postavte do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
V lete, raz za dva týždne pridajte do zálievky tekuté hnojivo.

Kvitnutie
Kvitne od septembra do januára. Kvietky sú veľmi drobné, bielo-ružové, veľké cca 1 – 2 mm.

Tip na pestovanie a dekoráciu

Pilea spruceana ‚Norfolk‘ je ideálna rastlina na pestovanie v teráriu, napríklad spolu s mladými rastlinkami chamedorei alebo rodinným šťastím. Vďaka tomu, že jej vyhovuje zvýšená vlhkosť vzduchu, teplo a filtrované svetlo, môžete ju skúsiť naaranžovať do hrubostenných sklenených nádob, ako sú sklenené gule, hlbšie sklenené misy alebo široké fľaše. Na pestovanie sú vhodné aj jednoduché kvetináče, ktoré nechajú vyniknúť štruktúrovanú textúru tejto zaujímavej rastliny. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Pre svoju kompaktnosť a dekoratívnosť sa žiada pileu umiestniť na nízky stolík, ktorý poskytuje možnosť zhora a zblízka pozorovať jej dekoratívne ružice listov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *