Zanoväť, Prútnatec

Zanoväť trojkvetá, Prútnatec, (Cytisus hirsutus, syn: Chamaecytisus hirsutus), (Fabaceae – bôbovité ), cz: Čilimník chlupatý, en: Clustered broom, Hairy broom

Charakteristika

Zanoväť trojkvetá je nižší krík s poliehavými, vystúpavými alebo priamymi konármi, ktorý dorastá do výšky 100 cm. Staršie kríky sa rozrastajú rozložito do šírky. Mladé vetvičky sú plstnato vlnaté, staršie bývajú lysé a redšie olistené. Listy rastú striedavo, sú dlhostopkaté, zložené z 3 elipsovitých lístkov. Tiež sú plstnaté, na líci bývajú občas holé. Kvety vyrastajú z pazúch listov po 1 – 4. Aj kvetné stopky a kalich sú plstnaté. Kvety sú sýto žltej farby, zvnútra môžu byť niektoré tmavšie, hnedasto sfarbené. Plod je podlhovastý struk, veľký do 4 cm, rovný alebo skrútený, plstnantý, obsahujúci 5 – 8 semien.

Rod rastlín zanoväť patrí pre svoju pevnosť a nenáročnosť k obľúbeným záhradným krom. Vyskytuje sa v početných druhoch a všetkých veľkostiach od plazivých trpasličích foriem (Cytisus x kewensis), ktorý dorastá do výšky kolien, po rýchlo rastúcu zanoväť Cytisus battandieri, ktorá má ananásovú vôňu, veľké súkvetia kvetov a dorastá do výšky 5 m. Medzi často pestované u nás patria aj kultivary zanoväte metlovitej al. prútnatca metlovitého (Cytisus scoparius), ktoré môžu mať aj červenú, ružovú alebo oranžovú farbu kvetov.

Výskyt

Zanoväť je drevina rozšírená od submeridionálnej, temperátnej po suboceánickú oblasť Európy a Turecka. Rastie na svetlých, suchých a teplých stanovištiach, na skalnatých, suchých trávnatých a krovinatých stráňach, v svetlejších lesoch a pasienkoch od nížin až do nadmorskej výšky 1000 mnm.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré získate, keď necháte dozrieť struky na rastline. Pred výsevom ich môžete nechať napučať vo vlažnej vode. Vysievajú sa na jar do pareniska, alebo po pominutí rizika mrazov na chránené záhony do hĺbky pol centimetra. Vyklíčiť by mali za 3 týždne. Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Tiež sa dá rozmnožovať prostredníctvom odrezkov. Používajú sa jednoročné 10 – 15 cm dlhé výhonky, ktoré jednoducho vložte do priepustnej pieskovej zeminy. Keď vytvoria dostatok koreňov, môžete ich presadiť na vybraté stanovište.

  • Zanoväť trojkvetá,(Cytisus hirsutus)
  • Zanoväť trojkvetá,(Cytisus hirsutus)
  • Zanoväť trojkvetá,(Cytisus hirsutus)

Ako pestovať zanoväť

Umiestnenie
Rastlinu sadíme na slnečné a teplé a suché miesto, najlepšie na jar. Nedarí sa jej v polotieni alebo na tienistých miestach s vlhkejšou pôdou, v takých podmienkach bude mať krátku životnosť. Vyhovujú jej štrkovité plochy, ako mnohým iným suchomilným rastlinám.

Zemina
Vhodná je dobre priepustná zemina. Toleruje aj na živiny chudobnejšie, piesočnaté alebo kamenisté pôdy.

Zálievka
Vyhovuje jej skôr sucho. Na záhone po dobrom zakorenení nevyžaduje vlahu ani počas najväčších horúčav. Ak pestujete rastlinu v nádobe, nezabúdajte na pravidelnú miernu zálievku.

Kvitnutie
Doba kvitnutia je od mája do júna, na jeseň kvitnutie opakuje, fotky na tejto stránke boli urobené v októbri.

Škodcovia
Rastlina je pochúťkou pre srny, zajace a králiky, ktorí dokážu mladšie rastliny celé obžrať a pri starších rastlinách obkusávajú kôru, čo býva tiež likvidačné. Toto treba mať na pamäti, ak pestujete rastlinu napríklad blízko poľa či lesa, odkiaľ by k nej mohli mať zvieratá prístup.

Zazimovanie
Zanoväť je mrazuvzdorná, škodí jej však zimné vlhko a mokrá pôda. Mladé rastliny preto v zimnom období radšej chráňte, obložte ich suchým lístím a vetvičkami ihličňanov.

Strihanie

Pre podporu bohatého kvitnutia sa odporúča rastliny každoročne po odkvitnutí zastrihávať. Vtedy treba skrátiť konáriky asi o tretinu. Vhodné záhradné nožnice nájdete tu.

Strihom tiež docielite kompaktný tvar, po strihaní totiž vyženie nové výhony, ktoré budú v ďalšom roku kvitnúť. Do starého dreva sa rezať neodporúča, rastlina to nemá rada. Nie všetky zanoväte sa dajú úspešne prerezávať, preto si túto informáciu overte dopredu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *