Syngónium stopkatolisté, (Syngonium podophyllum), (Araceae- áronovité), en: Arrowhead plant, Arrowhead vine, Arrowhead philodendron, Goosefoot, Nephthytis
Charakteristika
Syngónium stopkatolisté je popínavá alebo plazivá bylinná vždyzelená trvalka pôvodom z tropických dažďových pralesov Strednej a Južnej Ameriky. Je najčastejšie pestovaným druhom rodu Syngonium a často sa označuje jednoducho ako syngonium. Vo svojom prirodzenom prostredí v džungli je to drevnatá liana, ktorá sa šplhá po kmeňoch stromov, na ktorých sa prichytáva svojimi koreňmi. Tu môže dosahovať výšku 10 – 20 m.
Kultivary pestované v interiéri dosahujú výšku do 1,5 m. Počas roka rastlina narastie asi 30 cm a vytvorí 6 – 7 listov. Mladé listy sú spočiatku srdcovité, neskôr nadobúdajú strelovitý tvar a dospelé rastliny majú listy laločnato členené. Na jednej rastline tak môžu byť listy rôznych tvarov. Vo voľnej prírode sú listy tmavozelené a bez panašovania. Pestované odrody majú listy v rôznych odtieňoch zelenej s rôznym rozsahom krémových alebo bielych znakov. Niektoré listy sú takmer úplne biele, ružové alebo žlté.
Mladé rastliny istý čas vytvárajú husté listové ružice, veľmi kompaktné a dekoratívne pre pestovanie v izbových kvetináčoch. V listovej ružici sa tvorí štíhla stonka s krátkymi internódiami. Po čase začne stonka rýchlo rásť do dĺžky a rastlina nadobúda plazivý alebo popínavý charakter rastu. Začnú sa objavovať aj vzdušné korene.
Rozmnožovanie
Pestovatelia si rastlinu rozmnožujú prostredníctvom stonkových odrezkov začiatkom leta. Dôležité je, aby takýto odrezok mal tzv. kolienko, z ktorého sa budú tvoriť korene a pre zvýšenie úspechu je dobré, ak má oddelená časť rastliny aj vzdušné korene. Odrezok vložte do vody a keď sa vytvoria korene, presaďte ho do vhodného substrátu. Odrezky z vrcholov výhonkov sa zakoreňujú ľahšie ako odrezky z nižších výhonkov. Po poškodení rastového vrcholu začne zvyčajne nerozvetvená rastlina vytvárať bočné výhonky.
Pekné kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné nájdete tu.
Vzhľadom na jedovatosť rastliny používajte pri práci ochranné rukavice a po práci si dobre umyte ruky.
Ako pestovať syngónium
Umiestnenie
Rastline sa najlepšie darí na jasnom filtrovanom svetle, ale nie na priamom slnku. Hlavne odrody s ružovými, červenkastými alebo panašovanými listami vyžadujú dobre osvetlené miesto, tie s tmavšími listami môžu rásť aj na tmavšom mieste. Zabezpečte jej normálnu izbovú teplotu so zimným minimom 15°C a vyššiu vlhkosť vzduchu.
Zemina
Vhodný je hlinitý substrát zmiešaný s rašelinou.
Zálievka
Počas vegetačného obdobia udržujte substrát vlhký a medzi zálievkami nechajte povrch zeminy oschnúť. V zime zalievajte ešte miernejšie.
Vlhkosť vzduchu
Syngonium obľubuje vyššiu vzdušnú vlhkosť. V teplom prostredí môžete rastlinu občas sprejovať mäkkou vodou, alebo postavte ku kvetináču vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.
Hnojenie
Najlepší čas na hnojenie je od jari do jesene. Použite hnojivo určené pre izbové rastliny. Postupujte podľa pokynov na obale produktu a nepoužívajte viac, ako odporúčajú pokyny, mohlo by dôjsť k poškodeniu koreňov. Tiež netreba rastlinu hnojiť pár týždňov po presádzaní. Pestovateľské pomôcky, doplnky a drobnosti do záhrady si vyberiete tu.
Kvitnutie
Malé zelenkasté kvety sa tvoria v súkvetí vždy na vrchole hlavného výhonku. Stonka potom prestane rásť a z bočného púčika sa vytvorí nový hlavný výhonok. Rastliny pestované v interiéri však nekvitnú, možno okrem starších, dobre udržiavaných exemplárov.
Chyby pri pestovaní
Rastline môžu žltnúť spodné listy. Väčšinou to býva znakom preliatia. Nenechávajte ju stáť vo vode, zeminu udržujte len mierne vlhkú. Keď jej hnednú a schnú listy, je v príliš suchom prostredí a mali by ste sa pokúsiť zvýšiť vzdušnú vlhkosť v jej blízkosti.
Pestovateľské tipy a starostlivosť
Syngónium sa často pestuje ako izbová rastlina len počas obdobia mladosti rastliny, pokým má hustý kríčkovitý tvar. Po niekoľkých rokoch bez zásahu sa stáva neatraktívnou. Na vytvorenie a udržanie hustého trsu jej odstraňujte všetky popínavé stonky, ktoré sa vyvinú – rastlina sa nebude šplhať a jej listy budú mať viac šípovitý tvar.
Rastlinu môžete tiež nechať sa šplhať napríklad po machovej tyči, ktorá je ideálnou oporou. Keď začne tvoriť vzdušné korene, zaveďte ich do machu, s potešením tam vrastú. Stonky môžete tiež nechať voľne visieť zo závesného kvetináča.
Rastlina sa dá jednoducho pestovať aj priamo vo vode bez hliny (korene ponorené vo vode 24 hodín denne, 7 dní v týždni), alebo tiež v hydrokultúre (hydroponicky). Ak sa rozhodnete pestovať ju vo vode, udržujte vodu vždy dostatočne okysličenú jej častou výmenou (aspoň raz týždenne).
Rastlina je jedovatá, obsahuje ostré kryštály šťaveľanu vápenatého. Kontakt so šťavou rastliny môže spôsobiť svrbenie, pálenie, dokonca aj pľuzgiere. Pri kontakte so sliznicou úst spôsobuje silné podráždenie prejavujúce sa ako ostrá, pálivá bolesť a opuch. Požitie rastliny spôsobuje zápal sliznice tráviaceho traktu. S rastlinou preto manipulujte opatrne.