Aglaonéma

Aglaonema, (Araceae – áronovité)

Aglaonema, (Araceae - áronovité)

Charakteristika

Aglaonéma je trvalá vždyzelená rastlina, ktorá pochádza zo subtropických a tropických oblastí juhovýchodnej Ázie a Indočíny, kde rastie ako podrast vlhkých tropických lesov. Listy vyrastajú na dlhších pevných stopkách spočiatku trsovito, neskôr sa tvorí zhrubnutá stonka. Sú lesklo zelené, kožovité, škvrnité a majú oválno kopijovitý tvar. Dosahujú dĺžku 12 – 15 cm. Vo vhodných podmienkach vytvorí interiérová rastlina za rok 5- 6 listov. Kvet je šúľok uzavretý v krémovom alebo v zelenkasto bielom tulci a plod je bobuľa.

Starším rastlinám spodné listy zo stonky opadávajú a vytvára sa tak kmienok s olisteným vrcholom. Na neolistených častiach stonky sú viditeľné kruhové jazvy po listoch. V niektorých prípadoch stonka vlastnou váhou zaľahne a rastie plazivo. V uzlinách potom tieto stonky zakoreňujú a vyháňajú zvislé výhonky.

Medzi obľúbené izbové rastliny patria druhy Aglaonéma pomiešaná (Aglaonema commutatum), Aglaonéma kučeravá (Aglaonema crispum) a Aglaonéma strakatá (Aglaonema pictum). Sú vhodné aj na hydropónické pestovanie.

Aby rastlina vyzerala pekne, pestovatelia sa snažia udržiavať jej trsovitý vzrast. Zvykne sa pestovať do výšky okolo 25 cm, potom sa už odporúča ju zmladzovať, aby vyzerala sviežo.

Aglaonéma pomiešaná (Aglaonema commutatum)
Aglaonéma pomiešaná (Aglaonema commutatum)

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením trsov na jar. Rastlinu vyberte z nádoby a opatrne od seba oddeľte časti rastliny aj s koreňmi. Trochu zdĺhavejší spôsob je množenie pomocou stonkových vrcholových odrezkov alebo z častí stonky starej rastliny. Zakoreniť ich môžete dať do vlhkého piesku alebo do vody a potom vysaďte do výživnej zeminy, ktorú veľmi neutláčajte. Mladé rastliny vyžadujú vysokú vzdušnú vlhkosť.

Aglaonéma po 2-3 rokoch stráca pôvodný vzhľad a vyťahuje sa. Odporúča sa preto rastliny zmlaďovať a vypestovať si nové napríklad zo spomínaných stonkových vrcholových odrezkov. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo do domácnosti nájdete tu.

Aglaonema, (Araceae - áronovité)

Ako pestovať aglaonému

Umiestnenie
Rastlinu umiestňujeme na polotienisté stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom. Patrí medzi rastliny, ktoré sú schopné prosperovať aj pri nedostatku svetla. Zabezpečte jej normálnu izbovú teplotu s minimom 16°C.

Rôzne druhy aglaonémy sa medzi sebou mierne líšia vo svojich nárokoch na svetlo, ale vo všeobecnosti ich chráňte pred priamym slnkom, ktoré by im spálilo listy.

Zemina
Vhodná je priepustná, vlhká, ľahšia hlinito rašelinová zemina s dobrou drenážou. Zeminu veľmi neutláčajte.

Zálievka
Počas leta výdatne zalievajte, v zime len udržujte substrát vlhký. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vodou. Počas vegetačného obdobia pridajte do zálievky slabý roztok hnojiva.

Vlhkosť vzduchu
Aglaonéma obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto jej postavte kvetináč na misku so zvlhčujúcimi kamienkami a občas oroste listy. Kvetináč s rastlinou môžete tiež umiestniť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
Kvitne bielymi alebo žltými kvetmi, ktoré sú pomerne nevýrazné a zvyknú sa objavovať v období od januára do mája.

Choroby a škodcovia
Ak začnú žltnúť špičky a okraje listov, pravdepodobne pestujete rastlinu v suchom prostredí, treba zvýšiť vlhkosť vzduchu, v horúcich dňoch ju môžete sprejovať. Žltnúce listy môžu byť spôsobené podvýživou v lete alebo studeným prievanom v zime.

Ak je rastlina pestovaná v príliš chladnom prostredí, môže trpieť hubovou infekciou, napríklad plesňou sivou (botrytída). Prejavuje sa hnedými škvrnami na listoch. Korene a listy občas napadnú červce. Pri menšom napadnutí sa ich môžete zbaviť jednoduchým zotretím z listov alebo pomocou insekticídneho mydlového roztoku.

Aglaonema, (Araceae - áronovité)

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Pre svoju vzdušnú vlhkomilnosť a znížené nároky na svetlo môžete aglaonému umiestniť napríklad do kúpeľne, alebo do blízkosti akvária, napríklad spoločne s nefrolepkou alebo lopatkovcom, ktoré majú podobné požiadavky na prostredie. Šťava aj plody rastliny sú jedovaté, preto zvýšte opatrnosť v domácnosti s malými deťmi alebo domácimi zvieratami.

Jar je vhodné obdobie na presádzanie rastliny do väčšieho kvetináča, pokiaľ je to nutné. Nepoužívajte príliš veľký kvetináč, rastlina totiž rastie lepšie so stiesnenými koreňmi. Zaprášenú rastlinu môžete čistiť vlhkou handričkou namočenou vo vlažnej odstátej vode. Nepoužívajte lesk na listy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *