Aglaonéma

Aglaonema, (Araceae – áronovité)

Charakteristika

Aglaonema, (Araceae - áronovité)

Aglaonéma je trvalá vždyzelená rastlina, ktorá pochádza zo subtropických a tropických oblastí juhovýchodnej Ázie a Indočíny, kde rastie ako podrast vlhkých tropických lesov. V prirodzenom prostredí staršej rastline spodné listy zo stonky opadávajú a vytvára sa tak kmienok, olistený je len vrchol stonky. Na neolistených častiach stonky sú viditeľné kruhové listové jazvy. Niektoré druhy majú stonku plazivú, prípadne vlastnou váhou rastlina zaľahne a následne rastie vzpriamene zo zeme. V uzlinách potom tieto stonky zakoreňujú.

Listy aglaonémy sú oválno kopijovité, lesklo zelené, kožovité, škvrnité a vyrastajú na stopkách. Dlhé sú cca 12 – 15 cm. Vo vhodných podmienkach v byte vytvorí za rok 5- 6 listov. Kvet je šúľok uzavretý v krémovom alebo v zelenkastobielom tulci a plod je bobuľa.

V bytových podmienkach sa pestujú hlavne druhy Aglaonéma pomiešaná (Aglaonema commutatum), Aglaonéma kučeravá (Aglaonema crispum) a Aglaonéma strakatá (Aglaonema pictum). Sú vhodné aj na hydropónické pestovanie.

Aby rastlina vyzerala pekne, pestovatelia sa snažia udržiavať jej trsovitý vzrast. Zvykne sa pestovať do výšky okolo 25 cm, potom sa už odporúča ju zmladzovať, aby vyzerala sviežo.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením trsov na jar. Rastlinu vyberieme z nádoby a opatrne od seba oddelíme časti rastliny aj s koreňmi. Získame hneď dve samostatné rastliny. Trochu zdĺhavejší spôsob je množenie pomocou stonkových vrcholových odrezkov alebo z častí stonky starej rastliny. Zakoreniť ich môžete dať do vlhkého piesku alebo do vody a potom vysaďte do výživnej zeminy, ktorú veľmi neutláčajte. Mladé rastliny vyžadujú vysokú vzdušnú vlhkosť.

Aglaonéma po 2-3 rokoch stráca pôvodný vzhľad a vyťahuje sa. Odporúča sa rastlinu si zmladiť a vypestovať si nové rastlinky napríklad zo spomínaných stonkových vrcholových odrezkov.

Aglaonema, (Araceae - áronovité)

Ako pestovať aglaonému

Umiestnenie
Rastlinu umiestňujeme na polotienisté stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom. Patrí medzi rastliny, ktoré sú schopné prosperovať aj pri nedostatku svetla. Vyhovuje jej normálna izbová teplota s minimom 16°C a vyššia vzdušná vlhkosť.

Rôzne druhy aglaonémy sa medzi sebou mierne líšia vo svojich nárokoch na svetlo, ale vo všeobecnosti ich chráňte pred priamym slnkom, ktoré by im spálilo listy.

Zemina
Vhodná je priepustná, vlhká, ľahšia hlinito rašelinová zemina s dobrou drenážou. Zeminu veľmi neutláčajte. Kvalitnú zeminu si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Počas leta výdatne zalievajte, v zime len udržujte substrát vlhký. Medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vodou.

Aglaonéma obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto jej postavte kvetináč na misku so zvlhčujúcimi kamienkami a občas oroste listy.

Kvitnutie
Kvitne bielymi alebo žltými kvetmi, ktoré sú pomerne nevýrazné a zvyknú sa objavovať v období od januára do mája.

Choroby a škodcovia
Nezvykne trpieť na ochorenia. Vyskytnúť sa môžu žltnúce listy spôsobené podvýživou v lete alebo studeným prievanom v zime.

Ak rastline začnú žltnúť špičky a okraje listov, pravdepodobne ju pestujete v suchom prostredí, treba zvýšiť vlhkosť vzduchu, v horúcich dňoch ju môžete sprejovať.

Korene a listy občas napadnú červce. Pri menšom napadnutí sa ich môžete zbaviť jednoduchým zotretím z listov alebo pomocou insekticídneho mydlového roztoku.

Ak je rastlina pestovaná v príliš chladnom prostredí, môže ju napadnúť hubová infekcia, prejavujúca sa hnedými škvrnami na listoch, napríklad pleseň sivá (botrytída).

Aglaonema, (Araceae - áronovité)

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Jar je vhodné obdobie na presádzanie rastliny do väčšieho kvetináča, pokiaľ je to nutné. Nepoužívajte príliš veľký kvetináč, rastlina totiž rastie lepšie so stiesnenými koreňmi. Zaujímavé dizajnové kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Odporúča sa počas vegetačného obdobia rastline pridávať do zálievky slabý roztok hnojiva.

Rastlinu môžete čistiť vlhkou handričkou namočenou vo vlažnej odstátej vode. Nepoužívajte lesk na listy.

Pre svoju vzdušnú vlhkomilnosť a znížené nároky na svetlo ju môžete umiestniť napríklad aj do kúpeľne, alebo do blízkosti akvária. Podobné nároky má napríklad nefrolepka alebo lopatkovec.

Šťava aj plody rastliny sú jedovaté, preto rastlinu nepestujte v domácnosti s malými deťmi alebo domácimi zvieratami.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.