Veternica hájna

Veternica hájna, (Anemone nemorosa), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Sasanka hajní, en: Wood anemone

Charakteristika

Veternica hájna je malá trváca bylinka, dorastajúca do výšky 10 – 15 cm. Pod zemou má rovný plazivý podzemok s početnými niťovitými korienkami a zakoreňuje sa približne do rovnakej hĺbky ako je veľká jej nadzemná časť (cca 15 cm). Z podzemku vyrastá na jar priama byľ, na ktorej sú stopkaté trojpočetné listy, dlaňovito strihané s pílkovitým okrajom. Niekedy môže a nemusí vyrastať zo zeme aj dlhostopkatý prízemný list. Kvety sú bielej farby, na vonkajšej strane môžu mať jemný nádych červenkastej alebo ružovej farby. Na jednej rastline rastie spravidla jeden 6-7 lupienkový kvet, ktorý má v priemere veľkosť 1,5 – 3 cm. V noci a pri zamračenom počasí sa kvety skláňajú k zemi, aby boli tyčinky aj semenníky chránené pred rosou a dažďom.

Veternica hájna kvitne od marca do mája. V záhradách sa pestujú vyšľachtené druhy, ktoré dokážu na záhone alebo v skalke vytvoriť krásne koberce bielych kvetov. Plody sú drsné chlpaté nažky. Rozširované sú mravcami.
Doplnky do záhrady aj všeličo iné nájdete tu.

Rastlina, podobne ako aj iné veternice, je jedovatá. Obsahuje jedovaté alkaloidy, hlavne anemonín. Pri kontakte so šťavou rastliny môže dôjsť k podráždeniu pokožky aj očí.

Výskyt

Veternica hájna je charakterizovaná ako výslnný lesný druh s plným rozvojom na jar pred olistením stromov. Je stredne a viac náročná na vodu aj živiny. Vyhovujú jej čerstvé, silne kyslé až neutrálne pôdy bohaté na živiny, humózne a kypré. Pôdy môžu byť piesočnaté, kamenisté alebo hlinité. Rozšírená je od nížin do horského stupňa vo vlhkejších listnatých lesoch a hájoch a na horských lúkach. Patrí do vegetačného pásma buka a jedle. Rásť môže jednotlivo aj vo väčšom počte. Fotky boli urobené v Nízkych Tatrách koncom apríla.

Príbuzné druhy

Veternica iskerníkovitá pravá (Anemone ranunculoides) je podobná veternici hájnej, dorastá do trochu väčšej výšky (15 -25 cm) a kvitne žltými kvetmi. Kvitne v apríli až máji. Je jedovatá. Zaujímavosťou je, že domorodci na Kamčatke si natierali jej šťavou lovecké šípy. Po odtrhnutí a vysušení rastliny sa čiastočne jej jedovaté účinky strácajú.

Veternica lesná (Anemone sylvestris) je tiež podobná veternici hájnej. Má rovnako biele kvety, ktoré sú však väčšie, majú 5 lupeňov a môžu mať priemernú veľkosť až 4 -7 cm. Kvitne od apríla do polovice júna. Celá rastlina je väčšia, dorastá do výšky 20-45 cm.

Veternica narcisokvetá (Anemone narcissiflora) je 20 – 50 cm vysoká bylina s bielymi kvetmi usporiadanými po 3 – 8 kusov v okolíkatom súkvetí, ktoré je obklopené listeňmi. Kvitne v júni až v auguste. Vyskytuje sa na vysokohorských lúkach a holiach najmä s vápencovým podkladom.

Veternica hupehenská (Anemone hupehensis) pochádza z Číny, z Provincie Hupeh, a pestuje sa v záhradách a parkoch ako okrasná rastlina. Vytvára vzdušné rozkonárané, bohato kvitnúce trsy, v spodnej časti bohatšie olistené. Dorastá do výšky 80 cm.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *