Antúria

Antúria, Antúrium andreanovo, Anthurium andraeanum (Araceae – áronovité), cz: toulitka, en: tailflower, flamingo flower, laceleaf

Antúria, Antúrium andreanovo, Anthurium andraeanum

Charakteristika

Antúria je ďalšia izbová rastlina pestovaná pre atraktívne listy aj kvety. Je jednou z rastlín uvedených v štúdii NASA Clean Air Study, ktorá účinne odstraňuje formaldehyd, xylén, toluén a amoniak zo vzduchu. Listy má tmavozelené, lesklé a zašpicatené v tvare srdca. Môžu dosiahnuť dĺžku až 18 cm.

Výrazné sú jej kvety, podľa ktorých dostala rastlina v anglicky hovoriacich krajinách výstižný názov plameniak. Kvet pozostáva z veľkého, akoby voskového šarlátovo červeného tulca a vlastného úzkeho oranžovo žltého valcovitého súkvetia. Kvetná hlavica, okrem tradičnej červenej, môže byť aj v bielej alebo ružovej farbe. Niektoré odrody majú škvrnitý tulec a valcovité súkvetie v ružovej, bielej, krémovej až červenej farbe. Kvety vyrastajú priamo z koreňa na pevných dlhých stonkách a vyčnievajú ponad listy. Stonky sú zelené a sú aj kultivary s červenými stonkami.

Rastlina občas tvorí vzdušné korene, ktoré vyzerajú rovnako ako tie, ktoré tvorí orchidea. Rastlina nimi príjma vzdušnú vlhkosť. Ak chcete, môžete ich jemne zatlačiť do zeme.

Domovom rastliny je južná Amerika, z krajín sa uvádza Kolumbia a Ekvádor, Guatemala a Kostarika.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa delením trsov na jar. Rastlinu vyberieme z nádoby a opatrne rozdelíme trs tak, aby každá časť mala vlastné korene aj rastový vrchol. Jednotlivé časti zasadíme samostatne do zeme a do vlhka. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad tu.

Antúria, Antúrium andreanovo, Anthurium andraeanum

Ako pestovať antúriu

Umiestnenie
Rastlinu umiestňujeme na polotienisté a tienisté stanovište s rozptýleným nepriamym svetlom. Vyhovuje jej normálna izbová teplota okolo 21°C s minimom 16°C. Rastlinu chráňte pred priamym slnkom, ktoré by jej spálilo listy.

Zemina
Vhodná je priepustná vlhká rašelinová zemina s dobrou drenážou. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Počas obdobia rastu udržujte substrát vlhký, ale medzi zálievkami nechajte povrch zeminy uschnúť. V chladnejšom období zálievku obmedzte. Polievajte vždy odstátou vodou.

Vlhkosť vzduchu
Obľubuje zvýšenú vlhkosť vzduchu, preto jej občas oroste listy. Použite na to mäkkú (odstátu, prevarenú) vodu izbovej teploty, aby na listoch neostávali škvrny. Kvetináč tiež môžete postaviť do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu. Kvety nezmáčajte.

Kvitnutie
Antúria štandardne kvitne od jari do jesene. Každý kvet vydrží na rastline viac ako 2 mesiace a pri dobrých podmienkach je rastlina v kvete celý rok. Stáva sa tiež, že je treba kvetné stonky opatrne nenápadne prichytiť o oporu, aby nepadali. Zvyknú sa priväzovať k tenkej tyči.

Choroby a škodcovia

V horúcom a suchom prostredí napádajú rastliny roztoče. Pomáha zvýšenie vzdušnej vlhkosti. Antúria môže byť napadnutá aj červcami alebo voškami. Pravidelne kontrolujte, či nenájdete ich lepkavé výlučky.

Listy môžu trpieť hubovou chorobou spôsobujúcou škvnitosť. Ak sa na listoch objavia hnedé škvrny, môžte skúsiť aplikovať zriedený fungicíd.

Žlté listy signalizujú príliš chladné a vlhké prostredie alebo naopak príliš sucho.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

V čase, keď rastlina nekvitne, jej listy pekne dopĺňajú kompozíciu s inými tropickými rastlinami vhodnými do tienistejšieho prostredia. Tropické rastliny všeobecne obľubujú vysokú vzdušnú vlhkosť a ich spoločné pestovanie napomáha udržiavať vlhkú klímu v ich okolí. Umiestnite antúriu napríklad do blízkosti monstery, potosovca alebo fikusu a vytvorte si doma tropické zákutie.

Jar je vhodné obdobie na presádzanie rastliny do väčšieho kvetináča. Pokiaľ už rastlina dosiahne maximálnu vhodnú veľkosť, vymieňame jej len vrchnú časť substrátu.

Pre začiatočníka sa môže zdať pestovanie antúrie zložitejšie. Je treba neustále sledovať, či má správne podmienky, chránime ju pred prievanom aj pred výkyvmi teplôt. Dôležitá je vyššia vlhkosť vzduchu. Pozor treba dávať aj na to, aby nemala premočený substrát, to by mohlo spôsobiť hnilobu koreňov. Pri zabezpečení vhodných podmienok bude rastlina žiť dlho.

Diskusia k článku “Antúria

  • 27. marca 2023 at 8:46
    Permalink

    Dobrý deň, je antúria pre mačiatko nebezpečná? Ďakujem za odpoveď.
    Jarmila Viteková, jarmilavi@gmail.com

    Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.