Africká fialka, Senpólia, (Streptocarpus ionanthus, syn: Saintpaulia ionantha), (Gesneriaceae – gesneriovité), en: African violet
Charakteristika
Africká fialka patrí medzi obľúbené kvitnúce izbové rastliny, pestuje sa v mnohých kultivaroch. Vytvára nízku ružicu okrúhlych listov, vyrastajúcich na dlhých dužinatých stonkách. Listy sú chlpaté, so zvlnenými okrajmi, tmavozelené, niekedy až s modrým nádychom. Stonky listov a spodok listov bývajú sfarbené do červena. Nové listy vyrastajú rastline počas celého roka. Nad listami sa dvíhajú kvetné strapce, štandardne modrofialovej farby, ale bývajú aj biele, bordové a rôzne ružové odtiene, vždy s výrazným žltým stredom. Záleží od kultivaru, ale bežne dorastajú do výšky 15 cm.
Africká fialka pochádza z Tanzánie, s našou fialkou záhradnou, alebo fialkou trojfarebnou nemá druhovo nič spoločné, hoci kvetmi sa môžu trochu podobať.
Rozmnožovanie
Senpóliu si rozmnožíte pomocou listových odrezkov, ktoré odoberiete zo zdravej rastliny. Odrezky nechajte zakoreniť v nádobe s vodou. Po pár týždňoch, keď sa na odrezkoch vytvoria korene, rozsaďte ich do menších črepníkov. Rastlina začne kvitnúť zhruba po roku.
Rozmnožiť si ju môžete aj delením trsov na jar pri presádzaní. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.
Ako pestovať africkú fialku
Umiestnenie
Rastlinu je vhodné pestovať na jasnom filtrovanom svetle, nie však na priamom slnku. Znesie aj polotieň, nie však celodenný tieň. Pri nedostatku svetla fialke žltnú listy a nekvitne. Vyhovuje jej vysoká vzdušná vlhkosť. Odporúča sa postaviť kvetináč na misku naplnenú zvlhčovacími kamienkami. Vhodná je normálna izbová teplota v rozsahu 18 – 24°C. Nevystavujte rastlinu prievanu ani veľkým výkyvom teplôt.
Zemina
Odporúča sa rašelinová zemina alebo substrát na pestovanie izbových rastlín. Ideálna zemina je tvorená rašelinou, listovkou a pieskom. Na spodok črepníka treba vždy umiestniť drenážnu vrstvu.
Kvitnutie
Pre nasadenie kvetov potrebuje rozptýlené slnečné svetlo. Za krátkych zimných dní nezakladá kvetné puky. Môže však nasadiť kvety, ak jej doprajete umelé svetlo zo žiarovky. Odkvitnuté kvietky opatrne odstraňujte, podporíte tým ďalšie kvitnutie.
Zálievka
Senpóliu zalievajte striedmo, medzi zálievkami nechajte substrát čiastočne vyschnúť. Pri nižších zimných teplotách zálievku obmedzte. Rastlinu zalievajte buď zospodu do misky, v ktorej stojí kvetináč, alebo zhora priamo na zeminu pod listovú ružicu. V druhom prípade postupujte tak, aby ste nezmáčali rastline listy, mohli by na nich zostať nepekné fľaky. Pri nadmernej zálievke jej môžu zahnívať korene aj listy. Voda má byť izbovej teploty, nie veľmi mäkká a nie chlórová. Ak je voda príliš studená, spôsobuje stáčanie listov.
Hnojenie
Počas vegetačného obdobia a počas kvitnutia sa odporúča vyživovať rastlinu zriedeným štandardným tekutým hnojivom obohateným o draslík každé 2-3 týždne.
Škodcovia a choroby
Hnedé mäkšie škvrny na listoch bývajú spôsobené vlhkosťou, vodou, ktorou sme nedopatrením pri zálievke poliali aj listy, alebo aj spálením od slnka.
Na odumierajúcich kvetoch a listoch sa môže vyskytnúť pleseň šedá (botrytída). Všetky odumreté a poškodené časti rastliny odstraňujte. Poškodené listy na stonkách treba opatrne vykrútiť, nie odrezávať, rovnako ako pri cyklámene.
Tip na pestovanie a starostlivosť
Pri vhodných podmienkach bude rastlina rásť a kvitnúť počas celého roka. Pri pestovaní senpóliu pravidelne otáčajte, aby ste jej zabezpečili rovnaké svetelné podmienky zo všetkých strán, inak bude rásť nepravidelne a bude vytiahnutá smerom k svetelnej strane. Odporúča sa otáčať ju o jednu štvrtinu raz týždenne pri zalievaní.
Senpólia najlepšie kvitne, keď má korene stiesnené v črepníku. Preto ju presádzajte až vtedy, keď už naozaj nemá kam rásť. Použite len o niečo väčší kvetináč. Presádzajte ju na jar a počínajte si opatrne, aby ste ju nepolámali. Ak má rastlina zaprášené listy, nečistoty odstraňujte suchým štetcom.