Aloa nízka

Aloa nízka, (Aloe humilis), (Asphodelaceae – asfodelovité), (staršie zaradenia: Aloaceae, Liliaceae)

Charakteristika

Aloa nízka je sukulentná a nenáročná izbová trvalka pochádzajúca z rôznorodých oblastí južnej Afriky. Vytvára prízemné ružice skladajúce sa obvykle až z 30 – 40 hrubých, pevných, dužinatých listov. Listy majú na povrchu biele husté výrastky a tento porast býva hustejší na spodnej strane listov. Samotné listy mávajú premenlivé sfarbenie v závislosti od svetelných podmienok prostredia. Modrozelené až šedozelené bývajú na svetlejších stanovištiach, zelené na tienistejších, prípadne aj v zime. Rastlina je nízkeho vzrastu, ako už napovedá jej názov, priemer dospelej ružice dosahuje len 6 – 7 cm. V čase kvitnutia vyrastajú početné kvetné stvoly z týchto ružíc až do výšky 30 cm. Samotné kvety sú žiarivých farieb, od oranžovej po šarlátovú v kombinácii so zelenou.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, prostredníctvom dcérskych odnoží, ktoré vyrastajú okolo materskej rastliny. Oddeliť sa môžu, keď začínajú vytvárať samostatné ružice. Bočné ružice už zvyčajne mávajú vytvorené vlastné korene, takže mladé rastlinky iba opatrne oddeľte krútivým pohybom od materskej rastliny a zasaďte ju do primerane vlhkej, piesčitej zeminy, kde samostatne zakorení. Kvetináče pre nové rastliny aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ako pestovať aloe humilis

Umiestnenie
Aloe humilis pestujte na polotienistom mieste alebo na mieste s rozptýleným svetlom. Nedostatok svetla avizuje sýto zeleným sfarbením listov a ich riedkym nárastom. Rastline vyhovuje izbová teplota (v zime znáša pokles teploty až na 5°C) a je tolerantná aj voči suchému vzduchu.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku, hlinito- piesčitá a priepustná zemina, mierne zásaditá a s dostatkom dusíka. Nezabudnite rastlinám v nádobách zabezpečiť dobrú drenáž.

Zálievka
Od jari do jesene ju zalievajte v miernych dávkach raz za týždeň, v zime a v tmavšom prostredí zálievku obmedzte. Na prelome jesene a zimy zabezpečte rastline oddych bez vody počas obdobia asi 4 – 6 týždňov. To by ju malo povzbudiť ku kvitnutiu.

Chyby pri zalievaní
Premočenie, hlavne v zime, môže spôsobiť vytvorenie čiernych škvŕn na listoch a môže byť aj dôvodom uhnívania rastliny.
Ak listy hnednú a schnú, rastlina trpí nedostatkom vody. Zalievajte len pôdu, nie listy.

Kvitnutie
Aloa nízka kvitne spravidla v zime a v skorej jari. Kvitnutiu napomôže jesenný vegetačný oddych. Keď spozorujete medzi listami zárodok kvetného stvolu, nemeňte nič na doterajšej starostlivosti o rastlinu ani nezvyšujte dávky vody, v opačnom prípade by ste narušili kompaktný vzhľad rastliny.

Využitie

Aloa nízka krásne vynikne v jednofarebných hladkých malých kvetináčoch. Rastlina väčšinou hojne odnožuje, takže k dospelej ružici pribudne časom množstvo nových rastlín po celom jej obvode. Ak ich nebudete oddeľovať, vyvinie sa do veľkého rozširujúceho sa trsu. Aby ste dosiahli kopcovitý, či vankúšovitý tvar, pestujte ju v širokom plytkom kvetináči.

Príbuzné druhy

Aloa pravá (Aloe vera) je liečivá rastlina, ktorá dorastá do výšky aj šírky približne 60 cm a rastie v neusporiadaných trsoch. Má dužinaté šedozelené listy s výraznejšími krémovými fliačikmi. Má široké priemyselné využitie. Výrobky s výťažkami aloe vera si vyberiete tu.

Aloa stromčekovitá (Aloe arborescens) rastie zo začiatku v tiež nepravidelných a neusporiadaných trsoch. Staršie rastliny vytvárajú holý kmienok a v prirodzenom prostredí môžu dorásť až do veľkosti menšieho stromu, cca 2 – 4 metre. Listy starších rastlín sú potom usporiadané do ružíc na koncoch konárov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *