Pieris japonský

Pieris japonský ‘Polar Passion’, (pieris japonica)

Pieris japonský, (Pieris japonica), (Ericaceae – vresovcovité)

Pieris japonský ‘Polar Passion’, (pieris japonica)

Charakteristika

Pieris japonský je vždyzelený listnatý krík pôvodom z hornatých oblastí východnej a južnej Ázie. Rastie pomaly, rozložito a jeho vetvičky sú husto obrastené kožovitými lesklými sýtozelenými listami. Listy sú kopijovito vajcovitého tvaru a ich okraje môžu byť celistvé aj jemne zúbkaté. Mladé listy sa na jar zvyčajne žiarivo sfarbujú do bronzovo – červených, alebo svetlozelených farieb.

Z pôvodných druhov boli vyšľachtené početné odrody, ktoré môžu dosahovať maximálnu výšku od 0,5 – 4 m, zriedkavo aj viac. Odroda ‘Katsura’ má mladé výhonky vínovočervenej farby a kvitne ružovými kvetmi. Listy odrody ‘Variegata’ alebo ‘Polar Passion’ majú biely lem, ktorý sa v zime sfarbuje do ružova a kvety žiaria vo výrazných bordovo ružových farbách.

Kvety pierisov majú zvončekovitý tvar a vytvárajú bohaté strapce v dĺžke 5 – 15 cm. Kvitnú v rôznych odtieňoch ružovej a sú aj v bielej farbe. Plod je drevitá kapsula, tvorená z piatich dielov, z ktorých sa uvoľňujú semená.

Pieris japonský ‘Katsura’, (pieris japonica)
Pieris japonský ‘Katsura’, (pieris japonica)

Rozmnožovanie

Rozmnožiť si ho môžete odrezkami. Odrezky odoberte v lete – najlepšie v júli a tak, aby mali očko s krátkym kúskom dreva z vyzretého výhonku. Na odrezku urobte dlhý rez na opačnej strane očka, ošetrite ho stimulátorom a zapichnite tak, aby očko vyčnievalo tesne nad substrátom. Zakoreňovanie trvá dlhšiu dobu, preto majte trpezlivosť. Pre dobré zakoreňovanie je dôležitý prevzdušnený substrát, ktorý sa skladá z rašeliny, piesku a perlitu. Na zimu odrezkom zaistite teplotu nad bodom mrazu napríklad nástielkou v parenisku. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu. Mladé rastliny môže poškodiť aj ostré slnko, preto ich zatieňujte.

Ako pestovať pieris

Umiestnenie
Vyhovuje mu polotienisté až tienisté a pred vetrom chránené stanovište. Zimné ostré slnko a veterné stanovište by mohlo spôsobovať vysychanie a omŕzanie mladých lístkov.

Zemina
Vysaďte si ho do mierne až stredne kyslej, priepustnej, piesčitej pôdy. Má ploché korene, preto okolo neho nekopte zeminu, aby ste mu ich zbytočne nepoškodili. Pri výsadbe zapracujte do pôdy piesok a rašelinu. Odporúča sa nastlať okolo kríka aj mulčovaciu kôru.

Zálievka
Pre dobrý rast potrebuje pieris vyššiu vzdušnú aj pôdnu vlhkosť, obzvlášť rastliny pestované v nádobách. Na záhone poslúži spomínaná mulčovacia kôra, ktorá zabráni rýchlemu odparovaniu sa vody a obmedzí aj rast buriny. V každom prípade zalievajte výdatne čerstvo presadené rastliny a tiež kríky pestované v nádobe.

Hnojenie
Každoročne pridajte ku koreňom dobre vyzretý kompost. Minerálne hnojivá nie sú vhodné. Príliš veľa živín v pôde môže spáliť rastline korene.

Pomôcky pri pestovaní a doplnky do vašej záhrady si vyberiete tu.

Kvitnutie
V závislosti od konkrétnej odrody, pieris kvitne od marca do mája.

Strihanie
Nie je potrebné ho strihať, rastie pomaly a pekne aj bez zásahov. Ak však potrebujete rast nejako korigovať, môžete ho prestrihať po období kvitnutia.

Pieris japonský, (pieris japonica)

Zazimovanie

Pieris je mrazuvzdorný (v niektorých popisoch sa uvádza mrazuvzdornosť až do -27°C) a teda by mal zvládnuť zimy v našich podmienkach. Problémom ale bývajú holomrazy. Preto treba mladé, čerstvo vysadené rastliny chrániť pred nástupom zimy nástielkou z mulču, čečiny alebo slamy. Neskoré mrazy tiež zvyknú poškodzovať mladé výhonky. Ak sa tak stane, odrežte ich a čoskoro sa objavia nové. Ochrana proti mrazu sa odporúča hlavne u pestrolistých druhov.

Pieris japonský ‘Polar Passion’, (pieris japonica)

Využitie

Pieris najlepšie vynikne ako solitér, ako už bolo napísané, na mieste chránenom pred ostrým slnkom a vetrom. Krásne vynikne aj vo veľkom kvetináči niekde v polotieni. Vyberte mu dobre viditeľné miesto, pretože hlavne na jar sa vďaka bohatým strapcovitým súkvetiam stane dominantou vašej záhradky. Ak ho chcete plynule zakomponovať do výsadby, vysaďte ho na vresovisko, kde sa bude dopĺňať s rododendronmi, azalkami, hortenziami a napríklad aj hostami.

Pieris japonský ‘Polar Passion’, (pieris japonica)

Comments

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *