Starček Rowleyho

Starček Rowleyho, Starček previslý, (Senecio rowleyanus, al. Curio rowleyanus), (Asteraceae – astrovité), en: String-of-pearls plant, String-of-beads plant

Starček Rowleyho, (Senecio rowleyanus)

Charakteristika

Starček Rowleyho je rastlina, ktorá každého zaujme neobvyklým tvarom svojich listov. Vytvára dlhé ťahavé alebo plazivé stonky, na ktorých vyrastajú guľôčkové listy pripomínajúce korálky navlečené na šnúrke. Listové guličky sú dužinaté, pokryté voskovou vrstvou a slúžia ako zásobáreň vody v čase sucha. Tieto listy mávajú v priemere veľkosť 0,5 – 1,2 cm a jednotlivé stonky môžu dorásť až do dĺžky 90 cm. Staršie rastliny kvitnú malými úborovými kvetmi, ktoré mávajú bielu, žltú alebo ružovú farbu.

Domovom Starčeka Rowleyho sú suchšie oblasti juhozápadnej Afriky. Vo svojom prirodzenom prostredí je starček trvalý plazivý sukulent, ktorého stonky sa ťahajú po zemi a kameňoch, v mieste dotyku s pôdou zakoreňujú a vytvárajú husté guľôčkové koberce. Na mnohých miestach sa vyhýba priamemu slnečnému žiareniu a využíva tieň z iných rastlín a skál. Rastlina je jedovatá pre ľudí aj domácich miláčikov.

Starček dostal svoje pomenovanie na počesť Gordona Douglasa Rowleyho (1921–2019), britského botanika a spisovateľa, ktorý sa špecializoval na kaktusy a sukulenty.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vrcholovými stonkovými odrezkami, najlepšie na jar alebo začiatkom leta. Niekoľko zdravých a silných odrezkov dlhých okolo 10 cm umiestnite priamo do zmesi rašeliny a piesku, zľahka ich aj pokryte vlhkou zmesou. Korene sa čoskoro vyvinú z miesta, kde sú listy pripevnené k stonke. Rastlina sa množí aj semenami, úspešné však býva len klíčenie z čerstvých semien. Pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.

Ako ho pestovať

Umiestnenie
Starček obľubuje svetlé stanovište, ideálne pri južnom okne s rozptýleným svetlom. Vyhovujú mu teploty v rozmedzí 10 – 25 °C. Nedostatok svetla spôsobuje, že rastlina má vytiahnuté stonky a drobné riedke olistenie.

Zemina
Zemina musí byť veľmi vzdušná a priepustná, hlinitá s prímesou hrubšieho piesku, v pomere 3:1. Dôležitá je drenážna vrstva na dne črepníka. Vhodný je substrát určený pre kaktusy a sukulenty.

Zálievka
Je to sukulentná rastlina, zalievajte ju len striedmo, až vtedy, keď substrát úplne preschne. Vodu mu podávajte ideálne zospodu, pri vrchnom zalievaní riskujete zamokrenie listov, čo nemá rád. Nenechávajte ho nikdy stáť vo vode, to by ho mohlo úplne zabiť. V zime (v nízkych teplotách) nepotrebuje takmer žiadnu zálievku.

Hnojenie
Na výživu je starček nenáročný, stačí, ak mu raz za rok podáte hnojivo určené pre kaktusy a sukulenty.

Vlhkosť vzduchu
Obľubuje suchý vzduch, nemá rád rosenie. Ak by ste jeho guľaté listy rosili, začali by černieť, zahnívať a opadávať.

Kvitnutie
Staršie rastliny kvitnú v teple, koncom jari alebo v lete. Najlepšie kvitne rastlina po chladnom zimnom odpočinku. V izbových podmienkach väčšinou nekvitne.

Starček Rowleyho, (Senecio rowleyanus)

Ďalšie pestovateľské tipy

Odporúča sa pestovať ho v závesných kvetináčoch alebo košíkoch s vetvičkami prevísajúcimi cez okraj nádoby, ideálne, ako už bolo povedané, v blízkosti južného okna, kde bude mať dostatok svetla. Keďže je suchomilný a má plytké korene, vysádzajte ho skôr do širšieho a plytšieho črepníka, kde mu substrát rýchlejšie preschne. Závesné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Rastlinu môžete pestovať vonku za predpokladu, že nebude vystavená daždivým podmienkam a mrazu. Zároveň treba povedať, že letnenie aj zimný odpočinok jej prospieva.

Presádzajte ju len vtedy, keď už korene prerastajú kvetináč. Korene aj stonky má krehké, preto pri presádzaní dajte pozor, aby ste ich veľmi nepoškodili.

A ešte jedno upozornenie na záver: Nadmerná zálievka a nedostatok svetla spôsobujú nepekný vzhľad rastliny. Stonky sú v takýchto podmienkach len riedko obrastené listami, rastlina chradne a nebude mať dlhú životnosť.

Starček Rowleyho, (Senecio rowleyanus)

Príbuzné druhy

Starček Herreov (Senecio herreianus), je veľmi podobná rastlina Starčeku Rowleyovmu. Jej listy majú tvar predĺžených slzičiek a niekedy prechádzajú až do tvaru uhorky alebo banána, samozrejme v patrične menších rozmeroch. Rastú rovnako usporiadane na prevísajúcich stonkách, ako keby na nich boli navlečené ako korálky. Pestujú sa aj odrody s hnedo bordovými odtieňmi listov, prípadne mierne odlišným tvarom listov, vždy v trojrozmernej forme.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *