Asparágus Sprengerov

Asparágus Sprengerov, (Asparagus aethiopicus, predtým Asparagus densiflorus Sprengeri), (Asparagaceae – asparágovité), en: Asparagus fern, Asparagus grass

Charakteristika

Asparágus Sprengerov je rozkonárená trváca bylina s tuhými stonkami riedko pokrytými tŕňmi a čiarkovito oválnymi listami vyrastajúcimi prevažne po štyroch, ktoré však v skutočnosti nie sú listy, ale takzvané fylokladium. Fylokladium je sploštený útvar stonkového pôvodu, ktorý vyrastá z púčikov v pazuchách drobných zakrpatených listov a u niektorých rastlín (vrátane asparágusu) funkčne nahrádza listy. Z púčikov na fylokladiách vyrastajú buď ďalšie fylokladiá, alebo kvety a plody. Kvety asparágusu vyrastajú v strapcoch na stonke na jar. Sú malé, bielej alebo bieloružovej farby. Zrelé plody sú červené bobule s čiernym semenom, ktoré dozrievajú v zime. Sú toxické, nekonzumujte ich. Koreňový systém sa skladá z vláknitých koreňov s cibuľovitými hľuzami, ktoré zadržiavajú vodu.

Rastlina pochádza z južných oblastí Južnej Afriky, jej prirodzeným prostredím sú bridlicové svahy a pobrežné kroviny v relatívne suchých oblastiach. Udomácnila sa aj v iných častiach sveta, napríklad na Novom Zélande, v Austrálii alebo v USA na Havaji, či Floride, kde je považovaná za burinu. U nás sa pestuje ako obľúbená izbovka.

Kultivar ‚Sprengeri‘ má strapatý výzor a relatívne redšie „olistenie“. Prímenie Sprengeri dostal na počesť nemeckého botanika Carla Ludwiga Sprengera (1846 -1917), ktorý spopulárnil rastlinu v Európe. Obľubený je aj kultivar ‚Meyeri‘ so vzpriamenými hustými stonkami.

Rozmnožovanie

Rastlinu si rozmnožíte stonkovými odrezkami alebo delením. Ideálne obdobie je na jar, vyberte rastlinu z kvetináča a ostrým nožom rozdeľte staré prehustené trsy, ktoré už stratili svoju vitalitu. Snažte sa zachovať čo najviac koreňov. Cibuľovité podzemné hľuzy nie sú reprodukčné orgány, nimi rastlinu nerozmnožíte.

Ako pestovať aspáragus

Umiestnenie
Po celý čas rastlinu pestujte na jasnom filtrovanom svetle, neumiestňujte ju do tieňa. Darí sa jej v normálnej izbovej teplote a znesie minimum 12°C.

Zemina
Vhodný je bežný hlinitý substrát.

Zálievka
Na jar a v lete zalievajte výdatne, medzi zálievkami nechajte zeminu trochu uschnúť, v zime zalievajte len mierne.

Vlhkosť vzduchu
Rastlina obľubuje vyššiu vlhkosť vzduchu. V teplom prostredí ju občas sprejujte mäkkou vodou, alebo postavte kvetináč do blízkosti vodného difuzéra, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Hnojenie
Počas vegetačného obdobia vyživujte rastlinu raz za dva týždne štandardným tekutým hnojovom určeným pre izbové rastliny. Postupujte podľa pokynov na obale produktu. Rastlinu nehnojte pár týždňov po presadení.

Kvitnutie
Kvitne na jar.

Asparágus veľmi pekne vynikne v štylizovaných kvetináčoch, ktoré si vyberiete tu.

Pestovateľské rady

Rastlinu presádzajte na jar, keď sa na dne otvoru v kvetináči objavujú korene. Rastlina v priebehu času tvorí hľuzy, v ktorých si robí zásoby vody a tie vytláčajú zeminu v kvetináči nahor. Počas presádzania na to myslite a nechajte dostatok priestoru medzi okrajom kvetináča a zeminou.

Asparágus Sprengerov sa zvykne pestovať v závesných kvetináčoch alebo košíkoch v blízkosti presvetleného okna. Rastlina rastie plazivo alebo prevísajúco z kvetináča a môže dosiahnuť aj dĺžku 90 cm. Závesné kvetináče umožnia plne vyniknúť jej perovitým detailom. Aby ste zachovali dekoratívny vzhľad rastliny, nebojte sa odstraňovať staré preriedené stonky. Závesné kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Ak rastline opadávajú fylokladiá („olistenie“), bola pravdepodobne vystavená prílišnému slnečnému žiareniu, alebo jej vyschla pôda. Nepravidelná alebo nadmerná zálievka zas spôsobuje zahnívanie koreňov. V príliš suchom prostredí napádajú rastlinu červce alebo roztoče.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *