Cykas japonský, Cykas zavinutý, (Cycas revoluta), (Nahosemenné rastliny, Cycadaceae – cykasovité)
Charakteristika
Cykasy patria k najstarším rastlinám na svete a podľa vedcov sa na zemi objavili po prvýkrát v čase permu pred 250 miliónmi rokov. Existuje mnoho druhov cykasov (údajne okolo 300), ako izbová rastlina sa pestuje najznámejší spomedzi nich, cykas japonský. Pochádza z južného Japonska. Dospelá rastlina dosahuje výšku kmeňa 5 metrov, u mladých rastlín má kmeň podobu hnedej gule, z ktorej vyrastá koruna „palmových listov“. U starších rastlín sa kmeň môže vetviť. Aj keď cykas svojimi perovito zloženými listami vyrastajúcimi na vrchole drsného kmeňa pripomína palmu a občas býva neodborne nazývaný ságová palma, nemá s palmami nič spoločné. Je príbuzný skôr papradiam. Listy má tmavo zelené, na koncoch mierne podvinuté a pevné, pripomínajú plast. Každý list má pevnú stredovú žilu, z ktorej vyrastá veľký počet tuhých, ihlicovitých lístkov, dlhých 8 – 15 cm a usporiadaných do širokého V. Mladé listy môžu rásť zvislo, ostatné sa oblúkovito nakláňajú na strany.
Rozmnožovanie
Cykas je dvojdomá rastlina, ktorá sa rozmnožuje semenami. Samčia rastlina tvorí väčšinou jednu (niekedy viac) samčích šištíc oválno kužeľovitého tvaru. Veľké sú 30 – 60 cm a tvoria peľ. Samičia rastlina tvorí len jednu guľovitú pseudošišticu vyformovanú zo sperených listov držiacich semená – veľkú do 20 cm. Rozoznať samčiu rastlinu od samičej bez šišiek nie je možné.
Cykas japonský sa v domácich podmienkach dá množiť aj oddelením kmeňových výhonkov, postranných odnoží, ktoré sa odoberajú v zimnom období počas vegetačného odpočinku. Nechajte ich zakoreniť v pôde zmiešanej s hrubším pieskom a vo veľkom teple (okolo 30 °C). Pomôcky a doplnky do záhrady aj domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať cykas
Umiestnenie
Rastline sa najlepšie darí na jasnom filtrovanom svetle. Vhodná je normálna izbová teplota s minimom 15°C, v zime však znáša aj chladnejšie podmienky.
Zemina
Vyhovuje mu hlinitý vzdušný a priepustný substrát. Pre zvýšenie priepustnosti pôdy, ktorá je základnou podmienkou pestovateľského úspechu, mu do nej zamiešajte kamienky, alebo iný hrubý materiál, ako napríklad perlit či keramzit.
Zálievka
Rastlinu počas vegetačného obdobia zalievajte pravidelne a stredne výdatne a medzi zálievkami nechajte povrch zeminy preschnúť. Škodí jej prílišné vlhko a najhoršia je kombinácia vlhka a chladu. Ak cykas na zimu premiestnite do chladnejšieho prostredia, udržiavajte mu zeminu takmer suchú.
Hnojenie
Od jari do jesene podávajte raz za mesiac slabší roztok viaczložkového hnojiva alebo hnojiva určeného pre izbové rastliny. V zime, ani pár týždňov po presádzaní sa hnojivo nepodáva.
Pestovateľské rady
Cykasu vyhovuje takzvané letnenie, to znamená umiestnenie počas leta vonku na chránenom stanovišti. V zime má rád zimný oddych, kedy mu vyhovuje umiestnenie na svetlom a chladnom mieste s teplotou 5 – 10°C. Ideálne je pestovanie v skleníku alebo v zimnej záhrade.
Rastlina rastie veľmi pomaly, obvykle vytvára raz za rok vrh listov, ktoré rastú zo stredu a odvíjajú lístky podobne ako listy papradí. Aby rastlina vyrašila nové listy, potrebuje dostatočne veľa tepla a svetla. V chlade listy nevytvorí. Ak vytvára nepekné a pretiahnuté listy, ktoré občas aj zasychajú, má nedostatok svetla.
Odporúča sa presádzať cykas každý tretí rok, vždy začiatkom jari. Vhodný je ťažký kvetináč primeraný rozmerom rastliny, aby jej zabezpečil stabilitu. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Cykas pomerne dobre znáša zanedbávanie a nezalievanie. Naopak, škodí mu prílišná starostlivosť spojená s prelievaním, nadmerným hnojením a príliš výživnou hutnou pôdou.
Pridaj komentár