Blyskáč jarný, (Ficaria verna, syn: Ranunculus ficaria), (Ranunculaceae – iskerníkovité), cz: Orsej jarní, en: Lesser celandine, Pilewort
Charakteristika
Blyskáč jarný je trváca jarná bylina. Vysoká býva od 8 – 20 cm. Má kyjovité koreňové hľuzy, z ktorých vyrastajú dlhostopkaté holé lesklé listy. Ich tvar je srdcovito vajcovitý alebo okrúhlo obličkovitý. Po okrajoch sú listy nepravidelne vrúbkované.
Žlté lesklé kvety rastú jednotlivo na dlhých stopkách. Kvitnú od marca do apríla, v niektorých oblastiach aj v máji. V priemere sú veľké 2 – 3 cm. Plody sú nažky, roznášajú ich mravce.
Botanicky je tento druh variabilný a rozdeľuje sa na nižšie taxonomické jednotky, ktoré sa navzájom odlišujú rastom (plazivé formy), zakoreňovacou schopnosťou, tvorbou rozmnožovacích cibuliek a semena. Blyskáč cibuľkonosný (Ficaria bulbiferia al.) tvorí v pazuchách dolných listov vajcovité, rozmnožovacie hľúzky a plody (nažky) tvorí len zriedka. Všetky poddruhy sú rovnako liečivé a ich liečivé účinky sú kvalitatívne rovnaké.
Výskyt v prírode
Blyskáč jarný je európsky druh vyskytujúci sa od nížin do subalpínskeho stupňa. Rastie na vlhkých, tienistých, humóznych miestach v podraste lesov a hájov a v húštinách, kde vytvára súvislé porasty. Vyhovujú mu prameniská, oblasti pozdĺž potôčikov, naplaveniny a mokrade. Nájsť ho môžete v krovinách, v lužných lesoch, jelšinách a na vlhkejších miestach listnatých lesov či popri cestách.
Liečivé účinky
Na liečebné účely sa zbiera vňať (Herba ficariae). Suší sa v tieni. Zber vňate sa robí v marci a apríli.
Droga obsahuje alkaloidy chelidonín a cholerytrín, ďalej saponín fikarín, triesloviny a veľa vitamínu C. V ľudovom liečiteľstve sa z blyskáča pripravujú čaje proti skorbutu. Extrakty z drogy sa pridávajú do kúpeľov proti bradaviciam, hemoroidom a svrabu. Používa sa pri rôznych kožných ochoreniach, proti vyrážkam a na zastavenie krvácania.
Mladá čerstvá vňať alebo len listy (pred tým ako vykvitnú kvietky) sa pridávajú do zmesi jarných šalátov, ktoré sú vhodné na doplnenie vitamínov v jarnom období. Súčasťou takýchto šalátov môžu byť aj listy a kvety kapucínky, pažítka, rukola, mladé lístky cvikly a podobne. Výbavu do kuchyne si doplníte tu.
Dobytok sa pri pasení blyskáču jarnému vyhýba, pretože je slabo jedovatý. Sušením alebo tepelným ošetrením sa však obsah jedu stráca, mladé lístky neobsahujú nijaké jedovaté látky.