Šalvia muškátová, (Salvia sclarea), (Lamiaceae – hluchavkovité), cz: Šalvěj muškátová, en: Clary, Clary sage
Charakteristika
Šalvia muškátová je dvojročná alebo krátkodobá bylinná trvalka pochádzajúca zo Stredomoria. Má priamu hranatú stonku olistenú veľkými protistojnými a vráskatými listami. Horná strana listov je drsná, pretože je pokrytá žľaznatými chĺpkami. V prvom roku vytvára ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku s listami a kvetmi. Kvety sú bielo ružovej alebo ružovofialovej farby, v koncových klasoch sú podložené krycími listeňmi (šupinkami) rovnakej farby. Plody sú tvrdky. Šalvia dorastá do výšky 1 m a šírky 50 cm.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa roztrusujú do okolia. Samovýsev prebieha vtedy, keď má rastlina vyhovujúce životné podmienky. Mladé rastlinky môžete popretŕhať, alebo podľa potreby presadiť. Šalviu si môžete aj predpestovať a v máji presadiť na záhon. Rôzne záhradné pomôcky a doplnky aj do domácnosti si vyberiete tu.
Ako pestovať šalviu muškátovú
Umiestnenie
Uprednostňuje svetlé slnečné a suchšie stanovište a znesie aj polotieň. Je mrazuvzdorná.
Zemina
Vyhovuje jej výživná hlinitá pôda s dostatkom vápnika, skôr suchšia, premokrenie jej škodí.
Zálievka
Netreba zalievať, ako už bolo spomenuté, šalvia uprednostňuje suchšiu pôdu, nadmerná vlhkosť jej nevyhovuje, hlavne v chladnejších obdobiach.
Kvitnutie
Kvitne od mája do augusta. Kvety majú silnú, ale príjemnú arómu. Koncový kvetný klas je zo začiatku sklonený smerom nadol a postupne, ako sa rozvíja sa vyrovnáva a mohutnie.
Zber kvetov a vňate
Od júna do augusta.
Zber listov
V máji a júni.
Využitie
Zvykne sa pestovať ako dekoratívna rastlina v záhonoch, silnou arómou kvetov krásne prevonia svoje okolie. Používa sa aj na liečebné účely, využívajú sa kvety, celá vňať aj listy (Flos, Herba, Folium salviae sclarae). Liečivé účinky sú popísané nižšie. Okrem toho je známe jej využitie pri výrobe korenistých vín a vermutov a v kozmetickom priemysle pri výrobe kolínskej vody, parfumov a mydiel.
Liečivé účinky
Kvety šalvie muškátovej sa zbierajú postupne, ako sa rozvíjajú. Listy sa zbierajú v čase pred kvitnutím a vňať o niečo neskôr. Nazbieraný materiál sa suší oddelene pri teplotách do 35°C. Drogy omamne voňajú a chutia horko. Obsahujú horčiny, triesloviny a silicu voňajúcu levanduľou. V ľudovom liečiteľstve sa používajú proti žalúdočným ťažkostiam, kŕčom, nadúvaniu a hnačkám.
Čaj sa pripravuje z 3 polievkových lyžíc sušenej rastliny a 0,5 litra vody. Varí sa 5 minút a rovnako dlho sa nechá postáť. Denne sa z neho pijú 2 – 3 šálky. Čaj povzbudzuje organizmus a pôsobí aj proti ženským chorobám. Odvar z trojnásobného množstva sušenej rastliny alebo šalviový ocot sa prikladajú na rany a vredové ochorenia.
Príbuzné druhy
Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je 30 – 60 cm vysoký poloker s metlovito rozkonárenou stonkou, ktorá je husto obrastená neopadavými listami. Listy sú protistojné, oválne, sýtozelené a na líci vráskaté. Kvety bývajú fialovomodré, červenofialové alebo aj biele a sú zoskupené do koncových klasov.
Šalvia ohnivá (Salvia splendens) je nenáročná a dlhodobo kvitnúca letnička s výrazne žiarivými červenými kvetmi. Má kompaktný a nízky vzrast, ktorý dosahuje 25 – 40 cm. Pôvodom je to subtropická trvalka z Brazílie.
Šalvia modrá (Salvia farinacea) je tiež nenáročná a dlhodobo kvitnúca ozdobná letnička. Má kompaktný, kríčkovitý vzhľad a kvitne tmavomodrými kvetmi.
Šalvia hájna (Salvia nemorosa) je trváca, 20 – 50 a viac cm vysoká trsovitá mrazuvzdorná bylina, ktorá u nás rastie voľne v prírode.
Prosím kde dostať kúpiť semená ,alebo planétu šalvie muškátového?
Dobrý deň, šalvia muškátová sa moc nepredáva, treba nájsť ochotného suseda pestovateľa, ktorý vám dá priesadku. Ak by ste chceli iný druh šalvie, tak skúste tu.
Poprosila by som Vas o zaslanie semena šalvie muskatovej. 2 ks
Ďakujem