Šalvia muškátová

Šalvia muškátová (Salvia sclarea), (Hluchavkovité – Lamiaceae)

Šalvia muškátová

Charakteristika

Šalvia muškátová je dvojročná rastlina s priamou, hranatou stonkou olistenou veľkými protistojnými a vráskatými listami. V prvom roku vytvára rastlina ružicu prízemných listov, v druhom roku stonku s listami a kvetmi. Kvety sú ružovofialovej farby, v koncových klasoch sú podložené krycími lístkami (šupinkami) rovnakej farby. Plody sú tvrdky. Šalvia dorastá do výšky 1 m a šírky 50 cm.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa semenami, ktoré sa roztrusujú do okolia. Samovýsev prebieha hlavne vtedy, ak má rastlina vyhovujúce životné podmienky. Mladé rastlinky môžeme popretŕhať, alebo podľa potreby presadiť. Šalviu si môžeme aj predpestovať a v máji presadiť na záhon.

Údaje pre pestovateľov

Umiestnenie
Šalvia muškátová uprednostňuje slnečné a suchšie stanovište, znesie aj polotieň. Je mrazuvzdorná.

Zemina
Vyhovuje jej výživná hlinitá pôda, skôr suchšia, premokrenie jej škodí.

Zálievka
Netreba zalievať, šalvia uprednostňuje suchšiu pôdu, nadmerná vlhkosť jej nevyhovuje, hlavne v chladnejších obdobiach.

Kvitnutie
Kvitne od mája do augusta. Kvety majú silnú, ale príjemnú arómu. Tvoria sa na sklonených stopkách a postupne sa vyrovnávajú.

Zber kvetov a vňate
Od júna do augusta.

Zber listov
V máji a júni.

šalvia muškátová
V prvom roku vytvára šalvia muškátová ružicu prízemných listov. (Foto z februára.)

Využitie šalvie muškátovej

Šalviu muškátovú môžeme pestovať ako dekoratívnu rastlinu v záhonoch, silnou arómou kvetov prevonia svoje okolie. Používa sa aj na liečebné účely, využívajú sa kvety, celá vňať aj listy (Flos, Herba, Folium salviae sclarae). Liečivé účinky sú popísané v nižšom odstavci. Okrem toho sa rastlina používa pri výrobe korenistých vín a vermutov a v kozmetickom priemysle pri výrobe kolínskej vody, parfémov a mydiel.

Liečivé účinky

Kvety šalvie muškátovej zbierame postupne ako sa rozvíjajú. Listy zbierame v čase pred kvitnutím a vňať o niečo neskôr. Nazbieraný materiál sa suší oddelene pri teplotách do 35°C. Drogy omamne voňajú a chutia horko.

Obsahujú horčiny, triesloviny a silicu voňajúcu levanduľou. V ľudovom liečiteľstve sa používajú proti žalúdočným ťažkostiam, kŕčom, nadúvaniu a hnačkám.

Čaj sa pripravuje z 3 polievkových lyžíc drogy a 0,5 litra vody. Varí sa 5 minút a rovnako dlho sa nechá postáť. Denne sa z neho pijú 2 – 3 šálky. Čaj povzbudzuje organizmus a pôsobí aj proti ženským chorobám. Odvar z trojnásobného množstva drogy alebo šalviový ocot sa prikladajú na rany a vredové ochorenia.

Príbuzné druhy

Šalvia lekárska (Salvia officinalis) je 30 – 60 cm vysoký poloker s metlovito rozkonárenou stonkou, ktorá je husto obrastená neopadavými listami. Listy sú protistojné, oválne, sýtozelené a na líci vráskaté. Kvety bývajú fialovomodré, červenofialové alebo aj biele a sú zoskupené do koncových klasov.

Šalvia ohnivá (Salvia splendens)  je nenáročná a dlhodobo kvitnúca letnička s výrazne žiarivými červenými kvetmi. Má kompaktný a nízky vzrast, ktorý dosahuje 25 – 40 cm. Pôvodom je to subtropická trvalka z Brazílie.

Šalvia modrá (Salvia farinacea) je tiež nenáročná a dlhodobo kvitnúca ozdobná letnička. Má kompaktný, kríčkovitý vzhľad a kvitne tmavomodrými kvetmi.

3 thoughts on “Šalvia muškátová

 • 31. mája 2020 at 10:00
  Permalink

  Prosím kde dostať kúpiť semená ,alebo planétu šalvie muškátového?

  Reply
  • 1. júna 2020 at 11:59
   Permalink

   Dobrý deň, šalvia muškátová sa moc nepredáva, treba nájsť ochotného suseda pestovateľa, ktorý vám dá priesadku. Ak by ste chceli iný druh šalvie, tak skúste tu.

   Reply
 • 9. júna 2020 at 14:27
  Permalink

  Poprosila by som Vas o zaslanie semena šalvie muskatovej. 2 ks
  Ďakujem

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.