Echinacea purpurová

Echinacea purpurová (Echinacea purpurea), (Astrovité – Asteraceae), cz: Třapatka nachová, en: Eastern purple coneflower, pl: Jeżówka purpurowa

Echinacea purpurová

Charakteristika

Echinacea purpurová je trvalá trsovitá rastlina dorastajúca do výšky 1 – 1,3 m. Má silný koreň, z ktorého vyrastá prízemná ružica listov a vzpriamená, drsná, pevná, riedko vetvená stonka. Listy bývajú protistojné aj striedavé. Sú podlhovasto oválne, kopijovité, zúbkaté, drsné a rastú na dlhých stopkách.

Tvarom sa kvety podobajú rudbekiám. Sú medonosné, priťahujú včely aj motýle a vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia. Kvet vyrastá na konci stonky. Farba úzkych jazykovitých kvetných lupeňov je tmavoružová. Pestujú sa však aj mnohé kultivary so sfarbením lupeňov v odtieňoch bielej, smotanovej, žltej alebo oranžovej farby. Stred je vyklenutý, tmavo fialový až hnedý, s prečnievajúcimi tvrdo pichlavými bodlinami, pripomínajúcimi ježka. Základ slova ježko sa nachádza aj v latinskom, alebo aj v poľskom pomenovaní rastliny. Plod je nažka. Rastlina nemá rada mráz.

Rozmnožovanie a výsev

Pestuje sa zo semien. V marci alebo apríli sa vysievajú do skleníkov alebo parenísk a na konečné stanovisko sa vytriedené presádzajú v polovici mája. Rastlinky klíčia aj 6 týždňov od výsevu. Semená môžeme vysiať aj priamo na záhon, a to koncom apríla.

Echinaceu môžeme vypestovať aj delením trsov alebo koreňovými odrezkami. Vhodné obdobie je na jar alebo na jeseň, kedy sa zároveň aj zbiera koreň.

Pestovanie echinacey

Umiestnenie
Rastlina obľubuje stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste, vhodný je aj ľahší tieň.

Zemina
Echinacea nie je náročná na pôdu, vhodná je pre ňu hlboká záhradná zemina s dostatkom humusu aj vápnika a s primeranou vlhkosťou. Vyrastie aj na chudobnejšej kamenistej pôde. Počas vegetačného obdobia rastlina uvíta, ak jej prisypeme trochu vyzretého humusu.

Zálievka
Zálievku volíme primeranú a ku koreňom, nikdy nie na listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní. K suchu býva tolerantná.

Kvitnutie
Echinacea patrí medzi dlhokvitnúce trvalky, zvykne kvitnúť od júna do októbra.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujeme chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíme bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Echinacea nemá rada mráz, preto je lepšie na zimu ju chrániť. Koncom jesene sa odporúča rastlinu zostrihnúť až na zem, prihrnúť zeminou a prikryť vetvičkami.

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Echinaceu umiestňujeme do záhonov ako solitérnu rastlinu, vtedy ju vysádzame na vzdialenosť pol metra od seba. Pekne vynikne aj v prírodne komponovaných výsadbách v kombinácii s podobnými, predovšetkým astrovitými letničkami alebo s jemnými, vysokými ozdobnými trávami. Jesenné záhony tvorí zvyčajne aj rudbekia, cínia, astry, alebo rôzne rozchodníky.

Príbuzné druhy

Echinacea úzkolistá (Echinacea angustifolia) je trváca alebo jednoročná bylina, dorastajúca do 50 cm. Jazykovité kvety má užšie a dlhšie ako Echinacea purpurea a sú ružovkasté. Aj tento druh pochádza zo Severnej Ameriky. V okrasných záhradách sa vysádza menej, ako jej príbuzný druh echinacea purpurová, pretože je menej dekoratívna.

Využitie

Okrem využitia v okrasnom záhradníctve, kde je využívaná pre dlhé obdobie kvitnutia a nenáročnosť, má echinacea uplatnenie aj v liečiteľstve.

Pripisuje sa jej vplyv na zvyšovanie obranyschopnosti organizmu a posilňovanie celkovej imunity hlavne v chrípkovom období. Na liečebné účely sa zbierajú kvety, listy a koreň, v ktorom sú najúčinnejšie látky. Listy a kvet môžeme zbierať z dvojročnej rastliny, koreň sa doporučuje zbierať z minimálne trojročnej rastliny. Vyrábajú sa tinktúry, čaje a cukríky a užívajú sa pri chorobách, ale aj ako prevencia proti vírusovým ochoreniam. Echinacea býva využívaná aj v homeopatickej liečbe.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.