Cínia pôvabná

Cínia pôvabná (Zinnia elegans), (Asteraceae – Astrovité)

Cínia pôvabná (Zinnia elegans), (Asteraceae – Astrovité)

Charakteristika

Cínia pôvabná je obľúbená letnička dorastajúca do výšky 80 cm, závisí to od konkrétnej odrody a podmienok pestovania. Stonku má pevnú, hranatú alebo okrúhlu, chlpatú a rozkonárenú. Listy vyrastajú protistojne, sú sediace a majú vajcovitý až eliptický tvar a tiež sú chlpaté. Kvety majú rôzne tvary aj farby. Môžu byť jednoduché aj plné, chryzantémovité, kaktusovité, pompónkovité aj ihlicovité. Veľkosť najväčších kvetov môže byť až 10 cm v priemere. Kvety kvitnú v sýtych farbách od bielej, cez žltú, oranžovú, ružovú, červenú, fialovú a zelenú.

Rozmnožovanie a výsev

Cínia sa pestuje zo semien. Semená vyklíčia cca za týždeň od zasiatia a ideálna teplota klíčenia je 15 °C. Záhradkári si zvyknú predpestovávať priesady v marci alebo apríli. Keďže sú cínie citlivé na mráz, na záhon ich vysadíme až v polovici mája, keď už nehrozia mrazy.
V teplejších oblastiach ich môžeme vysievať koncom jari aj priamo na záhon. Sejba sa robí do prekyprenej pôdy do hĺbky 1 až 1,5 cm a zasýpa sa rozdrobenou zeminou.

Vyklíčené rastlinky treba pretrhať, vhodná vzdialenosť medzi nimi je 15 – 30 cm. Lepšie však vyniknú v hustejšom poraste ako v riedkom. Cínie sú pevné, ľahko sa vyberajú zo zeme a po presadení sa dobre ujímajú, predovšetkým rastliny do výšky 15 cm.

Cínia pôvabná

Pestovanie cínií

Umiestnenie
Cínie sadíme na slnečné, teplé, bezveterné stanovište. Slnko je pre ne nevyhnutnosťou. Na veľmi tienistých a polotienistých miestach rastú pomalšie. Neprosperujú ani v hustom zatienenom poraste s inými rastlinami. Keďže majú kríčkovitý vzrast, majú rady okolo seba priestor.

Zemina
Vyhovuje im dobre priepustná, úrodná, humózna zemina na plnom slnku. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem. Znesú aj menej výživnú pôdu, no potom sú menšie a slabšie kvitnú.

Zálievka
Pri presádzaní ich vždy dostatočne zalejeme, aby sa rastlinky uchytili, potom už stačí zalievať striedmo, vyhovuje im primerane vlhká zemina. V čase horúčav a sucha, doprajeme cíniám pravidelnú závlahu ku koreňom, nikdy nie na listy. Vysušenie pôdy spôsobuje cíniam vädnutie listov. Po zálievke sa väčšinou rýchlo spamätajú a vyzerajú znova svieže. Aby vydržali dlho zdravé a krásne, je lepšie nevystavovať ich stresu z vysušenia.

Kvitnutie
Cínie kvitnú od júna až do prvých mrazov, často kvitnú ešte v októbri. Pravidelne odstraňujeme z porastu odkvitnuté kvety, aby sa nevysemeňovali a nepôsobili rušivo.

Starostlivosť
Keď majú dobré podmienky, narastú vysoké, rozkonárené s bohatým kvetenstvom. Pri prudkých vetroch a dažďoch sa zvyknú zváľať, preto sa oplatí priviazať ich preventívne k opore.

Choroby a škodcovia
Ak máme cínie vysadené v hustom poraste, môže sa vyskytnúť pleseň alebo múčnatka na listoch a stopkách. Pri spozorovaní príznakov začínajúcej choroby treba listy, alebo celú napadnutú rastlinu hneď odstrániť. Porast treba prevzdušniť aj vytrhaním menších rastlín a niektorých spodných listov.

Cínia pôvabná je pomerne odolná voči chorobám a škodcom, ak je pestovaná na vhodnom mieste a vo vhodných podmienkach. Veľkú hrozbu predstavujú slimáci a slizniaci, ktorí obhrýzajú lístky mladých sadeníc a klíčiacich rastliniek, ktoré mnohokrát celkom zlikvidujú. Možnou prevenciou je výsadba urastenejších priesad, na ktoré si slimáci až tak netrúfajú.

Starostlivosť po odkvitnutí

Ak si chceme zabezpečiť kvalitné semienka pre nasledujúci rok, necháme kvety na stonke úplne vyschnúť a zbierame ich počas suchých a slnečných dní. Rastliny si predtým môžeme označiť farebnými stuhami, ak ich chceme zbierať podľa farieb. Zbierajú sa celé hlávky, ktoré sa ukladajú do škatúľ alebo papierových vrecúšok a skladujú na suchom mieste. K semienkam priložíme aj menovku rastliny, aby sme pri vysievaní presne vedeli, čo to je.

Využitie

Cínie vysádzame na záhony samostatne alebo zmiešané s ostatnými letničkami. Môžeme ich pestovať s krasuľkami, rudbekiou, echinaceou, kokardou a podobne. Vyniknú aj vysadené v nádobách, ako vďačná ozdoba balkónov či terás. Zaujímavé nádoby na pestovanie môžete nájsť, keď kliknete sem.

Sú veľmi vhodné na rez. Vo váze, ak im budeme denne vymieňať vodu, vydržia aj viac ako desať dní. Predtým než kvety dáme do vázy, treba im otrhať listy, aby zbytočne nezahnívali. Nechajú sa len tie, ktoré sú pri kvetoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.