Cínia pôvabná

Cínia pôvabná, (Zinnia elegans), (Asteraceae – astrovité)

Charakteristika

Cínia pôvabná je obľúbená letnička dorastajúca do výšky 80 cm, závisí to od konkrétnej odrody a podmienok pestovania. Stonku má pevnú, hranatú alebo okrúhlu a rozkonárenú. Listy vyrastajú protistojne, sú sediace a majú vajcovitý až eliptický tvar. Stonka aj listy sú chĺpkaté a na dotyk drsné. Kvety majú rôzne tvary aj farby. Môžu byť jednoduché, poloplné aj plné, chryzantémovité, pompónkovité aj ihlicovité. Veľkosť najväčších kvetov môže byť až 10 cm v priemere. Kvety kvitnú v sýtych farbách od bielej, cez žltú, oranžovú, ružovú, červenú, fialovú a zelenú.

Cínia má pôvod v Mexiku. Rod Cínia pomenoval Carl von Linné po nemeckom botanikovi Johannovi Gottfriedovi Zinnovi, ktorý druhy, ktoré sú dnes známe ako Zinnia peruviana, opísal v roku 1757 ako Rudbeckia foliis. Linné si uvedomil, že to nie je Rudbeckia.

Rozmnožovanie a výsev

Cínia sa pestuje zo semien. Semená vyklíčia cca za týždeň od zasiatia a ideálna teplota klíčenia je 15 °C. Záhradkári si zvyknú predpestovávať priesady v marci alebo apríli v parenisku. Keďže sú cínie citlivé na mráz, na záhon ich vysádzajte až v polovici mája, keď už nehrozia mrazy. Pareniská a fóliovníky si vyberiete tu.
V teplejších oblastiach ich môžete vysievať koncom jari aj priamo na záhon. Sejba sa robí do prekyprenej pôdy do hĺbky 1 až 1,5 cm a zasýpa sa rozdrobenou zeminou.

Vyklíčené rastlinky treba pretrhať, vhodná vzdialenosť medzi nimi je 15 – 30 cm. Lepšie vyniknú v hustejšom poraste ako v riedkom. Cínie sú pevné, ľahko sa vyberajú zo zeme a po presadení sa dobre ujímajú, predovšetkým rastliny do výšky 15 cm.

Cínia pôvabná

Ako pestovať cíniu

Umiestnenie
Vysaďte si ju na slnečné, teplé, bezveterné stanovište. Slnko je pre ňu nevyhnutnosťou. Na veľmi tienistých a polotienistých miestach rastie pomalšie. Neprosperuje ani v hustom zatienenom poraste s inými rastlinami. Keďže má kríčkovitý vzrast, potrebuje okolo seba priestor.

Zemina
Vyhovuje jej dobre priepustná, úrodná, humózna hlinitá zemina na plnom slnku. Znesie aj menej výživnú pôdu, no potom je menšia a slabšie kvitne.

Zálievka
Pri presádzaní ju vždy dostatočne zalejte, aby sa dobre uchytila, potom už stačí zalievať striedmo, vyhovuje jej primerane vlhká zemina. V čase horúčav a sucha, jej doprajte pravidelnú závlahu ku koreňom, nikdy nie na listy. Vysušenie pôdy spôsobuje cínii vädnutie listov. Po zálievke sa väčšinou rýchlo spamätá a vyzerá znova sviežo. Aby vydržala dlho zdravá a krásna, je lepšie nevystavovať ju stresu z vysušenia.

Kvitnutie
Cínia kvitne od júna až do prvých mrazov, často kvitne ešte v októbri. Pravidelne odstraňujte z porastu odkvitnuté kvety, aby sa nevysemeňovali a nepôsobili rušivo.

Starostlivosť
Keď má dobré podmienky, narastie vysoká, rozkonárená s bohatým kvetenstvom. Pri prudkých vetroch a dažďoch sa zvykne váľať, preto sa oplatí priviazať ju preventívne k opore. Mladé sadenice zaštipávajte, aby sa rozvetvovali. Užitočné pomôcky a doplnky do vašej záhrady nájdete tu.

Choroby a škodcovia

Ak máte cínie vysadené v hustom poraste, môže sa vyskytnúť pleseň alebo múčnatka na listoch a stopkách. Pri spozorovaní príznakov začínajúcej choroby treba listy, alebo celú napadnutú rastlinu hneď odstrániť. Porast treba prevzdušniť aj vytrhaním menších rastlín a niektorých spodných listov.

Cínia pôvabná je inak pomerne odolná voči chorobám a škodcom, ak je pestovaná na vhodnom mieste a vo vhodných podmienkach. Veľkú hrozbu predstavujú slimáci a slizniaci, ktorí obhrýzajú lístky mladých sadeníc a klíčiacich rastliniek, ktoré mnohokrát celkom zlikvidujú. Možnou prevenciou je výsadba urastenejších priesad, na ktoré si slimáci až tak netrúfajú.

Pestovatelia si okolo vysadených rastlín umiestňujú medený plôtik, slizniaky a slimáky totiž majú prirodzenú averziu voči medi. Pre viac plašičov škodcov, kliknite sem.

Starostlivosť po odkvitnutí

Ak si chcete zabezpečiť kvalitné semienka pre nasledujúci rok, nechajte kvety na stonke úplne vyschnúť a semienka zbierajte počas suchých a slnečných dní. Zbierajú sa celé hlávky, ktoré sa ukladajú do škatúľ alebo papierových vrecúšok a skladujú na suchom mieste. K semienkam priložte aj menovku rastliny, aby ste pri vysievaní presne vedeli, čo máte.

Využitie

Cínie sa vysádzajú na záhony samostatne alebo zmiešané s ostatnými letničkami. Môžete ich pestovať s krasuľkami, rudbekiou, echinaceou, kokardou a podobne. Darí sa im aj v nádobách, v ktorých vďačne ozdobia balkóny či terasy. Zaujímavé nádoby na pestovanie môžete nájsť, keď kliknete sem. Nádoby zabezpečte drenážnou vrstvou a kvalitným substrátom. Počas kvitnutia im doprajte občasnú výživu v podobe hnojiva pre balkónové letničky.

Sú veľmi vhodné na rez. Vo váze, ak im budete denne vymieňať vodu, vydržia aj viac ako desať dní. Predtým než kvety dáte do vázy, treba im otrhať spodné listy, aby zbytočne vo vode nezahnívali. Nechajú sa len tie, ktoré sú pri kvetoch.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *