Rudbekia

Rudbekia, (Rudbeckia), (Asteraceae – astrovité), en: Orange coneflower, cz: Třapatka

Rudbekia

Charakteristika

Rudbekia je dvojročná alebo krátko trvalá trsovitá rastlina, dorastajúca do výšky 30-100 cm. Jej veľkosť záleží od odrody, alebo aj od podmienok, v akých je pestovaná. Kvety rudbekií sa skladajú z tmavého vypuklého stredu a jazykovitých kvetných lístkov, ktoré môžu byť jednoduché alebo aj plnokveté, vo farbách od sýto žltej cez oranžovú po hnedočervenú. Vyznačujú sa dlhým obdobím kvitnutia. Tvarom sa kvety podobajú margarétam alebo gerberám. Priťahujú lietajúci hmyz, ako sú včely, muchy, motýle. Vďaka veľkým, husto usporiadaným oválnym listom vytvárajú rudbekie aj bohatú zeleň. Listy majú tmavozelenej farby so šedastým odtieňom, sú žilnaté a chĺpkami zdrsnené.

Rastlina má domov na stepných pláňach Severnej Ameriky a v Európe sa pestuje od 17. storočia. Je mrazuvzdorná do -20°C.

Šľachtením rudbekií vznikajú nové druhy odrôd, cieľom je vypestovať rastliny s vynikajúcimi vlastnosťami alebo krásou. Vývoj sa zameriava na sýtosť farieb, veľkosť kvetov, alebo odolnosť proti chorobám, predovšetkým plesniam. Veľa, najmä nových odrôd, vzniklo krížením viacerých druhov a väčšina predávaných rastlín sú ich hybridy.

Rudbekia veľkokvetá (Rudbeckia grandiflora) vytvára hustý kompaktný trs s množstvom zlatožltých kvetov s hnedým stredom. Po spätnom reze opäť zakvitne.

Rudbekia srstnatá (Rudbeckia hirta) je najčastejšie pestovanou rudbekiou v záhradách. Rastlina je celá ochlpená a na dotyk drsná, kvety mávajú 8 cm priemer.

Rudbekia trojlaločná (Rudbeckia triloba) dorastá do výšky 150 cm a bohato sa rozvetvuje. Kvitne drobnejšími, žiarivo žltými kvetmi.

Rudbekia žiarivá (Rudbeckia fulgida) má pevný trs, ktorý sa na rozdiel od iných odrôd nevylamuje.

Rozmnožovanie a výsev

Pestuje sa zo semena. Semená sú čierne štvorhranné nažky, veľké cca 2 mm. Začiatkom marca sa vysievajú do skleníkov alebo parenísk a na konečné stanovisko sa vytriedené presádzajú v polovici mája. Rastlinky vyklíčia v priebehu 10 dní od výsevu. Vyklíčia aj na svetle, ale po vzídení je dobré prisypať im tenkú vrstvu zeminy. Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu.

Ako pestovať rudbekiu

Umiestnenie
Vyhovuje jej stanovište na svetlom, teplom a slnečnom mieste, vhodný je aj ľahší tieň. Čím má viac svetla, tým má žiarivejšie a lepšie vyfarbené kvety. Znesie aj občasný vietor.

Zemina
Rudbekia nie je náročná na pôdu, stačí jej bežná záhradná zemina s dostatkom humusu a primeranou vlahou pre bohaté kvitnutie. Pôda môže byť od mierne kyslej po mierne zásaditú.

Zálievka
Zálievku zvoľte primeranú a ku koreňom, nikdy nie na listy. Polievať treba krátko po výsadbe a tiež počas horúcich a suchých dní.

Kvitnutie
Rastliny zvyknú zakvitnúť 12 až 14 týždňov od výsevu, čiže od polovice júna do polovice júla a kvitnú až do jesene, zvyčajne do konca septembra. Znesú aj mierny mráz. Pri niektorých odrodách sa však môže stať, že zakvitnú až v nasledujúcom roku. Preto sa občas zvyknú vysádzať aj na jeseň.

Choroby a škodcovia
Rudbekia býva pochúťkou pre húsenice niektorých motýľov. Vodou pokropené listy sú náchylnejšie na choroby, preto rastliny zalievajte len ku koreňom. Listy bývajú ohrozované múčnatkou a septóriovou škvrnitosťou.

Starostlivosť
Platia všeobecné pravidlá: Zo záhonov pravidelne odstraňujte chorobami alebo škodcami napadnuté rastliny, pôsobia rušivo a bývajú zdrojom nákazy. Odporúča sa tiež odstraňovať burinu, kypriť pôdu a priebežne odstrihávať odkvitnuté kvety. Tým zabezpečíte bohaté kvitnutie počas celej sezóny.

Keďže rudbekia nepatrí k dlhovekým trvalkám, z roka na rok bude bohatosť kvitnutia slabnúť, po troch až štyroch rokoch sa odporúča vypestovať si nové rastliny zo semena.

  • Rudbekia
  • Rudbekia
  • Rudbekia
  • Rudbekia

Kombinácia s inými kvitnúcimi rastlinami

Rudbekie sa vysádzajú do záhonov ako solitéry, alebo sa zvyknú kombinovať s ďalšími podobnými, predovšetkým astrovitými letničkami – krásnoočkami, chryzantémami, aksamietnicami, prípadne s jemnými, vysokými ozdobnými trávami. Jesenné záhony tvorí zvyčajne aj echinacea, cínia, astry alebo rôzne rozchodníky. Všetky sú vhodnými spoločníkmi pre rudbekiu.

Ak ich chcete pestovať ako solitéry, vysaďte si ich na jar alebo na jeseň na vzdialenosť pol metra od seba. Nižšie odrody sú vhodné aj pre pestovanie v nádobách, ideálne v samozavlažovacích. Pekné kvetináče môžete nájsť napríklad aj tu.

...

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *