Fikus benjamín

Figovník benjamín, Fikus, Figovník lesklý, Fikus malolistý, (Ficus benjamina), (Moraceae – morušovité), cz: Fíkovník drobnolistý, Fíkus malolistý, en: Weeping fig, Benjamin fig, Ficus tree

Ficus benjamina

Charakteristika

Fikus benjamín je vždyzelený dekoratívny strom, ktorý patrí k najobľúbenejším bytovým rastlinám. Pochádza z tropickej južnej a juhovýchodnej Ázie. Má mierne ovisnuté konáriky a vajcovité hrotité listy. Bývajú sýtozelenej farby, ale obľúbené sú aj kultivary s rôznym sfarbením listov, od svetlozelenej po tmavozelenú a s rôznymi formami bieleho panašovania. V prirodzených podmienkach rastlina dorastá do výšky aj 30 m, má široko rozvetvenú korunu, ktorá dosahuje priemer cca 10 m. Je to jednodomá rastlina, tvorí súkvetia, v ktorých sú samčie a sterilné aj plodné samičie kvety. Plody sú figy oranžovo červenej farby veľké cca 2 cm. Sú jedlé, no rastlina sa pestuje skôr pre dekoratívne účely a nie pre konzumáciu plodov.

Rozmnožovanie

Fikus sa dá veľmi jednoducho rozmnožiť vrcholovými odrezkami alebo odrezkami z bočných výhonkov. Najvhodnejšie obdobie je jar, kedy sa odporúča aj zastrihávanie a tvarovanie materskej rastliny. Ideálna dĺžka odrezkov je 10 – 15 cm, no chytia sa aj väčšie. Zrežte ich tesne nad párom listov. Ak máte stimulátor zakorenenia, tak ho použite, ale odrezky zakorenia aj bez neho. Umiestnite ich do zmesi piesku a rašeliny, alebo do nádoby s vodou. Nádobu umiestnite na okno nad radiátor, sálajúce teplo podporuje tvorbu korienkov. Napomáha aj vlhkosť vzduchu.

Fikus v parkovej výsadbe (Funchal, Madeira)

Ako pestovať fikus benjamím

Umiestnenie 
Fikus benjamín má rád dostatok jasného a rozptýleného svetla, nie však priame slnečné žiarenie. Dobre sa mu darí pri normálnych izbových teplotách do 24 °C, v zime by teplota nemala klesnúť pod 15 °C. Rastlina zle znáša veľké teplotné výkyvy a prievan. V zimných mesiacoch ho pestujte na preslnených miestach.

Zemina
Dobre rastie v obyčajnej zemine. Vhodný je tiež ľahký a priepustný rašelinový substrát. Vrchnú vrstvu zeminy po čase zamieňajte za čerstvú.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia rastlinu zalievajte stredne výdatne a raz za 2 týždne jej doprajte výživu štandardným tekutým hnojivom. Polievajte odstátou vodou izbovej teploty a snažte sa rastlinu neprelievať. V zime zalievajte len mierne. Pri premokrení často dochádza k opadávaniu listov.

Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí vyhovuje fikusu zvýšená vlhkosť vzduchu. Môžete mu rosiť listy mäkkou vodou, alebo postavte ku kvetináču vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
V izbových podmienkach netvorí kvety ani plody, podobne nekvitnú ani iné izbové rastliny, napríklad šeflera alebo potosovec.

Choroby a škodcovia
Fikus benjamín môžu napadnúť štítničky a červce. Pre červce je charakteristický vatovitý voskový povlak. Ojedinelé napadnutie zdravým rastlinám takmer neškodí, škodcov však treba včas odstrániť, napríklad vatou namočenou v liehu. Červce prisadnuté na spodnej strane listov spôsobujú hnedé alebo žlté škvrny na listoch.

Medzi príčiny chradnutia rastliny a opadávania listov patria nasledovné okolnosti: nízka teplota, prievan, málo svetla, prehnojenie, podvýživa, zmena prostredia, suchý vzduch alebo preschnutie substrátu.

Ficus benjamina

Strihanie

Ak chcete fikusu udržiavať tvar a výšku, musíte mu zastrihávať rastové vrcholy. Vhodné záhradné nožnice na strihanie vetvičiek môžete nájsť tu. Po zastrihnutí rastlina roní bielu miazgu. Pri radikálnejšom strihaní zabránite stratám miazgy tak, že reznú plochu natriete práškovým dreveným uhlím.

Môže sa stať, že listy fikusu opadávajú v dôsledku nedostatku svetla, vtedy ich nový rast a zahustenie podporíte práve zrezaním konárikov.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

V lete môžete rastlinu letniť na terase alebo v záhrade, ideálne na tienistejšom mieste chránenom pred vetrom a slnečným úpekom. Intenzívne slnečné žiarenie by mohlo spáliť rastline listy. Ak pestujete v kvetináči 2 rastliny, prepletajte ich, budú pôsobiť kompaktnejšie.

Fikus benjamín dobre rastie v kvetináči, ktorý sa zdá byť až malý. Preto ho presádzajte, len keď je to už naozaj nevyhnutné. Odporúča sa priebežne mu vymieňať hornú vrstvu zeminy za čerstvú. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Sviežozelené listy fikusu časom vplyvom vápnika a prachu zmatnejú. Na prinavrátenie lesku ich treba opatrne opláchnuť destilovanou vodou a jemne postriekať listovým leskom. Lesk sa dá dosiahnuť aj odstredeným mliekom.

Ficus benjamina

Príbuzné druhy

Do rodu figovníkov patrí veľké množstvo rôznych tropických a subtropických drevín, môžu to byť stromy, kríky alebo liany.

Figovník kaučukový (Ficus elastica) je obľúbenou izbovou rastlinou, ktorá sa zvykne tiež nazývať jednoducho fikus. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá na mohutný strom vysoký vyše 30 m.

Figovník obyčajný (Ficus carica) je rozložitý opadavý ker dorastajúci do výšky 3-5 metrov. Hoci je to rastlina subtropických oblastí, pestuje sa aj na Slovensku hlavne v teplejších vinohradníckych oblastiach a to pre chutné a zdravé plody – figy.

Figovník popínavý (Ficus pumila) je drevitá vždyzelená liana, ktorá môže dorásť do dĺžky až 9–12 m. V subtropických oblastiach sa ťahá po stromoch alebo po múroch, ktoré celé pokryje. U nás sa zvykne pestovať v rôznych kultivaroch ako nenáročná interiérová rastlina.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *