Fikus benjamín

Figovník benjamín, Fikus, Figovník lesklý, Fikus malolistý, (Ficus benjamina), (Moraceae – morušovité)

Ficus benjamina

Charakteristika

Fikus benjamín je vždyzelený dekoratívny strom, ktorý patrí k najobľúbenejším bytovým rastlinám. Má mierne ovisnuté konáriky a vajcovité hrotité listy. Bývajú sýtozelenej farby a veľmi často sa pestujú aj rastliny s panašovanými listami. Za niekoľko rokov vyrastie malý fikus na izbový strom a môže narásť aj do výšky niekoľko metrov.

Rozmnožovanie

Fikus sa dá veľmi jednoducho rozmnožovať vrcholovými odrezkami alebo odrezkami z bočných výhonkov. Najvhodnejšie obdobie je jar, kedy túto činnosť spojíme so zastrihávaním a tvarovaním materskej rastliny. Ideálna dĺžka odrezkov je 10 – 15 cm. Zrežeme ich tesne nad párom listov. Ak máme stimulátor zakorenenia, tak ho použijeme, ale odrezky zakorenia aj bez neho. Umiestnime ich do zmesi piesku a rašeliny, alebo do nádoby s vodou. Nádobu alebo črepník postavíme na okno nad radiátor, sálajúce teplo podporuje tvorbu korienkov. Napomáha aj vlhkosť vzduchu.

Pestovanie

Umiestnenie 
Fikus benjamín má rád dostatok jasného a rozptýleného svetla, nie však priame slnečné žiarenie. Dobre sa mu darí pri normálnych izbových teplotách do 24 °C, v zime by teplota nemala klesnúť pod 15 °C. Rastlina zle znáša veľké teplotné výkyvy a prievan. V zimných mesiacoch ho pestujte na preslnených miestach.

Zemina
Rastlina dobre rastie v obyčajnej zemine. Vhodný je ľahký a dobre priepustný rašelinový substrát. Vrchnú vrstvu zeminy občas zamieňajte za čerstvú.

Zálievka
Počas vegetačného obdobia rastlinu zalievajte stredne výdatne a raz za 2 týždne jej doprajte výživu štandardným tekutým hnojivom. Polievajte odstátou vodou izbovej teploty a snažte sa rastlinu neprelievať. V zime zalievajte len mierne. Pri premokrení často dochádza k opadávaniu listov.

Vlhkosť vzduchu
V teplom prostredí vyhovuje fikusu zvýšená vlhkosť vzduchu. Môžete mu rosiť listy mäkkou vodou, alebo postavte ku kvetináču vodný difuzér, ktorý premieňa vodu na jemnú vodnú paru. Viacfunkčné difuzéry, ktoré sú zároveň štýlovým interiérovým doplnkom, si vyberiete tu.

Kvitnutie
V izbových podmienkach rastlina netvorí kvety ani plody, podobne nekvitnú ani niektoré iné izbové rastliny, napríklad šeflera alebo potosovec.

Choroby a škodcovia
Fikus benjamín môžu napadnúť štítničky a červce. Pre červce je charakteristický vatovitý voskový povlak. Ojedinelé napadnutie zdravým rastlinám takmer neškodí, škodcov však treba včas odstrániť, napríklad vatou namočenou v liehu. Červce prisadnuté na spodnej strane listov spôsobujú hnedé alebo žlté škvrny na listoch.

Medzi príčiny chradnutia rastliny a opadávania listov patria nasledovné okolnosti: nízka teplota, prievan, málo svetla, prehnojenie, podvýživa, zmena prostredia, suchý vzduch alebo preschnutie substrátu.

Ficus benjamina

Strihanie

Ak chcete fikusu udržiavať tvar a výšku, musíte mu zastrihávať rastové vrcholy. Vhodné záhradné nožnice na strihanie vetvičiek môžete nájsť tu. Po zastrihnutí rastlina roní bielu miazgu. Pri radikálnejšom strihaní zabránite stratám miazgy tak, že reznú plochu natriete práškovým dreveným uhlím.

Môže sa stať, že listy fikusu opadávajú v dôsledku nedostatku svetla, vtedy ich rast podporíte práve zrezaním.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

V lete môžete rastlinu letniť na terase alebo v záhrade, ideálne na tienistejšom mieste chránenom pred vetrom a slnečným úpekom. Intenzívne slnečné žiarenie by mohlo spáliť rastline listy. Ak pestujete v kvetináči 2 rastliny, prepletajte ich, budú pôsobiť kompaktnejšie.

Fikus benjamín dobre rastie v kvetináči, ktorý sa zdá byť až malý. Preto ho presádzajte, len keď je to už naozaj nevyhnutné. Odporúča sa priebežne mu vymieňať hornú vrstvu zeminy za čerstvú. Kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu.

Sviežozelené listy fikusu časom vplyvom vápnika a prachu zmatnejú. Na prinavrátenie lesku ich treba opatrne opláchnuť destilovanou vodou a jemne postriekať listovým leskom. Lesk sa dá dosiahnuť aj odstredeným mliekom.

Ficus benjamina

Príbuzné druhy

Do rodu figovníkov patrí veľké množstvo rôznych tropických a subtropických drevín, môžu to byť stromy, kríky alebo liany.

Figovník kaučukový (Ficus elastica) je obľúbenou izbovou rastlinou, ktorá sa zvykne jednoducho nazývať fikus. Vo svojom prirodzenom prostredí dorastá na mohutný strom vysoký vyše 30 m.

Figovník obyčajný (Ficus carica) je rozložitý opadavý ker dorastajúci do výšky 3-5 metrov. Hoci je to rastlina subtropických oblastí, pestuje sa aj na Slovensku hlavne v teplejších vinohradníckych oblastiach a to pre chutné a zdravé plody – figy.


Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.