Begónia vždykvitnúca

Begónia vždykvitnúca, Begónia vosková (Begonia semperflorens – cultorum hybrid), (Begoniaceae – begóniovité), cz: voskovka, ledovka, en: wax begonia

Charakteristika

Begónia vždykvitnúca je nenáročná obľúbená letnička s dlhým obdobím kvitnutia. Dorastá do výšky 15 – 25 cm. Jej dužinaté, lesklé listy môžu byť zelenej alebo bordovej farby. Kvety bývajú červené, biele alebo ružové. Stonky sú silne rozvetvené a bývajú husto zakvitnuté až do prvých mrazov. Tie ich zväčša nenávratne poškodia.

Rozmnožovanie

Napriek tomu, že by sa vosková begónia dala prezimovať do nasledujúceho roku, väčšinou sa pestuje len ako letnička a pestovatelia si ju vysievajú každoročne nanovo zo semienok. Semienka sú jemné ako prach. Po vysiatí ich jemne pritlačíme na substrát a opatrne pokropíme vodou. Výsev prikryjeme sklom, aby sme zabezpečili vzdušnú vlhkosť. Po týždni by sa mali pri teplote 22 – 24 °C a na svetlom mieste objaviť prvé rastlinky. Následne sa pikírujú a presádzajú do kelímkov. S výsevom môžeme začať už v januári alebo vo februári za oknom alebo do pareniska. Priesadky sa rozsádzajú cca v marci a na trvalé stanovište ich vysadíme po pominutí rizika mrazov (máj, jún). Ak rozmýšľate nad pareniskom alebo fóliovníkom, pozrieť aj kúpiť si ich môžete tu.

Ako pestovať begóniu vždykvitnúcu

Umiestnenie
Begónia vždykvitnúca má rada slnečné i polotienisté stanovište. Potrebuje teplo a je citlivá na mrazy.

Zemina
Ideálna je humózna a mierne kyslá pôda. Dôležitá je dobrá priepustnosť substrátu. Na výsev a sadenie sa môže použiť substrát na kyslomilné rastliny, vhodný aj pre vresy, azalky, hortenzie.

Zálievka
V suchých obdobiach voskovú begóniu zalievame, ale dbáme, aby nedochádzalo k premokreniu. To neznáša, hrozilo by jej riziko zahnívania koreňov. Skôr znesie sucho ako premokrenie.

Hnojenie
Rastline prospieva hnojenie nízkymi dávkami hnojiva každé 2-3 týždne. Nemá rada vápnik v pôde ani v hnojive. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem.

Kvitnutie
Kvitne väčšinou od júna do prvých mrazov, v kvete pretrváva neustále aj 4 mesiace.

Starostlivosť
Stonky aj listy begónií sú krehké a ľahko sa lámu, preto s nimi treba manipulovať opatrne. Bohaté kvitnutie podporíte, keď budete pravidelne zaštipávať odkvitnuté kvety. Po prvej vlne kvitnutia sa tiež odporúča rastlinu hlboko zrezať, opätovne obrastie a bude husto kvitnúť až do konca sezóny.

Choroby a škodcovia begónií

Na záhon vysádzame len také rastliny, ktoré sme už otužovali. Inak by im priame slnko mohlo spáliť listy.

Problémom býva chradnutie rastliny v dôsledku prelievania. Rastlina môže byť napadnutá múčnatkou, hnedou škvrnitosťou, háďatkami, strapkami aj slizniakmi.

Využitie

Je to obľúbená suchovzdorná letnička vhodná pre rozsiahlejšie kobercové ornamentálne výsadby v parkoch aj v mestských výsadbách. Tým, že je odolná voči slnku aj suchu, je predurčená na pestovanie v nádobách. Pekné kvetináče nájdete tu

Príbuzné druhy

Odhaduje sa, že begónií je cez 900 druhov. Niektoré sa pestujú pre krásne kvety, iné pre atraktívne listy, niektoré sú nízke, iné veľké a popínavé rastliny. Podľa typu koreňov ich môžeme rozdeliť na 3 skupiny. Prvá je skupina s vláknitými a jemnými koreňmi, ktoré zvyknú rýchlo zaplniť celý kvetináč. Druhá skupina rastie zo silného dužinatého podzemku (begónia kráľovská), ktorý rastie na povrchu pôdy a zakoreňuje v pôde. Tretia skupina je tvorená hľuznatými begóniami, ktoré tvoria v zemi hľuzu a potrebujú zimný kľud.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.