Hortenzia popínavá, (Hydrangea petiolaris, al. Hydrangea anomala subsp. petiolaris, Hydrangea cordifolia, Hydrangea scandens), (Hydrangeaceae – hortenziovité), cz: Hortenzie řapíkatá, al. pnoucí, en: Climbing hydrangea
Charakteristika
Hortenzia popínavá je mrazuvzdorný (do -29°C) popínavý ker s priľnavými vzdušnými korienkami, ktoré mu umožňujú prichytiť sa o podperu a šplhať sa do výšky. Listy má jednoduché, lesklé, protistojné, široko vajcovitého tvaru, na koncoch zašpicatené a po okrajoch zúbkované. Rastú na stopkách a na zimu opadávajú. Voňavé kvety sa tvoria v plochých súkvetiach dosahujúcich veľkosť 20 – 25 cm. V strede chocholíkového súkvetia sa nachádzajú drobné belavé fertilné kvety veľké cca 1- 2 mm a po obvode sú biele sterilné kvety veľké 2 – 3 cm. Plodom je tobolka.
Rastlina pochádza z Východnej Ázie, a to z Južnej Kórey, Japonska, Taiwanu a Číny. V prirodzených miestach výskytu dorastá do výšky 5- 15 m a rastie vo vlhkých lesoch, kde sa šplhá po stromoch alebo skalách.
Rozmnožovanie
Rozmnožuje sa semenami alebo stonkovými odrezkami. Na rozmnožovanie vyberte zdravý a vyzretý nekvitnúci výhonok z najviac osvetlenej časti kra. Ideálna dĺžka je 10 -15 cm. Odstrihnite ho tesne pod párom listov. Tieto listy na odrezku potom odstráňte, rovnako tiež rastový vrchol. Na odrezku by mal ostať jeden pár zdravých listov. Takto pripravený odrezok vložte koncom do stimulátora zakoreňovania a zapichnite do zeme do črepníka s rozmnožovacím substrátom. Dôkladne zalejte. Substrát udržiavajte stále mierne vlhký. Záhradné doplnky aj všeličo do domácnosti nájdete tu.
Ako pestovať hortenziu popínavú
Umiestnenie
Vhodné je svetlé prostredie, polotieň, alebo svetlejší tieň. Nevhodné je priame slnko. Prílišné zatienenie má zas za následok slabšie a pomalšie kvitnutie.
Výsadba
Hortenzia tvorí plytké korene, preto ju nevysádzajte príliš hlboko do zeme. Koreňový bal zasypte substrátom na hortenzie, utlačte ho a zalejete ku koreňom.
Zemina
Potrebuje vlhké, humózne, mierne kyslé a na živiny bohaté pôdy. Substrát by mal byť hlinitopiesočnatý, hlinitý, piesčitý, hlinitý alebo rašelinový s pH medzi 4 a 7,5. Pre udržanie vlhka nasteľte okolo koreňov drvenú kôru.
Zálievka
Počas letných horúčav hortenziu pravidelne zavlažujte ku koreňom. Vyžaduje vlhkú pôdu, preto jej ju nenechajte vyschnúť. Vhodná je odstáta alebo dažďová voda. Ideálne je, ak ju vysadíte na prirodzene vlhké stanovište. Pozor však na premočenie, mohli by jej zahnívať korene.
Kvitnutie
Kvitne na tohtoročných výhonkoch v lete (máj, jún, júl).
Strihanie
Nepotrebuje strihanie, ale ani jej nevadí. Ak potrebujete upraviť jej tvar, tak ju strihajte po odkvitnutí alebo v predjarí, keď nemrzne. Záhradné nožnice si vyberiete tu.
Choroby
V zásaditých pôdach trpia hortenzie chlorózou, čo sa prejavuje žltnutím alebo blednutím listov. Aj zalievanie tvrdou, vápenatou vodou z vodovodu je príčinou chlorózy listov a nedostatočného rastu.
Medzi ďalšie príčiny žltnutia listov hortenzií patrí nadmerná zálievka a premokrenie pôdy, vysoký obsah solí v pôde, prehnojenie fosforom, čerstvá, nevyzretá pôda alebo dlhodobo chladné počasie.
Za daždivého počasia môže byť hortenzia napadnutá hubovitou chorobou Botrytis cinerea, inak zvanou aj pleseň sivá. Vytvára guľaté, nepravidelné, hnedé škvrny, ktorých okraje sú tmavohnedé až čierne. Napáda hlavne mladé výhonky, ale býva aj na listoch a kvetoch. Prezimováva na napadnutých pletivách, treba proti nej zakročiť hneď, ako ju spozorujete. Napadnuté časti odstráňte a ostatné časti ošetrite fungicídnym prípravkom.
Rastlinu môžu napadnúť aj vošky alebo múčnatka.
Pestovateľské tipy
Hortenziu popínavú si vysaďte popri stromoch, o ktoré sa bude prichytávať, bude tiež dobre rásť po stenách budov. Dá sa však pestovať aj samostatne, tak, že si ju budete tvarovať do kríčka bez opory a je vhodná aj na pestovanie vo väčších nádobách. Zaujímavé kvetináče aj všeličo iné si vyberiete tu. Ak už je krík väčší, radšej ho podoprite a jemne zviažte, aby sa v prípade nepriaznivého počasia nezlomil.
Príbuzné druhy
Hortenzia kalinolistá (Hydrangea macrophylla) je citlivejší druh s vyššími nárokmi na pôdu, vyžaduje kyslejší vlhký substrát a polotienisté stanovište. Kvitne na dvojročnom dreve, preto na jar opatrne striháme len suché koncové súkvetia. Kvitne dlhšie, od júna do septembra.
Hortenzia metlinatá (Hydrangea paniculata) je celkovo odolnejšia, ľahšie znesie mráz, dočasné sucho aj slnečné stanovište. Kvitne na novom, tohtoročnom dreve, preto ju treba na jar hlboko zrezať. Kvitne od augusta do októbra.
Hortenzia pílovitá, Hortenzia dubolistá, Hortenzia Sargentova