Modrica

Modrica, (Muscari), (Hyacinthaceae – hyacintovité), cz: Modřenec, en: Grape hyacinth

Modrica a flox

Charakteristika

Modrica je nízka jarná cibuľová trvalka s úzkymi pásovitými listami, pripomínajúcimi pevnejšiu, hrubšiu trávu. Dorastá do výšky 10 – 20 cm. Listy vyrastajú zo zeme v auguste a prezimujú zelené až do kvitnutia kvetov na jar. Sú polooblé, previsnuté a v čase kvitnutia už začínajú vädnúť a na koncoch usychať. Kvety modríc vyrastajú v hustých koncových strapcoch na pevných bezlistých stonkách. Strapce sú tvorené z 10-30 kvietkov. Charakteristická farba ich kvetov sa dá tušiť už z názvu rastliny, ale okrem modrej sa dnes už pestujú aj v bielej, či ružovej farbe. Najčastejšie pestovaný modrý typ modríc sa volá Modrica arménska (Muscari armeniacum) alebo Modrica strapcovitá (Muscari racemosum).

Modrice sa stávajú neoddeliteľnou súčasťou jarnej výsadby, pestujú sa v záhradných záhonoch aj v nádobách. Jarnú náladu podporíte aj veľkonočnými dekoráciami, ktoré si vyberiete tu.

Modrica, (Muscari)

Rozmnožovanie a sadenie

Rozmnožujú sa delením cibúľ. Materská cibuľa zvykne v optimálnych podmienkach vytvárať dcérske prírastky. Množiť sa môžu aj semenami. Modrice vytvárajú veľmi veľké množstvo semien, ktoré sú dobre životaschopné. Semenáčiky však zakvitnú od vysiatia až za 2 – 3 roky. Najefektívnejšie si modrice rozmnožíte delením trsov koncom leta.

Po istom čase, ak sa vám zdá, že už neprosperujú, je vhodné rozsadiť ich na iné stanovištia. Cibule sa vyberajú zo zeme v septembri alebo začiatkom októbra. Postupujte opatrne, aby ste ich nepoškodili. Neznášajú dlhšie uskladnenie mimo pôdy, takže ich čo najskôr zasaďte na vybraté miesto. Cibuľky modríc sú malé, priemerne majú 1 – 2 cm. Do zeme ich saďte do hĺbky 6 – 10 cm.

Ako pestovať modrice

Umiestnenie
Vyhovuje im slnečné, teplé stanovište, rovnako ako všetkým cibuľovinám kvitnúcim na jar. Modrice však znesú aj polotieň. Najkrajšie vyniknú vo väčších skupinách. Bude sa im dariť na miestach, ktoré sa neokopávajú motykou.

Zemina
Na pôdu sú nenáročné, darí sa im v humóznej priepustnej pôde.

Kvitnutie
Kvitnú od apríla do mája, v závislosti od počasia a od stanovišťa.

Zálievka
Počas suchej jari ich môžete mierne zalievať, len pozor na premokrenie, to im nerobí dobre. Vyhovuje im skôr suchšia pôda.

Starostlivosť po odkvitnutí

Po odkvitnutí nechajte modrice na mieste, cibuľky sú mrazuvzdorné, takže nepotrebujú žiadnu špeciálnu ochranu. Najvhodnejšie je nechať ich tak, nestrihať im vädnúce listy, z tých si ešte berú výživu cibuľky, aby dobre dozreli. Listy zvädnú a odumrú do začiatku leta, potom ich môžete očistiť, čiže ostrihať na cca 2 cm. Záhradné nožnice nájdete tu. Po vyčistení si dajte pozor, aby ste na mieste, kde sú uložené cibuľky, neokopávali zem, ani tam nesadili nič, čo by ich mohlo poškodiť. Nachádzajú sa len cca 7 cm pod povrchom pôdy.

Ak by ste chceli zabrániť dozretiu semien a samovoľnému rozosievaniu do okolia, odstráňte rastline odkvitnuté kvety. Ešte lepšie je nazbierať si z kvitnúcich kvietkov bohatú kytičku do vázy.

Pestovateľské tipy

Modrice sa zvyknú vysádzať pod koruny opadavých stromov alebo kríkov. Vhodná je spoločnosť magnólie, drieňa alebo pivonky. Kým sa drevina zazelená, modrice budú mať dostatok slnka pre svoj rast. Následne drevina zakryje vädnúce trsy ich listov.

Medzi kvety ktoré kvitnú v rovnakom čase ako modrice a hodia sa do spoločnej výsadby patria napríklad čemerice, pôdopokryvná tarička alebo flox. Pekne vyniknú aj s ďalšími cibuľovinami, ako sú tulipány a narcisy.

Modrice sa často vysádzajú na okraj záhonov, alebo na lemovanie chodníčka. Kvety sú vhodné na rez do vázy, kytička z nich prevonia prostredie a vo váze vydržia krásne cca 6 dní.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *