Sansevieria, Svokrin jazyk

Sansevieria trojpásová, trojpása, Svokrin jazyk, (Sansevieria trifasciata), (Agavaceae alebo Asparagaceae) en: Snake plant, Mother-in-law’s tongue, Devil’s tongue

Sansevieria, Svokrin jazyk

Charakteristika

Sansevieria je nenáročná izbová rastlina, ktorá sa kedysi pestovala takmer v každej domácnosti a v súčasnosti sa opäť stáva veľmi obľúbenou. Veľa vydrží a znesie aj isté zanedbávanie. Jej dlhé mečovité listy vyrastajú z podzemku rastúceho plytko v zemi a vytvárajúceho len krátke korene. Preto sa rastlina zvykne pestovať v nízkych, plytkých, ale pevných a ťažkých nádobách. Listy sú ostro zašpicatené, tuhé, pevné, vysoké. Sú tmavozelenej farby s vodorovnými žltozelenými prúžkami, ktoré pripomínajú kresbu hadej kože, alebo mramor. Najčastejšie pestovaný kultivar Laurentii má okraje listov tmavozlatožlté.

Sansevieria je sukulentná rastlina a vydrží aj dlhšie obdobia sucha a nedostatočný prísun živín. Rastie pomaly a dorastá do výšky 1m. Vodu si ukladá vo svojich listoch. V lete ju môžeme letniť na balkóne alebo v záhrade, no na prudké slnko by si mala zvykať pomaly, aby jej nespálilo listy.

Rastlina má pôvod v Južnej Afrike. Zaujímavosťou je, že má v dužine listov antisepticky pôsobiace látky, podobne ako aloe vera.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, rozdelením trsov alebo oddelením jednotlivých výhonkov od materskej rastliny. Použijeme na to ostrý čistý nôž. Oddelené časti zasadíme potom samostatne. Pre zakorenenie je najvhodnejšia teplota 22 – 25°C.

Rastlinu môžeme množiť aj rozrezaním listu na 5 -8cm dlhé diely, ktoré následne sadíme spodnou časťou do zmesi kompostu a hrubého piesku v pomere 2:1. Pri požadovanej teplote a mierne vlhkom substráte zakorenia asi za 6 až 8 týždňov. Nesmú sa rosiť. Po zakorenení môžeme mladé rastlinky rozsadiť. Takto rozmnožené rastliny nebudú mať žlté okraje listov ako materská rastlina. Pestrolisté odrody sa množia delením.

Sansevieria, Svokrin jazyk

Ako pestovať Sansevieriu

Umiestnenie
Rastlinu pestujeme na svetlom mieste, má rada plné slnko, no zvláda aj obmedzenejšie svetelné podmienky. Vyhovuje jej izbová teplota a je tolerantná voči suchému vzduchu. Vyžaduje minimálnu zimnú teplotu 13°C.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku a zmes minerálnej zeminy a rašeliny. Rastline v nádobe zabezpečíme dobrú drenáž, vyhovuje jej suchšia pôda.

Zálievka
Počas obdobia rastu zalievame rastlinu len mierne a medzi zálievkami necháme pôdu takmer vyschnúť. Raz za mesiac pridáme do zálievky plné tekuté hnojivo. Voda sa nesmie dostať medzi listy, mohla by tam spôsobiť hnilobu. V zime stačí polievať len tak, aby substrát úplne nevyschol.

Presádzanie
Presádzame ju až po niekoľkých rokoch, keď je nádoba plná a korene sa začínajú tlačiť von. Vhodný je ťažký a široký kvetináč, ktorý zabezpečí rastline stabilitu. Inak by sa mohla aj prevážiť, čo sa stáva, hlavne v zime, keď je nutné udržiavať substrát pomerne suchý.

Kvitnutie
V izbových podmienkach kvitne zriedkavo. Jej drobné kvietky sú usporiadané v drobných súkvetiach na dlhej stonke. Obykle bývajú smotanovo bielej až jemne zelenej farby.

Starostlivosť
Z času na čas pretrieme rastline listy vlhkou mäkkou handričkou, aby sme z nich odstránili prach.

Sansevieria, Svokrin jazyk

Využitie / Zaujímavosti

Traduje sa, že Sansevieria patrí medzi izbové rastliny s najväčšou produkciou kyslíka. Podobne vysokú produkciu má údajne aj fikus. Zdroje sa odvolávajú na štúdiu Harwardskej univerzity. 

Okrem vysokej produkcie kyslíka, sa rastline pripisujú zásluhy aj za čistenie vzduchu. Z ovzdušia odstraňuje toxické látky ako benzén, formaldehyd alebo toulén. Experiment, ktorý to preukázal, uskutočnila NASA v roku 1989.

Príbuzný druh

Sansevieria trifasciata, kultivar Hahnii je nízkorastúci kultivar dorastajúci do výšky 30 cm. Tmavozelené listy s horizontálnymi bledými kresbami bez lemovania sú široké a vytvárajú ružicu. V anglicky hovoriacich krajinách volajú tento kultivar Vtáčie hniezdo. Kultivar s hrubými žltými pásmi po okrajoch sa nazýva Golden Hahnii.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.