Sansevieria, Svokrin jazyk

Sansevieria trojpásová, trojpása, Svokrin jazyk, (Sansevieria trifasciata), (Agavaceae alebo Asparagaceae) en: Snake plant, Mother-in-law’s tongue, Devil’s tongue

Charakteristika

Sansevieria je nenáročná izbová rastlina, ktorá pochádza z Južnej Afriky. Kedysi sa pestovala takmer v každej domácnosti a v súčasnosti sa opäť stáva veľmi populárnou možno aj pre to, že veľa vydrží a znesie aj isté zanedbávanie. Jej dlhé mečovité listy vyrastajú z podzemku rastúceho plytko v zemi, z ktorého sa vytvárajú len krátke korene. Preto sa rastlina zvykne pestovať v nízkych, plytkých, ale pevných a ťažkých nádobách. Listy sú ostro zašpicatené, tuhé, pevné, vysoké. Sú tmavozelenej farby s vodorovnými žltozelenými prúžkami, ktoré pripomínajú kresbu hadej kože alebo mramor. Najčastejšie pestovaný kultivar Laurentii má okraje listov tmavozlatožlté.

Sansevieria je sukulentná rastlina, takže vydrží aj dlhšie obdobia sucha a nedostatočný prísun živín. V priaznivejších obdobiach si vodu ukladá vo svojich listoch. Rastie pomaly a dorásť môže do výšky 1 m. V lete ju môžete letniť na balkóne alebo v záhrade, no na prudké slnko by si mala zvykať pomaly, aby jej nespálilo listy.

Zaujímavosťou je, že v dužine listov má antisepticky pôsobiace látky, podobne ako aloe vera.

Rozmnožovanie

Rozmnožuje sa vegetatívne, rozdelením trsov alebo oddelením jednotlivých výhonkov od materskej rastliny. Na oddeľovanie použite ostrý čistý nôž. Oddelené časti potrebujú mať dostatočný koreňový systém, aby sa bezproblémovo ujali. Pre zakorenenie je najvhodnejšia teplota 22 – 25°C. Kvetináče pre nové rastlinky si môžete vybrať tu.

Rastlinu môžete množiť aj rozrezaním listu na 5 -8cm dlhé diely, ktoré následne zasadíte spodnou časťou do zmesi kompostu a hrubého piesku v pomere 2:1. Pri požadovanej teplote a mierne vlhkom substráte zakorenia asi za 6 až 8 týždňov. Nesmú sa rosiť. Po zakorenení môžete mladé rastlinky rozsadiť. Takto rozmnožené rastliny nebudú mať žlté okraje listov ako materská rastlina. Pestrolisté odrody sa množia delením.

Sansevieria, Svokrin jazyk

Ako pestovať sansevieriu

Umiestnenie
Rastlinu pestujte na svetlom mieste, má rada slnko, no zvláda aj obmedzenejšie svetelné podmienky. Vyhovuje jej izbová teplota a je tolerantná voči suchému vzduchu. Vyžaduje minimálnu zimnú teplotu 13°C.

Zemina
Vhodná je hlinitá zemina s prídavkom hrubozrnného piesku a zmes minerálnej zeminy a rašeliny. Rastline v nádobe zabezpečte dobrú drenáž, vyhovuje jej suchšia pôda. Kvalitný substrát si môžete vybrať, keď kliknete sem.

Zálievka
Počas obdobia rastu zalievajte rastlinu len mierne a medzi zálievkami nechajte pôdu takmer vyschnúť. Raz za mesiac pridajte do zálievky plné tekuté hnojivo. Vhodné hnojivo nájdete, keď kliknete sem. Voda sa nesmie dostať medzi listy, mohla by tam spôsobiť hnilobu. V zime stačí polievať len tak, aby substrát úplne nevyschol.

Presádzanie
Presádzajte ju až po niekoľkých rokoch, keď je nádoba plná a korene sa začínajú tlačiť von. Vhodný je ťažký a široký kvetináč, ktorý zabezpečí rastline stabilitu. Inak by sa mohla aj prevážiť, čo sa stáva, hlavne v zime, keď je nutné udržiavať substrát pomerne suchý.

Kvitnutie
V izbových podmienkach kvitne zriedkavo. Jej drobné kvietky sú usporiadané v drobných súkvetiach na dlhej stonke. Obvykle bývajú smotanovo bielej až jemne zelenej farby.

Starostlivosť
Z času na čas pretrite rastline listy vlhkou mäkkou handričkou, aby ste z nich odstránili prach.

Využitie / Zaujímavosti

Traduje sa, že Sansevieria patrí medzi izbové rastliny s najväčšou produkciou kyslíka. Podobne vysokú produkciu má údajne aj fikus. Zdroje sa odvolávajú na štúdiu Harwardskej univerzity. 

Okrem vysokej produkcie kyslíka, sa rastline pripisujú zásluhy aj za čistenie vzduchu. Z ovzdušia odstraňuje toxické látky ako benzén, formaldehyd alebo toulén. Experiment, ktorý to preukázal, uskutočnila NASA v roku 1989.

Príbuzný druh

Sansevieria trifasciata, kultivar Hahnii je nízkorastúci kultivar dorastajúci do výšky 30 cm. Tmavozelené listy s horizontálnymi bledými kresbami bez lemovania sú široké a vytvárajú ružicu. V anglicky hovoriacich krajinách volajú tento kultivar Vtáčie hniezdo. Kultivar s hrubými žltými pásmi po okrajoch sa nazýva Golden Hahnii.

2 thoughts on “Sansevieria, Svokrin jazyk

 • 1. decembra 2020 at 10:22
  Permalink

  Dobrý deň,, chcem vedieť kedy môžem presadiť svokrin jazyk, kúpila som len nedávno, a má malý
  črepník.

  Ďakujem

  Reply
 • 2. decembra 2020 at 16:54
  Permalink

  Dobrý deň,
  ideálny čas na presádzanie rastlín je na jar.
  L.

  Reply

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.