Kéria japonská

Kéria japonská, (Kerria japonica), (Rosaceae – ružovité), cz: Zákula japonská, en: Japanese kerria, Japanese rose

Kéria japonská (Kerria japonica)
Kéria japonská (Kerria japonica), foto z 10.4.2019

Charakteristika

Kéria japonská je mrazuvzdorný (-28°C), opadavý a vzpriamený ker so zelenými, tenkými a oblúkovito prevísajúcimi konármi. Listy sú jasnozelené a vyrastajú na stopkách. Tvar majú trojuholníkovito kopijovitý, zašpicatený a sú výrazne pílkované. Rastlina dorastá do výšky 2,5 – 3 m a dosť rýchlo sa rozrastá aj do šírky, pomocou odnoží. Na jar a v lete bohato a dlho kvitne jasnožltými kvetmi, ktoré majú priemer 2 – 3 cm. Vyrastajú po celej dĺžke výhonkov. Kvety môžu byť jednoduché (podobné iskerníku), ale častejšie sa pestuje odroda s plnými guľovitými kvetmi.

Rastlina má pôvod vo východnej Ázii (Japonsko, Čína, Kórea) a je pomenovaná po anglickom záhradníkovi Williamovi Kerrovi, ktorý ju priviezol do Európy.

Rozmnožovanie

Kéria sa dá veľmi úspešne rozmnožovať koreňovými odnožami, ktorých býva spravidla k dispozícii veľmi veľa, hlavne pri starších rastlinách. Množiť sa však dá aj odrezkami z mäkkých výhonkov v lete. Delenie rastliny vykonávame na jar alebo na jeseň.

Kéria japonská (Kerria japonica)
Kéria japonská (Kerria japonica), foto október 2019

Ako pestovať kériu

Umiestnenie
Rastlina dobre a rýchlo rastie na slnku aj v polotieni. V tieni bývajú kvety tmavšie, na slnku sú bledšie.

Zemina
Vyhovuje jej bežná záhradná zemina, na pôdu nie je vôbec náročná. Dobrá je priepustná a stredne vlhká pôda, raz za čas obohatená dobre vyzretým kompostom a s dostatkom vápnika.

Zálievka
Nároky na vlahu má stredné, zväčša si vystačí s atmosferickými zrážkami. V prípade veľkého sucha zálievku ocení.

Kvitnutie
Bohato kvitne od apríla do júna, závisí to aj od stanovišťa a životných podmienok, ojedinelé kvietky sa môžu objavovať až do októbra.

Kéria japonská (Kerria japonica)

Strihanie

V staršom veku môžete kériu tvarovať a bujný rast obmedziť rezom. K strihaniu je veľmi tolerantná, znesie pravidelný aj nepravidelný rez. Vhodné záhradné nožnice na strihanie konárov môžete nájsť tu.
Zostriháva sa väčšinou po odkvitnutí, ak je to potrebné a zvyknú sa prerezávať staršie konáre. Tie sú tmavšie a môžu sa zrezať tesne nad povrchom zeme. Rastlina najbohatšie kvitne na jedno a dvojročnom dreve, takže vďaka správnemu rezu môžete ovplyvniť bohatosť kvitnutia.

Pestovateľské tipy a starostlivosť

Rastlina je odolná proti mrazu a môže sa pestovať aj v chladnejších oblastiach. Môže sa síce stať, že namrzne, ale po zrezaní sa veľmi rýchlo spamätá a dobre obrastá.

Kéria vyháňa množstvo výmladkov, ktoré je potrebné odstraňovať, aby sa vám nevymkla spod kontroly a neprerástla mimo určeného miesta (podobne ako orgován alebo dula).

Využitie

Je to rozložitý okrasný ker. Používa sa na pokrytie múrov a plotov, kde môže rásť samostatne alebo v spoločnosti iných krovín, s ktorými sa dopĺňa. Pekne vynikne skôr na väčších priestranstvách, v parkoch, kde ju netreba úzkostlivo obmedzovať v raste.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *